Múzeum ľudstva na štyri roky zatvorí svoje brány

Prehistorické kosti, ale aj lebka jedného z najväčších francúzskych mysliteľov Descarta a tisícky ďalších zaujímavostí zostanú nedostupné pre návštevníkov parížskeho Múzea ľudstva, ktoré z dôvodu celkovej obnovy koncom tohto mesiaca zatvorí svoje brány na štyri roky. Medzi hviezdy v jedinečnej zbierke, ktorú v sedemdesiatročnej histórii inštitúcie tvorí 530 tisíc kusov, patria náhrobky a kosti pravekých ľudí, ako aj ich nástroje. Súčasťou je i Venuša z Lespugue, pätnásťcentimetrová figúrka ženy zo slonoviny, ktorú objavili v roku 1922 v juhozápadnom Francúzsku a jej vek sa odhaduje na 25 tisíc rokov.

Podľa kurátora antropologickej zbierky Philippa Menneciera je práve táto soška “najkrajším kúskom” v celom múzeu, kde je aj 650 sadrových búst, vymodelovaných z tvárí živých ľudí z konca 19. storočia. Veľkou atrakciou je relikvia zo 17. storočia – lebka René Descarta, ktorý sa preslávil aj svojim výrokom Myslím, teda som. Filozof zomrel v roku 1650 ako päťdesiatročný na zápal pľúc vo Švédsku, kde učil filozofiu tamojšiu kráľovnú Kristínu. Pochovali ho v Štokholme, ale obdivovatelia jeho intelektu podplatili hrobárov a Descartovu hlavu si odniesli. Telo sa potom vrátilo do Francúzska v roku 1667, kde ho, okrem lebky, pochovali v Paríži. Lebka, ktorá mala niekoľko majiteľov, sa objavila až o dve storočia neskôr na aukcii v Štokholme. Zberateľ, ktorý ju na dražbe získal, ju potom Musee de l’Homme (Múzeum ľudstva) daroval.

Veľký projekt obnovy je zameraný na získanie nového lesku múzea, odkiaľ časť zbierok premiestnili do múzea Quai Branly. Po opätovnom otvorení Múzeum ľudstva ukáže “vývin ľudského druhu a do svojich priestorov vnesie celú históriu ľudstva, jeho minulosť aj budúcnosť,” uviedol riaditeľ Musee de l’Homme Bertrand-Pierre Galey. Posledný vstup do múzea pred jeho zatvorením bude počas víkendu bezplatný.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Múzeum Pabla Picassa zatvorili na dva roky

Múzeum Pabla Picassa v Paríži zatvorili od pondeloka 24. augusta 2009 na viac ako dva roky. Dôvodom je modernizácia jednej z najväčších svetových galérií venovaných španielskemu maliarovi. Obnovovacie práce by mali stáť 30 miliónov eur. V predvečer zatvorenia využilo šancu pozrieť si obrazy zdarma viac ako 5 800 ľudí.

Prvá pobočka slávneho múzea za hranicami Paríža

Nové pracovisko múzea Centre Pompidou dňa 11. mája 2010 otvoril francúzsky prezident Nicolas Sarkozy v meste Metz na severovýchode Francúzska neďaleko hraníc s Nemeckom. Centre Pompidou-Metz je prvá pobočka slávneho múzea za hranicami Paríža. “Toto je úžasná chvíľa pre kultúru tejto krajiny, pretože je to po prvý raz, čo sa veľká kultúrna inštitúcia decentralizovala,” spresnil krátko po otvorení riaditeľ parížskeho Centre Pompidou Alain Seban. “Viete, vo Francúzsku sme trochu centralizovaní, takže takýto krok je niečo ako malá Francúzska revolúcia,” povedal riaditeľ múzea Laurent Le Bon s tým, že “národné zbierky sú pre všetkých”. “A prečo Metz? Pretože tu nebolo žiadne veľké múzeum moderného umenia,” vysvetlil. Budova, ktorú navrhli Shigeru Ban a Jean de Gastines, sa vôbec nepodobá na budovu parížskeho centra. Aj toto múzeum však ponúkne prístup k mnohým umeleckým dielam napríklad od Georgesa Braqueho, Pabla Picassa, Jacksona Pollocka či Joana Miróa. “Predstavuje najširšiemu možnému publiku najsúčasnejšie formy umenia a kreativity,” uviedol Laurent Le Bon. Centre Pompidou nebude jediné múzeum, ktoré otvorí svoje brány aj mimo francúzskej metropoly. O dva roky má múzeum Louvre otvoriť pobočku v severofrancúzskom meste Lens.