Vianočným stretnutím oslávia obnovu maľovaných dreveníc

Obrázok k článku, foto: Kamil Nováčik

Maľované drevenice v Čičmanoch prešli výraznou obnovou, Považské múzeum chce ich záchranu v utorok osláviť vianočným stretnutím v Radenovom dome. Koncom minulého roka opravilo Považské múzeum posledný existujúci pavlačový objekt. „Zámerom záchrany Radenovho domu bolo predovšetkým zachovanie autenticity jedinečnej architektúry čiastočnou rekonštrukciou a výmenou poškodených prvkov, ktoré už nebolo možné zachrániť a ktoré ohrozovali trvácnosť stavby,“ povedal riaditeľ Považského múzea v Žiline Boris Schubert.

Na jar sa vďaka eurofondom múzeu podarilo zrekonštruovať Dom č. 42. „V Dome č. 42, nazývaného podľa jedného z majiteľov aj Gregorovce, bola po dvadsiatich dvoch rokoch komplexne zrevitalizovaná aj expozícia venovaná spôsobu bývania tradičnej čičmianskej rodiny,“ dodala etnologička múzea Katarína Kozáková.

V septembri dalo múzeum ornamentálne vymaľovať Radenov dom. Obnoviť charakteristické čičmianske maľby dostali za úlohu študenti Súkromnej strednej umeleckej školy v Žiline. „Pre študentov našej školy to bola jedinečná príležitosť získať praktické výtvarné skúsenosti z obnovy pamiatkového objektu a uplatniť teoretické vedomosti v praxi. Zároveň v rámci vyučovacieho predmetu Dejiny výtvarnej kultúry sa naučili budovať si vzťah k tradičnej ľudovej architektúre,“ povedal riaditeľ školy Vladimír Dostálek. 

Súvisiace články: 

  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Čičmany (rezervácia)

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.