Archeológovia nedostali ani cent na systematické výskumy

Ilustračné foto: Kamil Nováčik

Archeologický ústav Slovenskej akadémie vied v Nitre tento rok nedostal od štátu na systematické výskumy ani cent. Ohrozené sú preto výskumy v mnohých významných lokalitách, napríklad v Bojnej v okrese Topoľčany, ktorá je známa nálezmi z 9. storočia. O lokalitu sa pritom zaujíma i zahraničie a tunajšie unikátne nálezy chcú v roku 2013 vystavovať aj vatikánske múzeá. „S výskumom v Bojnej, ako aj na iných systematických výskumoch to vyzerá pomerne zle, pretože financie od štátu sa rovnajú nule. Napriek tomu ten výskum budeme robiť v takom obmedzenom rozsahu, lebo zháňame financie od rôznych sponzorov a z iných zdrojov ako štátnych,“ povedal riaditeľ Archeologického ústavu v Nitre Matej Ruttkay. Veda však nemôže len prežívať z jedného dňa na druhý a mala by existovať stabilná podpora zo strany štátu, dodal.

Tento rok sa budú robiť len tie systematické výskumy, ktoré sú financované z rôznych iných zdrojov. Ako informoval Ruttkay, týka sa to medzinárodných výskumných projektov vo Vrábľoch, Bíni a vo Zvolene na Pustom hrade. V Cinobani v okrese Poltár, kde je pohrebisko z doby bronzovej, bude výskum pokračovať z financií sponzora. Lokalitu Košice-Hradová archeológovia preskúmajú vďaka projektu Európske hlavné mesto kultúry 2013. Ohrozené sú aj konzervátorské práce na hrobke germánskeho veľmoža z Popradu – Matejoviec. Hrobku konzervujú odborníci v špičkových laboratóriách v Nemecku, pretože Slovensko na to nemá vybavenie. Väčšinu nákladov hradia Nemci, no slovenská strana teraz zrejme nebude mať peniaze ani na svoj menší diel spolufinancovania.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Obrázok používateľa RudoM
Offline

vdaka ministerstvo kultury. zas je tam nejaky narcis , co sa miluje

Obrázok používateľa Palo-ba
Offline

SAV nie je organizáciou MK SR.

 

Obrázok používateľa harp
Offline

Presne tak... citujem.

 

SAV je samosprávna vedecká inštitúcia SR, ktorej činnosť je zameraná na rozvoj vedy , vzdelanosti, kultúry a ekonomiky. Akadémia je správcom rozpočtovej kapitoly štátneho rozpočtu.

Obrázok používateľa Tomas_Michalik
Offline

pozdravujem všetkých,

 SAVka nemá ani postavenie oprávneného žiadateľa pre dotácie v pôsobnosti Ministerstva kultúry SR - paragraf 3 zákona č. 434/2010 Z. z.. Ústredným orgánom pre vedu a výskum je Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. APVV tiež patrí pod toto ministerstvo, nerozumiem kritike Ministerstva kultúry SR. TM

Obrázok používateľa sana mens
Offline

Aké zákony, taký štát.!!!
Typicky Slovenské ak sa niečo se…., tak- “ Ja neviem , ja som tu nebou, ja som len teraz došou“:-s

Ale inak 

prajem pekný a úspešný deň

Obrázok používateľa Tomas_Michalik
Offline

bohužiaľ - aký štát, takí diskutéri...

Obrázok používateľa sana mens
Offline

Presne tak pán Michalík, že? ;)

 

Ale inak prajem 

pekný a úspešný deň

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.