Hradné múzeum vo Fiľakove otvorí sezónu obnovenou expozíciou

Obrázok k článku

Hradné múzeum vo Fiľakove (HMF), pri príležitosti 10. výročia svojho založenia, otvorí tohtoročnú turistickú sezónu s rozšírenou a zmodernizovanou stálou expozíciou v utorok 14. marca o 16:30. Na piatom poschodí Bebekovej bašty, kde múzeum poskytuje priestor rôznym tematickým dočasným výstavám, otvorí ako prvú tohtoročnú výstavu Tribečského múzea v Topoľčanoch s názvom„Od chmeľu k pivu o histórii piva a pivovarníctva.

 

Paleontologická expozícia na prízemí, predstavujúca flóru a faunu treťohornej krajiny, sa rozšírila o viac ako 20 miliónov staré pozostatky vyhynutých bezstavovcov a odtlačky rastlín z Fiľakova a jeho okolia. Stálu expozíciu s názvom Stáročia Fiľakovského hradu spestril objavený materiál z archeologických výskumov posledného desaťročia. Vystavené sú aj novovypožičané nálezy z Archeologického múzea SNM v Bratislave z výskumu Jánosa Kalmára, ktoré predstavujú snáď najkrajšie kúsky celého súboru. Rôzne dobové rekonštrukcie návštevníkom oživia exponáty prezentujúce históriu okolia. Zatiaľ čo rekonštrukcia mužského hrobu zo slovansko-avarského pohrebiska z Prše priblíži záujemcom každodennú prácu archeológov, slávnostný ženský kroj z doby bronzovej predvedie spôsob nosenia kovových šperkov a nášiviek z hodejovského pokladu. Prezentované je aj dobové oblečenie posledného hradného kapitána, Štefana Koháriho II., znázornené na viacerých olejomaľbách. Obnovená stála expozícia HMF tak od marca očakáva návštevníkov už na štyroch poschodiach.

 

V rokoch 2006-2007 rekonštruovali interiér Bebekovej bašty i jeho adaptáciu na múzejné účely Hradného múzea vo Fiľakove. V apríli 2007 bolo založené Hradné múzeum vo Fiľakove a v auguste 2008 sprístupnilo HMF na troch spodných podlažiach päťposchodovej Bebekovej bašty stálu expozíciu pod názvom Stáročia Fiľakovského hradu.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články