Majiteľ požiarom zničeného kaštieľa v Ožďanoch požiadal štát o pomoc

Obrázok k článku od zora.

Majiteľ kaštieľa v Ožďanoch, ktorý začiatkom októbra poškodil požiar, požiadal štát o pomoc. Ako agentúru SITA informovala Nóra Pataky zo sekretariátu štátneho tajomníka Ministerstva kultúry (MK) SR Konráda Rigóa, majiteľ renesančného kaštieľa – Bystrická dopravná spoločnosť a.s. podal žiadosť o finančnú podporu komplexnej rekonštrukcie v rámci dotačného programu MK SR Obnovme si svoj dom. Celkový rozpočet obnovy kaštieľa je 553 737 eur. „Za stav a rekonštrukciu pamiatok na Slovensku plne zodpovedá ich majiteľ. Štát však vie poskytnúť finančnú podporu, keď o to majiteľ požiada,“ pripomína ministerstvo kultúry v tlačovej správe.

 

Dlhodobo nevyužívaný renesančný kaštieľ v Ožďanoch (okres Rimavská Sobota) sa ocitol v plameňoch podvečer 3. októbra. Na mieste zasahovalo takmer 30 profesionálnych a dobrovoľných hasičov. Požiar zničil celú nosnú konštrukciu krovu vrátane strešného plášťa z dreveného šindľa. Škody po požiari kaštieľa v Ožďanoch odhadli na minimálne 300-tisíc eur. Príčiny požiaru sa vyšetrujú.

 

Národná pamiatka je okrem iného zaujímavá tým, že jej história je spätá so známou uhorskou šľachtičnou Julianou Géczyovou-Korponayovou, hlavnou hrdinkou románu Móra Jókaiho Levočská biela pani. Na svojej webstránke www.pamiatky.sk to v súvislosti s požiarom kaštieľa pripomína Pamiatkový úrad SR. Podľa pamiatkárov súčasný vlastník kaštieľa Bystrická dopravná spoločnosť a.s. mal v roku 2009 záujem o komplexnú obnovu kaštieľa a jeho premenu na ubytovacie a kultúrno-spoločenské priestory. Tento zámer však v tom čase nevyšiel a kaštieľ ďalej chátral.

 

V snahe zvrátiť nepriaznivý stav vykonal podľa pamiatkárov Krajský pamiatkový úrad Banská Bystrica štátny pamiatkový dohľad. „Jeho výsledkom bolo zvýšenie pozornosti vlastníka o stavebnotechnický stav objektu a prejav záujmu o možnosť uchádzať sa o finančnú dotáciu z grantu Ministerstva kultúry SR Obnovme si svoj dom,“ informuje ďalej pamiatkový úrad na svojom webe. Túto jeseň sa podľa pamiatkárov už dokončovalo spracovanie projektovej dokumentácie na komplexnú obnovu strešného plášťa a statické zabezpečenie nosnej konštrukcie krovu, ktorá bola na 95 percent použiteľná. Situáciu však 3. októbra dramaticky zmenil rozsiahly požiar. Zničil celú nosnú konštrukciu krovu vrátane strešného plášťa z dreveného šindľa. Otázne bolo aj poškodenie ostatných nosných konštrukcií.

 

Ako ďalej informoval sekretariát štátneho tajomníka ministerstva Rigóa, krátko po požiari sa štátny tajomník Rigó stretol s majiteľom pamiatky, aby sa dohodli na správnom postupe rekonštrukcie kaštieľa. Zhodli sa, že rekonštrukcia je potrebná čím skôr. Majiteľ následne podal žiadosť na finančnú podporu komplexnej rekonštrukcie v rámci dotačného programu ministerstva Obnovme si svoj dom.

 

Hlavným cieľom projektu na komplexnú rekonštrukciu „Obnova Kaštieľa v Ožďanoch – záchranná etapa“ je odstránenie havarijného stavu. Práce sú zamerané na komplexnú rekonštrukciu krovu po ničivom požiari. „Na záchrannú etapu bude nadväzovať rekonštrukcia celého objektu s cieľom vybudovať kultúrno-spoločenské a vzdelávacie centrum. Celkový rozpočet projektu tejto etapy vyčíslili na 553 737 eur. Ak všetko pôjde podľa plánu, práce na novej streche by sa mali začať v marci a pamiatka by mala byť zastrešená už na jeseň 2020,“ dodalo MK SR.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Odpovede