Vznik ČSR by sme si mali pripomínať ako štátny sviatok

Plagát pri príležitosti vzniku ČSR, zdroj: net

Vznik Československa je taký významný medzník v histórii slovenského národa, že by sme si ho mali podľa podpredsedu SDKÚ-DS Ivana Štefanca pripomínať na úrovni štátneho sviatku a to napríklad na úkor Dňa Ústavy SR. Ako povedal Štefanec pre agentúru SITA, väčším pripomínaním si vzniku Československa by sme prejavili úctu takým osobnostiam slovenského národa, ako bol Milan Rastislav Štefánik. Pre Slovákov znamenalo Československo podľa Štefanca prvý dotyk s demokraciou a možnosť nového kultúrneho rozvoja. „Bol to začiatok vzdelanostného rozvoja. Začala rásť inteligencia,“ povedal. Prijatie Martinskej deklarácie 30. októbra 1918 podľa Štefanca legalizovalo vznik Československa a bolo kľúčovým pre ďalší rozvoj.

Vznik prvej Československej republiky bol podľa podpredsedníčky NR SR Renáty Zmajkovičovej (Smer-SD) pre Slovákov výrazným medzníkom v dejinách . „Jej vznik totiž zabezpečil pevné a medzinárodne uznané hranice Slovenska,“ povedala pre agentúru SITA. Zároveň upozornila na dôležitosť prijatia základného dokumentu zrodu a konštituovania Česko-Slovenska – Martinskej deklarácie. “Deklarácia slovenského národa patrí medzi kľúčové dokumenty zrodu československého štátu. Navyše martinské udalosti sa odohrávali nezávisle od pražských, pretože počas zasadnutia signatári deklarácie nevedeli o vzniku ČSR,“ povedala.

Bez vzniku Československa by podľa poslanca NR SR Daniela Krajcera (SaS) pravdepodobne nebolo ani samostatné Slovensko. „Príčiny vzniku spoločného štátu a neskôr rozpadu sú rozdielne, výsledok je v oboch prípadoch pozitívny. Máme možnosť rozhodovať sami o sebe,“ povedal pre agentúru SITA.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Odpovede

  1. suhlasim. keby nebolo tejto

    suhlasim. keby nebolo tejto udalosti, niet Slovenskej republiky. to si asi malo kto uvedomuje.

Comments are closed.