Dobrovoľník spadol z veže bývalého kostola na Katarínke

Obrázok k článku

Z veže kostola zrúcaniny Katarínka v Dechticiach spadol vo štvrtok večer 18-ročný muž z Veľkých Kostolian. Keď išiel na záver pracovného dňa zatvárať manipulačné otvory na vyťahovanie materiálu, zo zatiaľ nezistených príčin prepadol vnútrom veže z výšky asi 20 metrov. Vzhľadom na ťažký terén ho záchranárom pomohli do sanitky dopraviť hasiči.

 

,,Pacient utrpel pri páde vážne poranenia hlavy a hrudníka, s podozrením aj na poranenie chrbtice. Bol v hlbokom bezvedomí a krvácal z nosa aj úst. Počas prevozu bol napojený na umelú pľúcnu ventiláciu a v kritickom stave odovzdaný vo Fakultnej nemocnici v Trnave,“ uviedla hovorkyňa záchranárskej skupiny Falck Alena Lacyková Krčová. Polícia začala podľa jej trnavskej hovorkyne Márie Linkešovej trestné stíhanie pre ťažkú ujmu na zdraví z nedbanlivosti. Presné okolnosti nešťastia, ako aj informácie o bezpečnosti na zrúcanine, budú predmetom ďalšieho vyšetrovania. Podľa organizátora dobrovoľníckych aktivít na Katarínke Petra Hercega išlo o oduševneného dobrovoľníka, ktorý na zrúcanine často pomáhal. Herceg bol svedkom nešťastia, vypovedal na polícii a aj naďalej je pripravený pri objasňovaní udalosti spolupracovať. Na záchrane pozostatkov kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej v malokarpatských lesoch pracujú dobrovoľníci už viac ako dvadsať rokov. V posledných rokoch sa venovali úprave pôvodnej veže kostola na vyhliadkovú, trámy si pritom kresali tak ako pred stáročiami – ručne. Veža bola podľa Hercega už po stavebnej stránke prakticky dokončená, čakala ju len kolaudácia. Vo štvrtok ju chceli pred kolaudáciou upratať. ,,Je to veľké nešťastie pre nás, aj pre rodinu. Za 22 rokov sa tu vystriedali stovky dobrovoľníkov z celého Slovenska, takýto úraz sme nikdy nemali,“ povedal Herceg. Čo bude s plánmi na sprístupnenie veže, zatiaľ povedať nevedel. Pôvodne mala byť veža bývalého kostola sprístupnená pre turistov od budúceho roka len s vyškolenými sprievodcami, inak mala byť zamknutá.


Kláštor svätej Kataríny Alexandrijskej bol založený v roku 1618 a patril františkánskemu rádu. V roku 1786 bol kláštor dekrétom cisára Jozefa II. zrušený. Mnísi ho museli opustiť, pomerne rozsiahly areál sa postupne začal meniť na ruiny. Zrúcanina je ukrytá v lese medzi obcami Dechtice a Naháč v okrese Trnava.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články