Forum Replies Created

  • ibaze

    Member
    3. mája 2012 at 12:09 in reply to: zreštaurovanie vojenskej sumky

    mala otazko/poznamka k docentovi a jeho: Časť prvá – čistenie kovových častí: raz som pouzil citron, ocot a vodu (pomery si nepametam), ale nieco v style: http://www.vseumel.cz/view.php?odrezovac-za-kacku&cisloclanku=2006062101 . Pouzil som to experimentalne na nejake nie moc hrdzave stitky. Vysledok bol dobry. Je tato metoda z pohladu profesionala pouzitelna aj na cennesie veci, alebo radsej to mlieko?

  • ibaze

    Member
    30. apríla 2012 at 18:50 in reply to: petrifikácia dreva kolofóniou

    Pan docent: hmmm, super poznamocka – jj, zaujimavy posun vo vyzname slova medzi jazykmi. Myslim, ze to co tu nazyvame petrifikaciou, anglicania nazyvaju ako wood hardening – aspon v nejakych diskusiach som na to natrafil. V jazykoch sa trosku vyznam zase ja a oznacit nejaky za nedokonaly by som sa teda neodvazil … :)
    Jasne, je pravda, ze kazdy jazyk ma iste uskalia, nejasnosti, prip nema vyrazy pre nejaky pojem, alebo ich ma zase mnoho (eskimaci a pocet vyrazov na sneh), ale prave tymity zlozitostami je jazyk krasny a zaujimavy a cela MT (Machine Translation), prip. AI (artificial intelligence) na nich furt slusne krachuje. Existuje teoria, ze existuje metajazyk a prirodzene jazyky (anglictina, chorvatstina, hindi,…) su jeho instancie – ale tusim sa to este nikomu nepodarilo dokazat (mam pocit, ze Noam Chomsky o tom zaujimavo pise – nie som si isty, viac: http://cs.wikipedia.org/wiki/Noam_Chomsky)

    Ale aby som to posunul spat a cele sa to tykalo kalafuny a petrifikacie: Petrifikoval som to aj kvoli tomu co vidiet
    na obrazku (nie len kvoli experimentu s kalafunou :) ). Expertom sa dopredu ospravedlnujem za terminologiu, ale netusim ako inak to nazvat. Ked sa lepsie pozriete na drevo v cervenom kruzku, vidiet, ze sa tam vytvorili strbiny/fugy/priehlbinky/drazky/dzuzny (napadlo ma ze sa vysusilo letne drevo a zmensilo objem a tym sa tie strbiny vytvorili). Myslel som, ze prave petrifikacia by tento problem mohla vyriesit, ale ukazalo sa ze nie. Popravde mne to tam moc nevadi, ale len zo zvedavosti – ako by ste to riesili vy – nejaky tmel, alebo existuje ine elegantnejsie riesenie?

    (fotka je dost na prd, ale nemam moznost odfotit lepsi detail)

  • ibaze

    Member
    30. apríla 2012 at 12:53 in reply to: petrifikácia dreva kolofóniou

    Pane docente – 50% trefa!; slovo petrifikacia mi je sice putna, ale kalafuna/kolofonia – ta ma fascinuje :)

    Aha – ja som si povodne myslel, ze petrifikacia = zpevnenie, ale v zmysle obecneho zpevenie teda: (naivne) z dreva tvrdosti X bude drevo tvrdosti 1.2X (nie v zmysle z poskodeneho dreva bude drevo menej poskodene) – dakujem za upresnenie! Dobry aj ked trochu extremny obrazok petrifikacie je tu: http://en.wikipedia.org/wiki/Petrified_wood , http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4c/Polished_slice_of_petrified_wood.jpg

    Nitram – budes mat pravdu – bolo to zbytocne, ale neskodne. Zaujimave je, ze zboku ta kalafuna vsiakla a je to v poriadku, kdezto zvrchu to ostalo lepkave. Bud z boku bolo drevo porusne/menej huste (aj ked sa na pohlad nezdalo), alebo som namiesal menej koncentrovanu kalafunu (boky som robil v inokedy nez vrch).

    Harp – v  tvojom 2. linku: http://www.obnova.sk/diskusia/povrchova-uprava-dlazkoviceprosba-o-radu?page=1 sa spomina recept: oleje+ vosk+selak (variacie tohoto receptu sa objavuju casto), neni mi jasne ako sa tam prida ten selak. Nahreje sa vosk prida olej, ale ako tam zamiesat selak (selak sa tavi predsa pri vyssich teplotach nez vosk; vosk bude vriet ked budem chciet roztavit selak). Jedine ma napada nasypat selak rozdrveny uplne na prach – je to spravne?

    3. link o botickach je zaujimavy, len neviem najst suvis s petrifikaciou a drevom :)

    vdaka pani!, ibaze

  • ibaze

    Member
    28. apríla 2012 at 19:37 in reply to: petrifikácia dreva kolofóniou

    Nitram – vdaka za rychlu reakciu!

    pravdou je, ze to berem ako relax po praci, zato som sa do tej petrifikacie pustil (aj ked ako spravne pises, nebolo to nutne – proste nikdy som to nerobil a chcel som si to vyskusat). Povrchovu upravu som pred petrifikaciou dal dolu  – bola to nejaka olejova farba (petrifikoval som teda ciste drevo) a az sa petrifikacia ukonci, budem riesit povrchovku (predpokladam kombinaciu lneny olej + vcely vosk).

    Este pre istotu – ci som ta spravne pochopil:  kalafunu som rozpustal v tech. liehu; ty pises: “Takže v Tvém případě, bych se lepivosti zbavil tak, že povrch umyješ tím, v čem si kalafunu rozpouštěl…

    To slovko “umyjes” znamena: naniest lieh a mokrou handrou odstranit povrch (neodstrani sa tym cela zpevnujuca vrstva)?

    Nevsiakla by sa kalafuna tym, ze by som len naniesol lieh (bez toho aby som to odstranoval handrou?)

    este raz diky! a pekny vikend, ibaze

  • a este to trochu spresnim –

    amazon, ma super vyhladavanie, nazeranie do vnutra,… – problem je, ze postovne casto prevysuje cenu knizky. Pouzite knihy(predmety), ktore nie su ditribuovane priamo amazonom, sa casto k nam do vychodnej europy :) nedaju poslat

    http://www.bookdepository.co.uk – ma slabsie vyhladavanie, ale ma obrovsku vyhodu v tom, ze postovne je zadara (celosvetovo), nakolko to je v eu – tak sa neplati ani clo

    http://www.abebooks.co.uk – sa specializuje na starsie – second hand knihy, pocnuc ultra unikatnymi starymi diel ami (za patricnu cenu) az po par centove kucharky z 2. ruky. Je to site, kt. zdruzuje kopec antikvariatov po svete (ak som to spravne pochopil)

    holt, v dnesnom svete nie je problem najst nejaku informaciu, skor je problem, ze ta informacia je zakodovana do nejakeho ineho jazyka …

  • obrovske mnozstvo takychto knich je aj na servroch ako amazon:

    http://www.amazon.com/s/ref=a9_sc_1?rh=i%3Astripbooks%2Ck%3Afurniture+restoration&keywords=furniture+restoration&ie=UTF8&qid=1334763732

    Samozrejme, vzdy treba uvazovat, kdo to napisal a aka je kvalita.

    Mam dobru skusenost s vyhladanim si knihy na amazone a zakupenie second hand verzie, ci uz cez amazon (used), alebo http://www.abebooks.co.uk , ktori sa parve na starsie knizky specializuju …

  • ibaze

    Member
    9. apríla 2012 at 19:32 in reply to: ako vyrobiť zo včelieho vosku pastu na nábytok

    hmmm, pekne – palec hore.

    Zaujimalo by ma, ak by to bolo natrene tym spominanym lanovym olejom, ci by to bolo tmavsie …

  • ibaze

    Member
    9. apríla 2012 at 18:32 in reply to: Zosvetlenie dreva

    uplne laicky – tiez mam skusenost, ze voda odstranuje z dreva moridlo. Akurat mam pocit, ze nejake dlhe macanie dreva vo vode neni to najvhodnejsie. Predpokladam, ze existuje nejaky setrnejsi sposob …