Neznáme negatívy sú dielom fotografa Ansela Adamsa

Sklenené negatívy fotiek prírody, ktoré pred desiatimi rokmi kúpil v jednom garážovom predaji za 45 dolárov istý Rick Norsigian z Kalifornie, sú v skutočnosti dielom slávneho fotografa Ansela Adamsa a podľa odborníkov majú hodnotu až 200 miliónov dolárov (v prepočte približne 153,9 milióna eur).

Norsigiana, ktorý je amatérskym zberateľom umenia, zaujalo pred desiatimi rokmi v garáži jedného muža vo Fresne 65 negatívov fotografií, na ktorých bol zachytený predovšetkým Yosemitský národný park. Pôvodný majiteľ mu povedal, že ich kúpil v roku 1940 v niektorom zo skladov v Los Angeles a chcel za ne od Norsigiana 70 dolárov. Ten však cenu dokázal znížiť na 45 dolárov. Norsigian však už vtedy veril, že tieto negatívy majú oveľa vyššiu cenu. Dal ich preto uschovať do banky a začal pátrať po ich pôvode. S tým mu pomáhali rôzni odborníci vrátane umeleckých fotografov, meteorológov alebo grafológov. Skúmanie fotografií trvalo viac než rok a odborníci sa nakoniec zhodli na tom, že negatívy pochádzajú z obdobia od roku 1919 do začiatku 30. rokov minulého storočia. Negatívy sa údajne stratili v roku 1937, keď Adamsov ateliér v Yosemitskom národnom parku vyhorel. Slávny fotograf vtedy prišiel o tretinu svojich diel. Odborníci si myslia, že práve týchto 65 negatívov, z ktorých niektoré majú ohorené okraje, tento požiar prežilo.


Písmo na okrajoch negatívov patrí podľa grafológov Adamsovej žene Virginii. Pravosť negatívov overovali aj meteorológovia, ktorí skúmali tvar oblakov, snehových závejov a tieňov na iných Adamsových dielach a následne ich porovnávali s nájdenými negatívmi. “Tieto fotografie sú chýbajúcim článkom zo začiatku Adamsovej kariéry,” uviedol Norsigianov právnik Arnold Peter. V októbri usporiada Kalifornská štátna univerzita vo Fresne vo svojich priestoroch výstavu vybraných 17 negatívov a taktiež by sa mal natočiť aj dokumentárny film o histórii týchto stratených snímok.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Písmo

1. ÚVOD
Písmo je pamäť ľudstva. Môžeme sa o tom presvedčiť sami. Čo urobíme, keď si budeme chcieť niečo zapamätať? Zaviažeme si uzol na vreckovke? Po čase sa však môže stať, že nám uzol síce pripomenie nejakú povinnosť, ale akú – to nám nepovie. Najlepším spôsobom, ako si niečo zapamätať, je poznamenať si to do zošitu alebo notesu. A ako inak než v písomnej podobe!

Zaujímavosti zo zákulisia Vatikánu a pápežov

„V čom drží súčastný pápež primát?“
Ján Pavol II. je prvým pápežom, ktorý číta bez okuliarov /používa kontaktné šošovky/. Je prvým pápežom, ktorý nosí náramkové hodinky, lyžuje a zdoláva hory. Na konkláve /voľba pápeža/ prišiel s pár drobnými- 15000 lír, iba toľko mu dovolili vyviesť z Poľska. Je prvým pápežom, ktorý nosí oblečenie šité na mieru francúzskym návrhárom, prvým pápežom hospitalizovaným na verejnej klinike. Ján Pavol II drží i primát v počte nalietaných kilometrov.

Renesančné trulice III

1.1.2. INTARZIA S RASTLINNYMI MOTIVMI
Z obdobia renesancie sa na Slovensku zachovala počtom pomerne rozsiahla skupina intarzovaných truhlíc jednotnej výtvarnej koncepcie pravdepodobne domáceho pôvodu. Jednotlivé práce spája veľa spoločných znakov týkajúcich sa okrem uplatnenia rovnakej techniky výzdoby i dekoratívnych elementov, aj ich celkového usporiadania v architektonickom členení podobnom vo všetkých truhlicach tejto skupiny.

ZKON NR SR . 13/1993 Z.z. o umeleckch fondoch

ZKON NR SR . 13/1993 Z.z. o umeleckch fondoch
Nrodn rada Slovenskej republiky sa uzniesla na tomto zkone :
PRV AS
Prvne postavenie a poslanie umeleckch fondov … 1
(1) Na podporu tvorivej literrnej, vedeckej a umeleckej innosti sa zriauj tieto umeleck fondy :

a/ Literrny fond pre odbor tvorivej innosti v oblasti slovesnej, divadla, filmu, rozhlasu, televzie a zbavnho umenia s osobitnm zreteom na :
1. pvodn krsnu literatru
2. vedeck a odborn literatru
3. novinrstvo a novinrsku fotografiu
4. prekladatestvo
5. divadlo, rozhlas, film, televziu a zbavn umenie