Deň vzniku Československa je v dejinách historický prelom

Obrázok k článku

Prezident SR Andrej Kiska dnes vyhlásil, že 28. október 1918 predstavuje v našich dejinách historický prelom. Podľa prezidenta sme sa stali spolutvorcami nového štátu, ktorý zaručoval občianske práva a na medzinárodnej scéne vystupoval ako príklad demokratického režimu a ako obhajca spolupráce a mieru. Jeho zakladatelia Tomáš Garrigue Masaryk, Edvard Beneš a Milan Rastislav Štefánik mu dali do vienka posvätnosť slobody, parlamentnú demokraciu a humanitné ideály. Prezident to uviedol vo vyhlásení k 97. výročiu vzniku Československa.

 

“Naša verejnosť aj historická obec sa vo veľkej väčšine zhodujú na tom, že nový štát, ku ktorému sa v Martinskej deklarácii z 30. októbra 1918 prihlásili aj reprezentanti slovenského politického života, znamenal pre Slovensko obrovský prínos. Počas jeho existencie vznikli vzdelávacie, kultúrne, spoločenské i politické organizácie, slovenský národ sa politicky i sociálne dotvoril. Pre široké vrstvy obyvateľstva sa otvorili dovtedy nepoznané možnosti navštevovať slovenské školy a uplatniť sa vo verejnom živote, pripomína Kiska s tým, že nastal rozkvet združovania a spolčovania, ktorý prispel k rastu občianskeho sebavedomia.

 

V posledných rokoch existencie prvej republiky, ktorá sa v tých časoch považovala za „ostrov demokracie“, vykonával funkciu predsedu vlády slovenský politik Milan Hodža. “A hoci nový štát za krátke obdobie svojho trvania nevyriešil všetky problémy, ktorým čelil, z jeho demokratického ducha, princípov a hodnôt, o ktoré sa opieral, môžu dodnes čerpať obaja jeho dediči, oba samostatné a navzájom sebe blízke štáty, Slovenská republika a Česká republika,” dodáva Kiska.

 

V roku 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra a v roku 70. výročia ukončenia druhej svetovej vojny, môžeme podľa Kisku zreteľnejšie pochopiť pokrok, ktorý sme dosiahli na svojej ceste k sebavedomej štátnosti ukotvenej v demokratickej Európe. “A v súčasnom období, keď je demokracia vo svete vystavená skúškam a keď ju aj u nás doma neraz sprevádzajú pochybnosti a kritika, si môžeme uvedomiť, že máme šancu obstáť aj vďaka neoceniteľnej historickej skúsenosti s demokraciou, ktorú sme získali vďaka založeniu Československa,” dodal na záver Kiska.

 

Založenie Československej republiky vyhlásili predstavitelia českého politického života v Prahe 28. októbra 1918. Slovenskí predstavitelia sa k nim pridali Martinskou deklaráciou 30. októbra 1918.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

1. september – Deň Ústavy Slovenskej republiky

Na Slovensku je Deň Ústavy SR štátny sviatok. Prvého septembra 1992 na 5. schôdzi Slovenskej národnej rady (SNR) prijali Ústavu Slovenskej republiky, najvyšší zákon suverénneho nezávislého štátu. Tretieho septembra 1992 ju na Bratislavskom hrade podpísal predseda SNR Ivan Gašparovič a predseda vlády Vladimír Mečiar.