aktivita diskusia Reštaurovanie a konzervovanie ako vyrobiť zo včelieho vosku pastu na nábytok

  • ako vyrobiť zo včelieho vosku pastu na nábytok

    Posted by tabitha on 11. júla 2008 at 19:21

    ahojte už dlho sa chystám vyrobiť z včelieho vosku pastu na nábytok,na internete som našla diplomovku v ktorej je niekoľko návodov 1.rozpustiť včelí vosk v nádobektorá je ponorená v´ˇdalšj nádobe s vodou a do rozpusteného z astáleho miešania pridávať terpentín a ľanový olej 2.vosk rozpustiť ako v návode 1.ale zmiešať s denaturovaným lliehom 3.včelí vosk 100g a 250ml rozpúšťadlapíše sa b´d lieh,technický benzín,čistý alkohol, terpentín alebo terpentínový olej čo sa chcem dozvedieť aký druh rozpúšťadla by ste mi odporučili aby to bolo ekologické …chcem to použiť na dosku starého stola – v ponímaní mnohých mojich známych rárohy ktoré boli vyhodené na smetisku aj a sama čakám čo sa z nich vykľuje ak ich navoskujem ??? krvopotne som odstránila nátery a ukázalo sa pre mňa krásne drevo ktorého farba sa mi páči len s tou pracovnou doskou chcem experimentovať s voskomahojte už dlho sa chystám vyrobiť z včelieho vosku pastu na nábytok,na internete som našla diplomovku v ktorej je niekoľko návodov
    1.rozpustiť včelí vosk v nádobektorá je ponorená v´ˇdalšj nádobe s vodou a do rozpusteného z astáleho miešania pridávať terpentín a ľanový olej
    2.vosk rozpustiť ako v návode 1.ale zmiešať s denaturovaným lliehom
    3.včelí vosk 100g a 250ml rozpúšťadlapíše sa b´d lieh,technický benzín,čistý alkohol, terpentín alebo terpentínový olej

    čo sa chcem dozvedieť aký druh rozpúšťadla by ste mi odporučili aby to bolo ekologické …chcem to použiť na dosku starého stola – v ponímaní mnohých mojich známych rárohy ktoré boli vyhodené na smetisku aj a sama čakám čo sa z nich vykľuje ak ich navoskujem ??? krvopotne som odstránila nátery a ukázalo sa pre mňa krásne drevo ktorého farba sa mi páči len s tou pracovnou doskou chcem experimentovať s voskom

    harp odpovedal 12 years, 1 month ago 5 Členovia · 14 odpovede/odpovedí
  • 14 odpovede/odpovedí
  • tabitha

    Member
    11. júla 2008 at 19:42
  • docent

    Member
    11. júla 2008 at 21:49

    Nevie, ci je to pohodlnostou alebo cim ale kam sa clovek pozrie tam sa voskuje. Pritom aj odbornici casto odporucaju tuto zaverecnu upravu dreva.
    Lenze volakedajsi remeselnici pouzivali ochranny voskovy kryt iba velmi zriedkavo. Dovod spociva v malej a kratkodobej ochrane vyrobku. Voskovanie sice zlepsuje vzhlad ale kvalita ochrany je takmer nulova. Pokial bol nabytok kvalitny a jeho povrch nejakym sposobom namahany, pouzivala sa selakova politura, ktora zarucovala perfektny vzhlad i dostatocnu ochranu proti poskodeniu. Voskovanie mozno odporucat na zaverecnu upravu drobnych uzitkovych predmetov, ludoveho nabytku, pripadne pri patinovani, ked chces aby nabytok vyzeral starsi nez skutocne je.
    V sucasnosti sa pouzivaju dva sposoby:
    -pastovanie – bezfarebnou voskovou pastou na parkety z obchodu,
    – voskovanie – voskom rozpustenym v nejakom rozpustadle. Oznacovat voskovaciu zmes ako polituru moze iba tazky amater.
    Na voskovanie odporucam pouzivat zmes jedneho dielu vcelieho vosku (nastruhaneho) a dvoch dielov terpentinu. Pokial sa ponahlas mozno rozpustenie urychlit nahriatim vo vodnom kupeli na elektrickom varici. Skus porozmyslat preco sa neodporuca zahrievat zmes nad otvorenym ohnom. Namiesto terpentinu mozno pouzit aj benzin. Ale ked si EKO, terpentin smdi lepsie. Zmes nesmie byt prilis husta, najlepsie ked volne steka po stetci. Doriedit mozno pridanim terpentinu. Nanasa sa makkym stetcom a vrstva musi byt tenka. Po zaschnuti – odpareni terpentinu – lestime flanelom alebo makkou kefou.

    Na osetrenie stolovej dosky, ani pokial sa jedna o ludovy vyrobok, voskovanie neodporucam.

  • docent

    Member
    11. júla 2008 at 21:52

    Tak ma napadlo. Nic to nestoji. Skus rozpustit vosk v liehu a uvidis ako to casto na webe chodi.

  • duchamp

    Member
    11. júla 2008 at 23:38

    Tedy jestli někdo obhájí diplomku s návody jako je výše zmíněné míchání vosku s lihem, tak nevím nevím, nakolik se úroveň školy či oponenta vzdaluje od zkušeností z praxe…

    Nicméně, zkus prosím znovu vložit to foto, abychom měli představu, o jakém stole je řeč. Ovšem nečekej od vosku nějaké zázraky. Sametový lesk je sice moc hezký, ale pokud užiješ včelí vosk bez tvrdších aditiv (např. karnaubský vosk, parafín apod. – už o tom byla na Obnově někde diskuze), tak obzvláště v teplém prostředí bude povrch stolu stále měkký a zpočátku i lepivý. Řešením (pohodlným) může být zakoupení profi vosku pro restaurátory, kupř. od firmy Clou.

    Nečekám, že budeš experimentovat s šelakem, spíš si říkám, když už jsi zmínila zálibu v očištěném dřevě, proč nezvýraznit texturu lněným (ľanovým) olejem. Je to o vkusu. Pozor, některá dřeva ztmavnou, tak vždy pamatuj na vyzkoušení čehokoli na malém “neviditelném” kousku.

  • harp

    Member
    12. júla 2008 at 18:45

    Vosk sa okrem ineho rozpusta aj v dekaline, terpentine, benzene, toluene, chloroforme, dichlorethane, amylalkohole, sirouhlíke, tetrachlore,
    cyklohexane.

    Ja osobne doporucujem rozpustat v terpentine, toluene, tetrachlore, benzene, tech. benzine.

  • tabitha

    Member
    14. júla 2008 at 7:58

    ďakujem za všetky príspevky.
    nemám foto kde by bola odfotená prac.doska zhora v deataile ale pokusim sa odfotiť a vložiť čo najskôr aby som dostala od vás presnú radu.
    je to stol ktorý bol v garáži a slúžil ako ponk ja by som ho chcela používať v kúte na čítanie ako písací stôl pre mňa. chcela osm dosiahnuť to aby tá doska bola tmavšia ako nohy stola a aby sa dal utrieť vlhkou handrou /gazdiná :)/ a som naozaj ťažký amatér nieje to storočný stôl tak si ťažkú hlavu nerobím a na ten spôsob že včelím voskom to upraviť som prišla tak že som počula na stv1 reláciu o obývaní kde pán kameraman ukazal svoj dom a vravel že s manželkou chodia na búračky starých krovov, donesú staré trámy,očistia a napustia včelím voskom.mali z toho knižnicu a vyzerlao to krásne- staré s patinou a lesklé, on dokonca povedal že je to umývateľné vodou.a moj otec je včelár a vosku máme dosť tak musím kúpiť len to rozpúšťadlo :D . tak tam vznikol moj nápad napustiť to vč.voskom a ešte sa chcem opýtať ja som dostala vo farbách lakoch iba terpentívový olej nie terpentín aký je v tom rozdiel??

  • tabitha

    Member
    15. júla 2008 at 22:36

  • tabitha

    Member
    15. júla 2008 at 22:38

    pôvodne vyzeral ten stôl takto

  • docent

    Member
    16. júla 2008 at 13:53

    Tabitha, to nie je stôl, to je kuchynský stôl! Doska bez povrchovej úpravy sa po práci drhla vodou a jadrovým mydlom. Moje odporúčanie. Maximálne EKO – nerobiť s ním nič. Stredné EKO – očistený namoriť alebo len napustiť fermežou alebo ľanovým olejom (je podstatne drahší). Nechať vyschnúť a používať. Minimálne EKO – napustiť fermežou a nalakovať.

  • tabitha

    Member
    16. júla 2008 at 15:13

    ďakujem. skusim ľanový olej.kuchynský stôl to musel byť potom velmi dávno lebo pán ktorý poprosil našu firmu o zlikvidovanie odpadu , ho používal ako ponk v dielni vraj dvadsať rokov. na vrchnej doske bola pribitá hobra a náterov na nohách bolo neúrekom. ešte raz vďaka

  • harp

    Member
    17. júla 2008 at 18:07
  • tabitha

    Member
    2. októbra 2008 at 14:32




    upravené včelím voskom rozpustenom v terpentínovom oleji

  • ibaze

    Member
    9. apríla 2012 at 19:32

    hmmm, pekne – palec hore.

    Zaujimalo by ma, ak by to bolo natrene tym spominanym lanovym olejom, ci by to bolo tmavsie …

  • harp

    Member
    9. apríla 2012 at 21:06

    Zdravim ta ibaze.

    Mas pravdu lanovy olej, fermez ci iny olej vsiakne hlbsie, impregnuje drevo a meni jeho odtien az farbu. Zostava vyrazne tmavsie.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť