Hrad Uhrovec je pamiatkou roka

Hrad Uhrovec je situovaný v odľahlej polohe Strážovských vrchov, cca 10 km od Bánoviec nad Bebravou. Ruina neskorománskeho hradu (vznikol okolo 2. polovice 13. storočia) patrí charakterom, významom a celistvosťou zachovaných pamiatkových hodnôt k najhodnotnejším hradom na území Slovenska. Okrem neskororománskej kaplnky a veže, areálu dominuje renesančný palác. Napriek tomu, že hrad je v ruinóznom stave už viac ako 150 rokov, je unikátny zachovaním výnimočných architektonických prvkov a detaily (napr. krby, záchodmi a cisternami). 

Z hľadiska pamiatkových hodnôt hradu je významnou renesančná hospodárska budova hradu. Po devastačnom požiari areálu v roku 1848 sa zachovala v torzálnom stave. Rozsah zachovaných  historických konštrukcií kamenných murív umožňoval, že odborníci prijali významné rozhodnutie. 

Tým Obnova s.r.o. realizoval na tomto objekte citlivú rekonštrukciu spolu so správcom O.z. Hrad Uhrovec a ateliérom ô. Obnova hospodárskej budovy, vrátane rekonštrukcie jej prestrešenia prebiehala v rokoch 2019-2020. Počas obnovy 3 – poschodového hospodárskeho objektu sa primárne uplatnila konzervačná metóda, použili sa tradičné stavené technológie pri tesárskych, murárskych prácach a realizácii architektonických detailov. 

Obnovená hospodárska budova bude mať rôznorodé využitie. Okrem expozičnej časti s prezentáciou významných nálezov z areálu, komunitných priestorov pre edukačné aktivity pre verejnosť, budova poskytne zázemie dobrovoľníkom, ktorí sa významne spolupodieľajú na obnove hradu. Práce v tejto časti hradu spolufinancovalo Ministerstvo kultúry SR, prostredníctvom svojho grantového programu Obnovme si svoj dom .

V sobotu na slávnostnom galavečeri bolo odovzdané prestížne ocenenia v 15. ročníku súťaže Kultúrna pamiatka roka – Fénix za výnimočný počin záchrany národnej kultúrnej pamiatky – cena bola udelená za „vysokoodborný a profesionálny prístup pri záchrane, sanácii a sprístupnení hradných ruín, najmä hospodárskej budovy“.

Kultúrna pamiatka roka – Fénix (2022)

Jedná sa o súťaž, ktorá inšpiruje, motivuje a podporuje vlastníkov cenných kultúrnych pamiatok v neľahkom úsilí o ich záchranu a obnovu. Vyhlasovateľom súťaže je Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky a generálny partner súťaže Nadácia SPP.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Hrad Muráň

Zrúcanina hradu sa nachádza na brale zvanom Cigánka, na území národného parku Muránska Planina severne od obce Muráň. Patrí k naším najvyššie položeným hradom, a svojim rozsahom medzi najrozsiahlejšie hradné lokality. Kamenný hrad vznikol pravdepodobne v 2. pol. 13. storočia.

Turniansky hrad

Hrad bol postavený na krasovom kopci, vybiehajúcom zo Zádielskej planiny, na trase historickej cesty vedúcej z Gemera na Spiš. Vznikol v polovici 13.storočia a budovanie jeho fortifikačného systému trvalo až do 16.storočia.

Trenčianský hrad

Hrad vznikol na mieste staršieho opevneného hradiska. Už v 11. storočí patril medzi kráľovské strážne hrady. Z jednotlivých budov hradu sa pomerne dobre zachovala tzv. Matúšova veža, situovaná na najvyššie položenom mieste horného hradu, ako aj Barborin palác a stavby druhého a tretieho predhradia s opevňovacím systémom.

Bojnický hrad

Bojnický hrad je jedným z najatraktívnejších objektov z hľadiska turistického ruchu v oblasti Hornej Nitry. Terajší rozsiahly hradný komplex vznikol zrastaním viacerých stavebných etáp, ktoré sa dnes už ťažko dajú určiť. Jadro hradu je stredoveké zo 14. storočia.

Odpovede