Spred rodného kaštieľa ukradli bustu Františka Rákocziho II

Obrázok k článku

Spred rodného kaštieľa Františka Rákocziho v Borši ukradol neznámy páchateľ jeho bronzovú bustu. Ako dnes uviedla starostka tokajskej Borše Mária Kováčová, bustu museli ukradnúť v noci zo štvrtka na piatok. Krádež jej oznámil kastelán a hneď to oznámili aj polícii na slovenskej i maďarskej strane. „Pre obec je to nesmierna škoda. V druhej polovici marca si budeme pripomínať výročie jeho narodenia a asi bez busty. Vyzývam všetkých občanov, ale aj pracovníkov zberných surovín, na našej i maďarskej strane, aby ak niekto donesie bronzové odliatky - buď celú bustu, alebo jej časti, aby okamžite kontaktovali políciu,“ uviedla Kováčová. Starostka vylúčila, že by to bolo dielo nacionálnych extrémistov. Nevylúčila však, že to mohla byť práca zberačov šrotu. „Busta tu stála viac rokov a nikdy sa nestalo, že by ju niekto postriekal farbami, alebo nejako poškodil.

Busta bola celá z bronzu, vysoká približne 1,2 metra a vážila 150 až 180 kilogramov, pričom stála na vyššom podstavci. Hodnota materiálu sa odhaduje na vyše 8 000 eur, no jej umelecká hodnota je nevyčísliteľná. Podľa indícii páchateľov muselo byť viac a bustu zrejme odviezli na dodávke.

Súvisiace články: 

  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Obrázok používateľa RudoM
Offline

chamrad

Obrázok používateľa peterg
Offline

no je to terno, tiez som kukal ako puk ked som to zachytil...

Obrázok používateľa antiK
Offline

Polícia vypátrala podozrivých z krádeže busty Rákocziho

TREBIŠOV 1. marca (SITA) – Trebišovskí kriminalisti v krátkom čase vypátrali podozrivých mužov, ktorí v uplynulých dňoch odcudzili dve bronzové sochy v Trebišovskom okrese. Policajti a kriminalisti dnes zadržali troch mužov z Trebišovského okresu vo veku od 21 do 33 rokov. Sú podozriví, že odcudzili dve bronzové diela – Bronzového Turula z obce Svätuše a bustu Františka Rákocziho II. Informovala o tom dnes podvečer krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová. V oboch prípadoch polícia začala trestné stíhanie pre prečin krádeže.

Mésarová uviedla, že v noci z utorka na stredu z mramorového podstavca z miestneho parku v obci Svätuše odcudzili bronzovú sochu napodobeniny vtáka Turul. Krádežou spôsobili obci škodu najmenej 2 600 eur. V noci zo štvrtka na piatok spred kaštieľa v obci Borša odcudzili bronzovú bustu znázorňujúcu Františka Rákocziho II., ktorá bola osadená a upevnená na betónovom podstavci. Krádežou busty obci spôsobili škodu najmenej 9 000 eur.

Odcudzené poškodené sochy policajti zaistili v garáži pri rodinnom dome v obci Borša. Podozriví ich chceli predať do zberných surovín, motív národnostnej neznášanlivosti zistený nebol. V tejto chvíli polícia vykonáva s podozrivými osobami potrebné procesné úkony a po ich ukončení budú umiestnení do cely policajného zaistenia.

Obrázok používateľa benjo
Offline

este by sa (zial) zislo dodat ze tu bustu uz nasli rozpilenu na kusy, donicenu.. ale vraj ju daju o5 dokopy

http://www.cas.sk/clanok/244730/rozrezanu-bustu-rakocziho-opravia-narusi...

Rákocziho bustu vytvoril v roku 1907 maďarský sochár J. Mayer, pôvodne stála na námestí vo Zvolene, v Borši je od roku 1969

 

Obrázok používateľa peterg
Offline

no mne uz beha pekne hnusny stredoveky trest po rozume....

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.