Pamiatky Trnavy a Trnavského kraja 2014 s Pro Monumenta

Obrázok k článku

Pamiatkový úrad SR v spolupráci s mestom Trnava obohatili tradičné podujatie „Pamiatky Trnavy a Trnavského kraja“ o seminár určený vlastníkom a správcom nehnuteľných kultúrnych pamiatok s názvom „Deň Pro Monumenta“. V stredu, 29. októbra 2014 v zasadačke mestského úradu mesta Trnavy sa počas dopoludnia formou popularizačných prednášok a odborných seminárov dozvedia veľa užitočných rád o tom ako sa dobre postarať o svoju pamiatku.

 

Najprv projektový a odborný koordinátor predstavia úlohy a ciele nového projektu Pro Monumenta – prevencia údržbou, ktorého ambíciou je vytvoriť systém preventívnych prehliadok pamiatkových nehnuteľností a včas odhaliť chyby, ktoré by mohli viesť k rozsiahlejšej deštrukcii.

 

Potom ďalší odborníci z Pamiatkového úradu SR jednoduchou formou odprezentujú možnosti údržby prostredia historických objektov, spevnených plôch a terénu s ohľadom na nežiaducu vlhkosť v konštrukciách – ako zabrániť či zmierniť vlhnutie v historických objektoch.  Údržba a úpravy historických objektov z hľadiska tepelno-technických vlastností je názov ďalšej prednášky, ktorá by mohla pomôcť docieliť kvalitné vnútorné prostredie v pamiatkach. Priamo členka monitorovacieho týmu Pro Monumenta vo svojej prednáške „Údržba verzus obnova“ na konkrétnych príkladoch ukáže ekonomické, časové i prevádzkové výhody priebežnej starostlivosti o nehnuteľnú pamiatku. Odborný koordinátor projektu na záver Dňa Pro Monumenta poukáže na problematické miesta v prípade  preventívnej údržby objektov meštianskej architektúry. 

 

Po každej prednáške určenej neodborníkom v oblasti pamiatkovej ochrany bude nasledovať kolo otázok a odpovedí na danú tému. Príďte sa aj vy popýtať na možnosti údržby svojich pamiatok! Viac nájdete aj na www.promonumenta.sk

 

 


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.