Strecha stropkovského kaštieľa sa predčasne rozpadáva

Obrázok k článku

Strecha stropkovského kaštieľa preteká. Mesto budovu nedávno rekonštruovalo a využíva ju na reprezentačné účely. Konajú sa v nej mestské zastupiteľstvá, koncerty, slúži tiež ako kongresová sála. Na poschodí v podkroví pred necelým rokom otvorili múzeum a galériu. Ako informoval agentúru SITA hovorca stropkovskej radnice Imrich Makó, strecha bola naposledy opravovaná v roku 1993. Česká firma, ktorá dnes už neexistuje, použila pravdepodobne nekvalitnú škridlu, ktorá počas tejto zimy začala praskať. Mesto ešte nemá vyčíslenú sumu, koľko bude potrebovať na opravu a nemá túto položku ani zahrnutú v rozpočte. Opravu však nechce odkladať.

Kaštieľ je národnou kultúrnou pamiatkou, podľa vyjadrenia prednostu Mestského úradu v Stropkove Ivana Klebana preto chcú osloviť ministerstvo kultúry a pokúsia sa na opravu strechy získať štátnu dotáciu. Ak sa im to nepodarí, budú ju musieť zaplatiť z vlastných zdrojov.

Vedúci múzea a galérie Andrej Nábožný uviedol, že muzeálne exponáty nie sú zatiaľ ohrozené. Strecha preteká nad schodiskom a na chodbe. Ide o miesta, kde sú výklenky a mnoho spojov, ktoré netesnia a prepúšťajú vodu. Praskliny na škridlách sú však na celej streche, ktorá sa predčasne rozpadáva. Kvalita odvedenej práce tiež nebola stopercentná, myslí si vedúci múzea. Prvé mokré fľaky sa objavili po tuhých mrazoch a snežení na prelome starého a nového roka. Nábožný sa obáva letných dažďov.

Súvisiace články: 

  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  
Kategórie: SITA_48, Pamiatky_35 Štítky: múzeum, SITA_1538, strecha

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.