Hrad Krásna Hôrka chcú verejnosti sprístupniť do roku 2024

Ilustračný brázok k článku, zdroj: slachta.kosztolanyi.com

Snahou Ministerstva kultúry SR je sprístupniť hrad Krásna Hôrka verejnosti do roku 2024. „Práce na hrade je ešte stále veľmi veľa, no času máme málo. Vnímam otázky verejnosti, prečo nie je hrad stále otvorený, keď strecha je už opravená. Treba si však uvedomiť, že obnova Krásnej Hôrky nie je ani zďaleka len o jej streche. Je to jedna z najrozsiahlejších pamiatkových a múzejných obnov na Slovensku,“ uviedla Milanová.

Ako uviedla, cieľom projektu je vrátiť hrad do podoby z roku 1903 až 1905. Takýto proces sa však nedá urobiť zo dňa na deň, ale trvá roky. Odstrániť sa totiž musia chyby nielen z čias socializmu, ale aj tie, ktoré nastali počas rekonštrukcie od roku 2012.

„Verejnosť vníma, že Krásna Hôrka sa dlho ako keby nemenila. Veľa úprav sa však odohráva hlavne v jej vnútri, kam verejnosť nemá prístup. Chcem teda ubezpečiť, že na Krásnej Hôrke sa pracuje. Našou ambíciou je, aby bol hrad sprístupnený návštevníkom do roku 2024. Ak sa tak stane, podarí sa nám veľký kus práce,“ doplnila ministerka Milanová.

Krásna Hôrka je jediným hradom na území Slovenska, ktorý sa po druhej svetovej vojne a po rokoch komunistickej diktatúry zachoval so svojim pôvodným zariadením a vzácnymi zbierkami. Vďaka pamiatkovým hodnotám, múzejným zbierkam a nenarušenému krajinnému prostrediu patrí k európskym unikátom hradnej architektúry. Pri požiari v roku 2012 bolo celkovo poškodených 324 kusov zbierkových predmetov, 27 bolo úplne zničených.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Zaujímavosti zo zákulisia Vatikánu a pápežov

„V čom drží súčastný pápež primát?“
Ján Pavol II. je prvým pápežom, ktorý číta bez okuliarov /používa kontaktné šošovky/. Je prvým pápežom, ktorý nosí náramkové hodinky, lyžuje a zdoláva hory. Na konkláve /voľba pápeža/ prišiel s pár drobnými- 15000 lír, iba toľko mu dovolili vyviesť z Poľska. Je prvým pápežom, ktorý nosí oblečenie šité na mieru francúzskym návrhárom, prvým pápežom hospitalizovaným na verejnej klinike. Ján Pavol II drží i primát v počte nalietaných kilometrov.

Odpovede