Mesto vína pozýva spoznať aj jeho slávnu keramiku

Obrázok k článku

Umenie modranských majstrov hrnčiarskeho remesla a osobitú tradíciu ľudovej keramiky si každý milovník tradícií môže odo dnes, t.j. od štvrtka do soboty pozrieť v Modre (okres Pezinok). Mesto Modra známe nielen vinohradníctvom, ale i svetoznámou keramikou, pozýva od 3. do 5. septembra na podujatie Slávnosť hliny – Keramická Modra 2015. Ako ďalej na webstránke mesta http://www.modra.sk informujú organizátori, obyvatelia a návštevníci Modry môžu navštíviť hrnčiarsky jarmok, vyskúšať vlastnú šikovnosť v tvorivej keramickej dielni, alebo sa zúčastniť na alegorickom hrnčiarskom sprievode či veselom hrnčiarskom bále.

 

Cieľom v poradí 7. ročníka festivalu keramiky je predstaviť Modru ako najväčšie slovenské keramické stredisko

s bohatou tradíciou a osobitou ľudovou keramikou. Podujatie otvoria vo štvrtok 3. septembra o 17:00 a o 18:00 výstavy z tvorby slovenských keramikárov a o hrnčiarskych zvykoch a sviatkoch a novom smerovaní modranskej keramiky. Záujemcovia ich nájdu v Mestskom centre sociálnych služieb na Súkenníckej 4 a Múzeu slovenskej keramickej plastiky na Kukučínovej 15 v Modre. V piatok 4. septembra bude Slávnosť hliny – Keramická Modra 2015 od 9:00 do 14:00 pokračovať medzinárodným odborným seminárom na tému Hrnčiarske zvyky, tradície a sviatky v hoteli na Dukelskej ulici. Pre tých, ktorí nie sú odborníci, je určený od 17:00 hrnčiarsky jarmok na Súkenníckej ulici, ktorý slávnostne otvoria hudobné vystúpenia, gitaristu Petra Luhu a kapiel Balkansambel a Banda. Hrnčiarsky jarmok bude pokračovať aj v sobotu, koncerty sa začnú už od 9:30 a vyvrcholia o 19:00 tzv. Hrnčiarskou “labovkou”, teda ukončením jarmoku a alegorickým hrnčiarskym sprievodom a následne o 21:00 Hrnčiarskym bálom. Súčasťou programu budú tvorivé keramické dielne, keramický dvor, ukážky keramického remesla, súťaže a iné zábavné aktivity. Výťažok z charitatívneho stánku s koláčmi sa použije na uskutočnenie projektu – Modranský keramický Betlehem.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Keramické trhy v Pezinku

Siedmy ročník medzinárodného podujatia Keramické trhy sa uskutoční od 11. do 13. júna 2010 v Pezinku. Svoje umenie a výrobky z pálenej hliny príde do Pezinka predstaviť viac ako 150 keramikárov a hrnčiarov zo Slovenska, Čiech, Moravy, Bulharska, Poľska a Maďarska. Podujatie sa koná s podporou predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Pavla Freša a primátora mesta Pezinok Olivera Solgu. Agentúru SITA informoval Radko Duda z Oddelenia komunikácie s médiami a verejnosťou Bratislavského samosprávneho kraja (BSK).