Hradné slávnosti na Sklabini 2003

Pozývame vás na Sklabinský hrad 28. augusta 2003 na akciu “Hradné slávnosti 2003”, kde budete mat možnosť uvidieť stredoveké dobíjanie hradu povstaleckým vojskom. Zúčastnených bude vyše 60 šermiarov s viacerých skupín historického šermu. Mimo toho bude k dispozícii…

…občerstvenie so širokou ponukou a tradičné kvalitným slovenským pivom. Taktiež bude možné ochutnať miestne špeciality. V areáli hradu je vyhradený priestor k stanovaniu a parkovaniu. Súčasťou akcie bude jarmok ľudových remesiel a výrobkov.

Bližšie informácie priebežné získate na www.obnova.sk a na tel. c.: 0905-483-367

Po minulé roky sa zúčastnilo na slávnostiach okolo 1500 platiacich návštevníkov. Hradné slávnosti organizuje Občianske združenie Donjon. Združenie vyberá na akciu vstupné ktoré bude použité pre podporu aktivít OZ Donjon, takže hlavne na záchranu Sklabinskeho hradu.

Základné informácie o občianskom združení DONJON

Občianske združenie DONJON bolo založené v novembri 1999. Jeho cieľom sa stala záchrana a rekonštrukcia kultúrnych pamiatok, konkrétne hradov. Sídlo združenia je v Martine – Priekope, odkiaľ pochádza prevažná časť členskej základne. Aktivity členov združenia sa od začiatku sústredili na hrad Sklabiňa, nachádzajúci sa len niekoľko kilometrov od Martina. Tento hrad sa podarilo združeniu v marci 2000 získať do prenájmu a v marci 2001 k nemu pribudol aj hrad Lednica pri Púchove.

Na uvedených hradoch vykonávame pod dohľadom kompetentných orgánov štátu rekonštrukciu najohrozenejších častí hradnej zrúcaniny. V spolupráci s Národným úradom práce združenie zamestnávalo v roku 2001 takmer 25 pracovníkov v rámci VPP. Všetky práce na hrade sú vykonávané aj za pomoci dobrovoľných brigádnikov, ktorí sa zúčastňujú množstva brigád po celý rok.

Okrem prác na záchranu hradu organizuje o.z. DONJON na hrade Sklabiňa aj niekoľko kultúrnych podujatí počas celého roka. Medzi najznámejšie patrili v minulosti Hradné hry (1.,2.,3.,4. ročník) a Výstup na hrad (spomienka na vypálenie obce a hradu fašistami po vzniku SNP V 1944). V roku 2001 to bolo Otvorenie sezóny a Hradné slávnosti 2001, ktoré boli venované všetkým, ktorí pomohli pri realizácii záchrany tejto kultúrnej pamiatky, ako aj všetkým návštevníkom a zvlášť deťom z detských domovov zo severu Slovenska. Účelom týchto aktivít je priblížiť širokej verejnosti dávnu históriu, ktorá sa na Skľabinskom hrade a v okolí odohrávala. Taktiež je to vhodná príležitosť na príjemný oddych pre všetkých, ktorí svojou troškou prispeli k tomu, aby sa podarilo zachrániť obraz minulosti zobrazený v kamenných ruinách. V tomto roku najväčším podujatím budú HRADNÉ SLÁVNOSTI 2003.
Okrem toho sa na Skľabinskom hrade konalo viacero kultúrnych podujatí v spolupráci s inými organizáciami, napríklad Strom života, Slovenský skauting, Kresťanské spoločenstvá mládeže, YMCA Bratislava, Spoločnosť priateľov detských domovov Úsmev ako dar a pod.. S uvedenými organizáciami bude o.z. DONJON aj naďalej v budúcnosti spolupracovať.

Skľabinský hrad ponúka návštevníkom počas celej sezóny ideálny priestor na oddych a relax. Pri prechádzke turistickým náučným chodníkom sa môže každý zoznámiť s jednotlivými hradnými budovami ( ich pozostatkami). K dispozícii sú informačné tabule vo viacerých jazykových mutáciách. Hradný areál je udržiavaný v čistote. Taktiež je tu možnosť posedenia si na lavičkách , aj popri vyhradených ohniskách. V bezprostrednej blízkosti hradu sa nachádza vyčlenený priestor na stanovanie. Po dohode s o.z. DONJON je k dispozícii rôznym skupinám a organizáciám zrekonštruovaná južná strážna veža.

Pri návšteve hradu si môžu turisti zakúpiť rôzne upomienkové predmety s motívom hradu Sklabiňa.

Aj v okolí hradu sa nachádzajú viaceré miesta, ktoré sú častou a vyhľadávanou atrakciou – Kaštieľ a park v Turčianskej Štiavničke, Katova skala, Jasenská dolina a iné.
Poďakovanie členov združenia patrí všetkým, ktorí akoukoľvek formou podporili činnosť združenia. Ide predovšetkým o všetkých brigádnikov, ktorí sa bezplatne zapojili do prác na hrade.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Na Silvestra dobyli zrúcaninu Brekovského hradu stredovekým delom

Združenie na záchranu Brekovského hradu pripravilo na silvestrovský deň pre svojich priaznivcov a milovníkov turistiky výstup na hrad. Ako uviedol pre agentúru SITA riaditeľ združenia Stanislav Macinský, zraz je o 12:00 pri kostole v dedine, odkiaľ sa pôjde spoločne na hradný vrch. Sprievod bude pri výstupe podporovať živá hudba. Ide o tretí ročník silvestrovského výstupu. Na zrúcaninu hradu sa bude aj strieľať z makety stredovekého dela petardami. Vlani sa na túru vydali aj rodiny s malými deťmi, najmenší účastník mal okolo dvoch rokov. Organizátori prišli v historických kostýmoch.

Hrad má nové osvetlenie od prezidenta Schustera

STARÁ ĽUBOVŇA 12. júna 2004 (SITA) – Dominantu Starej Ľubovne – hrad Ľubovňa bude od dnešného dňa zvýrazňovať nové nočné osvetlenie. Aj keď je osvetlenie hradu funkčné už od polovice mája, s jeho zapnutím čakali na prezidenta Rudolfa Schustera, ktorý sa chcel osobne zúčastniť na dnešnej akcii. Odcestoval však na pohreb bývalého amerického prezidenta Ronalda Reagana, preto hrad rozsvietia bez jeho prítomnosti.