Reštaurovanie vežových hodín v trnavskej Katedrále

Obrázok k článku

V piatok 18. marca 2011 sa začína rekonštrukcia hodín na trnavskej Katedrále pod vedením hodinára Ing. Ján Pavellu a umeleckého reštaurátora Tibora Kováča, ktorý sa venuje výhradne reštaurovaniu hodín. Katedrála sv. Jána Krstiteľa v Trnave a vežové hodiny na nej sú evidované ako národná kultúrna pamiatka a ich obnovu odsúhlasil aj Krajský pamiatkový úrad v Trnave, kam Trnavská arcidiecéza podala po výhre žiadosť k zámeru tieto hodiny zreštaurovať.

Reštaurátorské práce budú trvať do konca júla, nasledovať bude skúšobné obdobie. Reštaurovanie by malo prebiehať zo závesných lávok priamo v exteriéri budovy vo výške cca 25-27 metrov. Zvyšok prác bude uskutočnených priamo v  katedrálnych vežiach. Plochy jednotlivých ciferníkov chcú reštaurátori mechanicky a chemicky vyčistiť a povrchovo upravovať.

V decembri minulého roku sme nielen my informovali o tom, že Nadácia VÚB  podporí obnovu vežových hodín v Trnave, Prešove a Sobotišti a slnečných hodín v Hlohovci. Také boli výsledky internetového hlasovania,  v ktorom práve hodiny na trnavskej Katedrále boli prekvapením, keď sa z posledného miesta vyšplhali na prvé. Trnavčania si sami „vyklikali“ opravu týchto hodín počtom hlasov 4234.

Zdroj a fotogaléria hodín pred obnovením: http://www.abu.sk/index.php?mod=articles&_adetail=700


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  
Kategórie: Pamiatky_35, Sakrálne_1606 Štítky: 2011

Univerzitný kostol - Katedrála sv. Jána Krstiteľa v Trnave

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.