Ukradnuté obrazy ležali pri záchodoch

Britskí policajti objavili tri drahocenné obrazy, ktoré zmizli deň predtým z neďalekej Whitworth Art Gallery v severoanglickom Manchestri. „Nechceli sme tieto obrazy ukradnúť, ale upozorniť na to, ako sú zle zabezpečené.“ Britské múzeá postihla v posledných rokoch vlna krádeží. Ročná škoda sa pritom podľa denníka The Guardian pohybuje medzi 450 a 750 miliónov eur. Na podozrivé balíčky váľajúce sa pri verejných záchodoch políciu upozornil anonym. Ide o obrazy Vincenta van Gogha, Pabla Picassa a Paula Gauguina, ktorých celkovú hodnotu galéria odhadla na viac než 1,4 milióna eur. Van Goghovo Opevnenie Paríža s domami z roku 1878, Picassova Chudoba z roku 1903 a Gauguinova Tahitská krajina, ktorá vznikla niekedy v rokoch 1891 až 1893, boli ulúpené v čase medzi sobotným večerom a nedeľným poludním. Galéria, ktorá patrí k najslávnejším v meste, má vo svojej kolekcii štyridsaťtisíc umeleckých diel vrátane ďalších Picassových a van Goghových obrazov.
Vzhľadom na rýchly nález sa našťastie nepotvrdilo pôvodné konštatovanie polície, že išlo o „veľmi dobre naplánovanú krádež“. Podľa informácií múzea boli maľby ľahko poškodené dažďom. Na dielach bola pripevnená ceduľka s textom: „Nechceli sme tieto obrazy ukradnúť, ale upozorniť na to, ako sú zle zabezpečené.“

Experti zatiaľ nemajú jasno v tom, čo znamenalo vlámanie v Manchestri. Múzeum tvrdilo, že vlamači boli „profesionáli“. Andrew Graham-Dixon, autor a moderátor televíznej série BBC o renesancii zas tvrdí, že páchatelia museli byť dosť naivní, keď si mysleli, že svetoznáme diela budú môcť predať.

(eg)


Zdroj: Denník SME, 30. 4. 2003 (upravené)


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.