Dve maľby Nicolasa Poussina posprejoval vandal

Obrázok k článku

Dve maľby francúzskeho umelca Nicolasa Poussina posprejoval v nedeľu 17. júla popoludní 57-ročný muž červenou farbou. Pri ničení obrazov si ho všimol pracovník Národnej galérie v Londýne a privolal políciu. Tá muža ihneď zatkla. “Vďaka okamžitej reakcii našich reštaurátorov sú diela poškodené len minimálne,” povedali predstavitelia galérie. Olejomaľby L’adoration du veau d’or a L’Adoration des bergers, ktoré umelec vytvoril v rokoch 1633 až 1634, patria do ich stálej zbierky. V súčasnosti už obrazy visia opäť na svojich miestach.

Obraz L’adoration du veau d’or kúpila galéria v roku 1945 vďaka finančnej pomoci od najväčšej britskej dobročinnej organizácie zameranej na obstarávanie umeleckých diel pre národ The Art Fund. Maľba zobrazuje nahnevaného Mojžiša, ktorý sa práve vrátil z hory Sinaj a našiel Izraelitov tancovať a spievať pri postavenej modle, zlatom teľati. Druhý obraz s názvom L’adoration des bergers získala galéria v roku 1957, taktiež vďaka príspevku od The Art Fund. Zobrazuje klaňanie sa pastierov malému Ježišovi v maštali.

Nicolas Poussin je považovaný za najdôležitejšieho francúzskeho maliara 17. storočia. Narodil sa v roku 1594 v Normandii. Väčšiu časť života však strávil v Ríme. Špecializoval sa na historické maľby zobrazujúce scény z Biblie, antiky a mytológie. Maľoval aj krajinky, no neskôr sa vrátil k náboženským a alegorickým obrazom. Zomrel v roku 1665.

Informáciu zverejnila webová stránka bbc.co.uk.

[mailpoet_form id="1"]

Súvisiace články

Zo zaprášeného obrazu za gaučom sa vykľula Michelangelova maľba

Zo zaprášeného obrazu uloženého roky za gaučom v dome rodiny podplukovníka amerického letectva Martina Kobera z Buffala sa vykľula maľba geniálneho Michelangela a pravdepodobne jeden z umeleckých nálezov storočia. Obraz Ježiša a Panny Márie sa rozhodol ukázať talianskemu historikovi a reštaurátorovi Antoniovi Forcellinovi. Ako uvádza webová stránka www.telegraph.co.uk, ten je od prvej chvíle presvedčený, že ide o originál výtvarného vyobrazenia Piety – slávnej Michelangelovej sochy Ježiša v matkinom náručí umiestnenej v Bazilike svätého Petra v hodnote asi 300 miliónov amerických dolárov (v prepočte asi 216,9 milióna eur).

Krádeže obrazov – prierez

28. augusta 2004 (SITA/AFP) – Minulú nedeľu bol z múzea v nórskom Oslo ukradnutý obraz Edvarda Muncha Výkrik. Iný z jeho obrazov bol ukradnutý už v roku 1994 z Národnej galérie v Oslo, neskôr sa však našiel. Tu je stručný prehľad najznámejších krádeží obrazov od roku 1985.

Potvrdili pravosť pozostatkov maliara Caravaggia

Kosti nájdené v kostole v talianskom mestečku Monte Argentario patria s najväčšou pravdepodobnosťou barokovému maliarovi Caravaggiovi. Tvrdia to talianski vedci zo štyroch rôznych univerzít, ktorí skúmaním maliarových telesných pozostatkov strávili rok. Podľa nich kosti muža, ktorý zomrel v roku 1610 vo veku 38 až 40 rokov, patria na 85 percent práve Caravaggiovi. Odborníci skúmali kosti aj pomocou rádiokarbónového datovania a taktiež analyzovali zvyšky DNA.