Gauguinov obraz v Národnej galérii umenia (USA) sa stal terčom útoku

Obrázok k článku

Obraz nevyčísliteľnej hodnoty Deux Tahitiennes (Dve tahitské ženy) z roku 1899 zapožičaný z Metropolitného múzea umenia v New Yorku je súčasťou výstavy Gauguinovej tvorby, ktorá sa začala vo februári a potrvá až do júna

BRATISLAVA 4. apríla (SITA/AFP) – Maľba francúzskeho impresionistu Paula Gauguina vystavená v Národnej galérii umenia v americkom Washingtone sa minulý týždeň stala terčom útoku jednej z návštevníčok, informoval v nedeľu denník Washington Post. Noviny citovali hovorkyňu galérie Deborah Zisku, podľa ktorej sa nezdá, že by obraz nevyčísliteľnej hodnoty Deux Tahitiennes (Dve tahitské ženy) z roku 1899 návštevníčka pri piatkovom útoku poškodila. Ako však uviedol denník, Ziska dodala, že v pondelok ešte obraz bližšie preskúmajú. Washington Post popísal incident, pri ktorom návštevníčka udrela do obrazu a pokúsila sa ho strhnúť zo steny. Zabránila jej v tom však ochranka múzea, ktorá ju zadržala do príchodu polície. Ženu obvinili z poškodzovania cudzieho majetku a z pokusu o krádež.

Ellen Goldstein z Washingtonu, ktorá sa v čase útoku nachádzala v galérii, uviedla, že to bolo “hrozivé pre všetkých, ktorí tam boli”. Ako dodal Washington Post, nemenovaná útočníčka predstúpi pred súd v stredu. 

Obraz zapožičaný z Metropolitného múzea umenia v New Yorku je súčasťou výstavy Gauguinovej tvorby, ktorá sa začala vo februári a potrvá až do júna.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Žena spadla na obraz od Pabla Picassa a poškodila ho

Obraz Herec od Pabla Picassa sa poškodil po tom, čo naň spadla istá žena. Návštevníčka Metropolitného múzea umenia, ktorá bola na prehliadke v rámci kurzov pre dospelých, stratila rovnováhu a spadla na obraz tak, že roztrhla plátno v pravom dolnom rohu v dĺžke zhruba 15 centimetrov. Hneď po nehode preniesli dielo do konzervačného laboratória múzea. Žena sa pri páde nezranila, informoval denník The New York Times na svojej webovej stránke.