Z hrobu spisovateľa Ľuda Zúbka ukradli jeho bustu

11. augusta 2008 – Z hrobu spisovateľa Ľuda Zúbka na starom cintoríne v Malackách zmizla jeho busta. Neznámy páchateľ ukradol bronzovú bustu pravdepodobne v noci zo soboty na nedeľu. Potomkovia spisovateľa sa teraz obávajú, že zlodej by si mohol odniesť aj bronzovú knihu, ktorá na pomníku zostala. Je na nej vyrytý nápis: Otvor dušu múdrym slovám a naplň ju dobrotou a láskou k pravde. Cez druhú stranu knihy je preložená vetvička s jahodou. Zmiznutie busty už vyšetruje polícia. Agentúru SITA informovala Tatiana Búbelová z Mestského úradu Malacky.

Mesto Malacky si v roku 2007 pripomenulo 100. výročie narodenia spisovateľa Ľuda Zúbka. Známy spisovateľ sa narodil 12. júla 1907 v Malackách a zomrel 23. júna 1969 v Bratislave. Po ukončení štúdia pracoval ako v úradník v bankách, neskôr získal miesto v Slovenskom rozhlase. V rokoch 1947 – 1956 pracoval vo vydavateľstve Tatran. Patril k tvorcom slovenského historického biografického románu a zaslúžil sa o rozvoj slovenskej rozhlasovej hry pre deti a mládež, ale i dospelých. Písal prednášky, fejtóny, reportáže, cestopisné pásma, romány, poviedky a rozhlasové hry. Venoval sa tiež literatúre faktu. Prekladal z maďarskej literatúry a českej literatúry. K najznámejším dielam patrí Doktor Jesenius či Jar Adely Ostroluckej.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Spisovateľ Milan Ferko oslavuje 80. narodeniny

Slovenský prozaik, básnik, dramatik, novinár a autor literatúry pre deti a mládež v pondelok 14. decembra 2009 oslávi 80. narodeniny. Narodil sa 14. decembra 1929 vo Veľkom Rovnom pri Žiline v rodine drotára. Do ľudovej a meštianskej školy chodil vo svojom rodisku, na gymnázium v Nitre a v Žiline, kde v roku 1949 zmaturoval.

V Makovického dome si výstavou pripomenú výročie Tolstoja

Vlaňajšie sté výročie úmrtia velikána ruskej i svetovej literatúry Leva Nikolajeviča Tolstoja si v Makovického dome v Žiline pripomenú slovensko-rusko-anglickou výstavou reflektujúcu niektoré kapitoly zo života slávneho spisovateľa. „Obsahový rozmer výstavy tvoria unikátne tolstojovské fotografie, ktoré sa na Slovensko dostali zásluhou Dušana Makovického- osobného lekára, sekretára pre zahraničie a dôverníka L. N. Tolstoja. Nie je preto nijakou náhodou, že po Moskve a Bratislave sa výstava predstaví práve v dome, kde Makovický žil a mal tu aj svoju ambulanciu,“ uviedol manažér výstavného projektu a riaditeľ Pamätníka slovenskej literatúry a umenia v Slovenskej národnej knižnici v Martine Peter Cabadaj. Zásluhou aktivít Dušana Makovického a jeho priateľov sa Žilina stala centrom slovenských i stredoeurópskych tolstojovcov a tolstojizmu. Vernisáž žilinskej výstavy pripravili na utorok 18. januára 2011 o 16:00 h.