Neznáme negatívy sú dielom fotografa Ansela Adamsa

Sklenené negatívy fotiek prírody, ktoré pred desiatimi rokmi kúpil v jednom garážovom predaji za 45 dolárov istý Rick Norsigian z Kalifornie, sú v skutočnosti dielom slávneho fotografa Ansela Adamsa a podľa odborníkov majú hodnotu až 200 miliónov dolárov (v prepočte približne 153,9 milióna eur).

Norsigiana, ktorý je amatérskym zberateľom umenia, zaujalo pred desiatimi rokmi v garáži jedného muža vo Fresne 65 negatívov fotografií, na ktorých bol zachytený predovšetkým Yosemitský národný park. Pôvodný majiteľ mu povedal, že ich kúpil v roku 1940 v niektorom zo skladov v Los Angeles a chcel za ne od Norsigiana 70 dolárov. Ten však cenu dokázal znížiť na 45 dolárov. Norsigian však už vtedy veril, že tieto negatívy majú oveľa vyššiu cenu. Dal ich preto uschovať do banky a začal pátrať po ich pôvode. S tým mu pomáhali rôzni odborníci vrátane umeleckých fotografov, meteorológov alebo grafológov. Skúmanie fotografií trvalo viac než rok a odborníci sa nakoniec zhodli na tom, že negatívy pochádzajú z obdobia od roku 1919 do začiatku 30. rokov minulého storočia. Negatívy sa údajne stratili v roku 1937, keď Adamsov ateliér v Yosemitskom národnom parku vyhorel. Slávny fotograf vtedy prišiel o tretinu svojich diel. Odborníci si myslia, že práve týchto 65 negatívov, z ktorých niektoré majú ohorené okraje, tento požiar prežilo.


Písmo na okrajoch negatívov patrí podľa grafológov Adamsovej žene Virginii. Pravosť negatívov overovali aj meteorológovia, ktorí skúmali tvar oblakov, snehových závejov a tieňov na iných Adamsových dielach a následne ich porovnávali s nájdenými negatívmi. “Tieto fotografie sú chýbajúcim článkom zo začiatku Adamsovej kariéry,” uviedol Norsigianov právnik Arnold Peter. V októbri usporiada Kalifornská štátna univerzita vo Fresne vo svojich priestoroch výstavu vybraných 17 negatívov a taktiež by sa mal natočiť aj dokumentárny film o histórii týchto stratených snímok.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Harvardova univerzita zdigitalizuje vzácne čínske knihy

Jedna z najväčších zbierok vzácnych čínskych kníh mimo Číny bude voľne dostupná, keďže Harvardova univerzita súhlasila s jej digitalizáciou. Knižnica univerzity sa na tom dohodla s Národnou knižnicou Číny. Šesťročný projekt sa má začať v januári. Presná cena nie je známa, podľa oboch inštitúcií sa vyšplhá na niekoľko miliónov dolárov.