Múzeum v Budapešti zmení do roku 2010 svoj vzhľad

Múzeum výtvarného umenia v Budapešti zmení do roku 2010 svoj vonkajší vzhľad. Szépművészeti, ktoré považujú za jedno z 50 najlepších múzeí na svete, sa začne rekonštruovať na jar 2009. Rovnako ako pred svetoznámym Louvrom v Paríži, ktorý ročne navštívi osem miliónov návštevníkov, stojí sklenená pyramída, má pred vchodom do budapeštianskeho múzea na Námestí hrdinov stáť veľká sklenená kocka. Tú navrhol architekt Tamás Karácsoni, ktorého myšlienka sa zdala najodvážnejšia zo siedmich predložených nápadov. Kocka má byť len jednou z niekoľkých častí gigantického projektu. “Vchod je určite dôležitý, ale jeho úloha nie je rozhodujúca,” povedal architekt o deväť metrov vysokej kocke zo skla a železa. Návštevníci budú cez ňu klesať do priestorov v podzemí, ktoré bude mať rozlohu 6-tisíc metrov štvorcových, kde nájdu aj reštauráciu, kaviareň a obchody.

“Keď v roku 1906 založili Szépművészeti, neboli tu žiadne výstavy, ktoré by pritiahli stovky tisíc ľudí,” uviedol riaditeľ múzea László Baán. “V súčasnosti umenie už nie sú len maľby na stenách. V moderných múzeách sa stretávajú ľudia, organizujú sa kultúrne a vzdelávacie fóra,” dodal. Projekt bude stáť 15,1 milióna eur. Počas rekonštrukcie zostáva múzeum pre návštevníkov otvorené.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Brno pamiatky ctí

Viac než sto miliónov korún má stáť rekonštrukcia vily Tugendhat v Brne. Primátor mesta Petr Duchoň uviedol, že zohnať peniaze na obnovu tejto prvej stavby modernej architektúry zapísanej do prestížneho zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, nebude problém. Ide o výnimočnú pamiatku, na jej oprave sa bude podieľať i štát, zaujímavá je i pre Európsku úniu.

Stotriročný architekt Niemeyer otvoril múzeum

Jeden z najvýznamnejších velikánov architektúry Oscar Niemeyer, zakladateľ brazílskej modernej architektúry, oslávil v stredu svoje 103. narodeniny originálnym spôsobom, slávnostne otvoril múzeum v brazílskom meste Niterói. To bude zachytávať bohatú 70-ročnú kariéru legendárneho Brazílčana, ktorý budovu múzea aj sám navrhol. Práve výrazné zakrivenia, ktorými sa vyznačuje, sú typickou črtou Niemeyerovho modernistického štýlu.