Hudba pod diamantovou klenbou začína 15. ročník

Obrázok k článku

V gotickom Dome komorského grófa v Kremnici sa piatkovým otváracím koncertom začal jubilejný 15. ročník medzinárodného festivalu Hudba pod diamantovou klenbou, ktorý vo svojom rodnom dome organizuje husľový virtuóz Peter Michalica. V jeho programe je do 10. júla päť piatkových koncertov, ktoré ponúknu hudobné skvosty od baroka až po argentínske tangá. Obohatí ich aj ľúbostná poézia. Koncerty sa začínajú vždy o 19:00 v Dome komorského grófa s výnimkou tretieho, ktorý bude 26. júna v kremnickom Kostole sv. Františka. Bodkou za festivalom bude 13. septembra literárno-hudobný program v kremnickom hradnom Kostole sv. Kataríny venovaný výročiu narodenia Ľudovíta Štúra.

 

Festival Hudba pod diamantovou klenbou založil a organizuje Peter Michalica so svojou manželkou so zámerom spojiť krásu vzácnej gotickej architektúry a unikátnej diamantovej klenby Domu komorského grófa z 15. storočia s krásou hudby starých majstrov. Ako pripomenul Michalica, gotická diamantová klenba v tomto dome je slovenským unikátom. „Ešte jedna diamantová klenba je v Banskej Bystrici, ale tá je renesančná,“ podotkol pre agentúru SITA.

 

Repertoárový hudobný záber festivalu sa postupne výrazne rozšíril aj o žánre, ktoré nepatria do vážnej hudby. Popri dielach klasikov tak už na podujatí odzneli aj džezové či folkové koncerty ako aj literárno-hudobné programy. Aj keď väčšina koncertov je v Dome komorského grófa, ktorý v priebehu roka nie je bežne verejnosti prístupný, každoročne sa v rámci festivalu konajú aj koncerty v kremnických historických chrámoch. Ide o koncerty orchestrálne, zborové, respektíve o ich kombináciu.

 

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články