Na fašiangovej burse aj typická maska chriapa

Typická fašiangová maska “chriapa” dnes nechýbala vo fašiangovej pochôdzke masiek v najväčšej liptovskej obci Liptovské Sliače pri Ružomberku. Tvorí ju veľká drevená oválna hlava spojená s kožou z barana a má okolo desať kilogramov, uviedla pred novinármi Alena Balažecová, vedúca folklórnej skupiny Sliačanka, ktorej členovia v obci pripravili fašiangový sprievod s ďalšími 20 maskami a rôznymi ľudovými postavičkami.

Členovia Sliačanky dnes obveseľovali ľudí v uliciach, k ich dobrej a radostnej nálade prispela aj ľudová hudba. Medzi maskami, ktoré si obliekli dedinčania, boli napríklad postavy poľovníka, ovečky, cigánok, čerta a ďalšie. Bursovníci podľa starých obyčají zaklopali na dvere každého domu. Ak im otvorili, vytancovali gazdiné a ich dcéry, ktoré ich za odmenu odmenili slaninkou, vajíčkami a inými dobrotami. Pochôdzka dnes vyvrcholí večernou fašiangovou veselicou v kultúrnom dome v Strednom Sliači.

K fašiangovým zvykom sa dnes pripájajú aj v Bešeňovej, Ivachnovej, Komjatnej a v ďalších obciach. Sprievod masiek čaká aj obyvateľov obce Smrečany. V obci Likavka organizuje v nedeľu Klub NAC Ružomberok fašiangový výstup na vrch Mních. Tradíciu obnovili v januári aj v obci Martinček. V dolnom Liptove vyvrcholia fašiangy pochôdzkou s Folklórnym súborom Liptov v uliciach Ružomberka.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Liptov: august 2003

22. augusta – 13. októbra 2003
AUTORSKÁ VÝSTAVA MÁRIE HRABINSKEJ – súčasť festivalu Liptovské dni matky(organizuje Múzeum Janka Kráľa)
Liptovský Mikuláš Múzeum Janka Kráľa

Medzinárodný festival Liptovské dni matky vzdá úctu ženám

V liptovskej obci Liptovské Sliače sa od piatka do nedele uskutoční 8. ročník medzinárodného medzietnického a ekumenického festivalu Liptovské dni matky. Ako pre agentúru SITA potvrdil starosta obce Ján Ondrejka, „program je zameraný na vzdanie úcty matkám. Týmto festivalom chceme pozdvihnúť ženu-matku a pripomenúť si jej mravčiu prácu, ktorú robí v rodine a domácnosti.“ Podujatie je podľa starostu prínosom pre obec v súčasnej hektickej dobe plnej napätia medzi ľuďmi. Je potrebné, aby sa ľudia stretli, porozprávali.

Otvorili výstavu o templároch na Slovensku

Otázkam, či pôsobili v stredoveku na území dnešného Slovenska členovia templárskeho rádu a ku komu sa vlastne viažu legendy a povesti o červených mníchoch, sa venuje výstava fotografií pod názvom “Templári na Slovensku? Legendy, mýty a realita”, ktorú sprístupnili v piatok 11. septembra 2009 v Zemplínskom múzeu v Michalovciach.