Desať najvyšších budov Bratislavy

Obnova.sk Fotografia

Už v roku 1890 bol postavený mrakodrap World Building, vysoký 95 metrov. Neskôr ho však zdemolovali, lebo stál v ceste na Brooklynský most. O niekoľko desaťročí sa na post jednotky dostali smutne známe newyorské dvojičky. Túto 415-metrovú dominantu pred dvoma rokmi zničili teroristické útoky. Od roku 1998 je najvyššou budovou na svete 452-metrový dvojmrakodrap Petronas Towers v malajzijskom meste Kuala Lumpur.Bratislava sa takou vysokou stavbou nemôže pýšiť. Našu „hitparádu budov“ vyhral dvesto metrov vysoký televízny vysielač Kamzík. V prvej desiatke sa umiestnili aj budvy Národnej banky Slovenka, Slovenskej televízie či pilot Nového mosta. Ponúkame vám prehľad desiatich najvyšších stavieb v hlavnom meste.

Najvyšší je vysielač STV 200 m

Obnova.sk Fotografia

Vysielač na Kamzíku je vysoký takmer 200 metrov a v jeho najširšej časti sa nachádza reštaurácia.

Národná banka Slovenska, ústredie 111 m

Obnova.sk Fotografia

Obnova.sk Fotografia

Víťazný projekt verejnej súťaže autorov Martina Kusého a Pavla Paňáka začali realizovať v novembri 1996. Budovu, ktorá stojí oproti obrátenej pyramíde Slovenského rozhlasu, uviedli do prevádzky 23. mája 2002. Kompozičným pincípom stavby je kontrast pevnej horizontálnej podstaty a z nej vyrastajúcej presklenej výškovej časti. V objekte vysokom 111 metrov je 23 výťahov a konštrukčne je budova zhotovená z monolitického železobetónového skeletu so sústavou nosných stĺpov. Dvojplášťová fasáda umožňuje priame prirodzené vetranie.

Výšková budova STV 108 m

Obnova.sk Fotografia

Obnova.sk Fotografia

V roku 1961 vyhral Jozef Struhař so svojím návrhom architektonickú súťaž na areál Slovenskej televízie v Mlynskej doline. Dominantu tvorí 28-poschodová budova. Stavbu dokončili v roku 1975 pri príležitosti tridsiateho výročia Slovenského národného povstania. Objekt je z oceľovej konštrukcie so železobetónovým jadrom, je 108 m vysoký.

VÚB 87,6 m

Obnova.sk Fotografia

Obnova.sk Fotografia

Štvrtú najvyššiu budovu v hlavnom meste začali stavať v januári 1995 a presne o dva roky už bola dokončená. Pozemok má celkovú rozlohu 8000 metrov štvorcových, z čoho je zastavaných 5345 metrov štvorcových. V ústredí Všeobecnej úverovej banky pracuje 1250 zamestnancov na 24 nadzemných a troch podzemných podlažiach.

Incheba 85,6 m

Obnova.sk Fotografia

Výškovú budovu Incheby tvorí oplášťovaný železobetónový monolit. Postavili ju systémom dvoch zvislých jadier v krajných častiach. Incheba má dve podzemné podlažia, ktoré sa napájajú na výstavné priestory a exteriérové plochy výstaviska. V prízemnej časti sa nachádza foyer. Z osemnástich poschodí sú takmer všetky využívané na administratívne účely. Priestory majú prenajaté rôzne firmy.

Millennium Tower II 85 m

Obnova.sk Fotografia

V polovici mája bola ukončená 21-poschodová železobetónová konštrukcia stavby administratívnej budovy Millennium Tower II, ktorá sa nachádza v tesnej blízkosti Polus City Center. Nová stavba bude dokončená a odovzdaná v septembri. Bude to výšková kancelárska budova triedy A s jedným podzemným a 21 nadzemnými podlažiami. Novú dominantu tejto časti mesta chrakterizuje kombinácia hliníka a vysokoreflexného tónovaného skla. Vyznačuje sa prvkami najvyššieho stupňa ochrany života a zdravia vrátane detektorov dymu a špičkového elektronického systému riadenia budovy Electronic building managment system. Súčasťou Millennium Tower II je päť rýchlovýťahov.

Nový most 85 m

Obnova.sk Fotografia

Podľa Štatistickej ročenky je siedmou najvyššou budovou pilót Nového mosta. Od roku 1992 ho má v prenájme spoločnosť Bystrica – Nový most, s. r. o. Mesto vedie proti spoločnoti súdny spor, lebo sa domnieva, že zmluva sa skončila na jeseň 2002. „Keď vyhráme spor, z reštaurácie sa stane jedno z najatraktívnejších miest v Bratislave,“ povedal hovorca primátora Milan Vajda.

Dóm sv. Martina 85 m

Obnova.sk Fotografia

Obnova.sk Fotografia

Obnova.sk Fotografia

Táto dominanta Starého Mesta bola postavená v gotickom štýle v 14. a 15. storočí na mieste staršieho farského Kostola sv. Salvatora. Neskôr bol Dóm sv. Martina barokizovaný. Najvýznamnejšia stavebná úprava z tohto obdobia je baroková kaplnka sv. Jána almužníka a Donnerovo súsošie sv. Martina. Po požiari v roku 1760 bola osadená nová baroková helma na veži, ktorá v roku 1833 zhorela. O dva roky neskôr vežu postavili podľa Figlerovho projektu znova, tá stojí dodnes. V Dóme v súčasnosti prebieha rozsiahly archeologický výskum, ktorý bol vyvolaný inštaláciou podlahového kúrenia. Ten odkryl okrem hrobov aj murivá staršieho pôvodného objektu.

Presscentrum 85 m

Obnova.sk Fotografia

Výšková administratívna budova pozostáva z monolitickej železobetónovej spodnej časti obsahujúcej základové konštrukcie, dva suterény a dve nadzemné podlažia a z výškovej časti, ktorá má výšku 105,3 m nad terénom. Celkovo má budova 28 nadzemných podlaží. Hlavnú statickú sústavu budovy tvoria dve štítové priečne steny a dve vnútorné priečne steny, ktoré v spojení s dvoma vnútornými pozdĺžnymi stenami vytvárajú tuhé jadro budovy. V Presscentre na Pribinovej ulici sídli sto firiem so šiestimi stovkami pracovníkov.

„Kukurica“ 82,2 m

Poslednú priečku vo „výškovom rebríčku“ obsadila ubytovňa ministerstva obrany, ľudovo nazývaná aj kukurica. Do roku 1989 to bola ubytovňa vojenskej politickej akadémie, po revolúcii tu bola ubytovňa Vysokej vojenskej pedagogickej školy a momentálne slúži ako ubytovňa rezortu ministerstva obrany. Má 22 poschodí a štyri výťahy. Budova má tvar vlaca, na každom poschodí je 17 miestností.

MARÍNA DOBOŠOVÁ Zdroj: http://bratislava.sme.sk/clanok.asp?cl=1002430

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Budova Slovenského národného múzea

Hlavnú budovu SNM v Bratislave postavili v roku 1928 podla architektonických návrhov M. M. Harminca. Umelecká výzdoba priecelia je dielom F. Úprku, bronzové výplne vstupných dverí zhotovil S. Paukert. Expozície múzea boli slávnostne otvorené 4. mája 1930