Arménsko slávilo 1700. výročie pokresťančenia

KP / TK KBS 20010046, január 2001
Arménsky apoštolský katolikos patriarcha Karekin II. otvoril v nedeľu 31. decembra 2000 oslavy na pamiatku pokresťančenia krajiny pred 1.700 rokmi. Z 3,3 milióna obyvateľov Arménska patrí prevažná väčšina do arménskej apoštolskej církvi. Arménska apoštolská cirkev patrí ku skupine starovýchodných cirkví, ktoré sa po Chalcedonskom koncile oddelili od všeobecnej Cirkvi.
V katedrále v Ečmiadzine zažali sviecu, ktorá má horieť počas celého roka tohto jubilea. Od tejto sviece sa majú zapáliť ďalšie sviece a toto svetlo sa prinesie všetkým arménskym spoločenstvám na celom svete. Vrcholom jubilejného roku má byť na september plánovaná návšteva pápeža Jána Pavla II. v Arménsku.

Z 3,3 milióna obyvateľov Arménska patrí prevažná väčšina do arménskej apoštolskej cirkvi, ale existujú tu aj malé katolícke gréckokatolícke a evanjelické spoločenstvá. Na celom svete sa počet arménskych veriacich odhaduje na 7 miliónov. Arménska apoštolská cirkev je prítomná predovšetkým na Blízkom Východe, vo Francúzsku, v USA a v Južnej Amerike.

Arménska apoštolská cirkev patrí ku skupine starovýchodných cirkví, ktoré sa po Chalcedonskom koncile oddelili od všeobecnej Cirkvi. V ostatných troch desaťročiach došlo k intenzívnemu teologickému dialógu na objasnenie mnohých sporných otázok medzi starovýchodnými cirkvami na jednej strane a pravoslávnymi cirkvami na druhej strane.

Hlavou arménskej apoštolskej cirkvi je katolikos patriarcha so sídlom v Ečmiadzine. Mimoriadne postavenie má tiež dnes v Libanone sídliaci katolikos starého cilícinskeho kráľovského mesta Sis ako aj arménski patriarchovia Jeruzalema a Carihradu.

História arménskej apoštolskej cirkvi je dodnes poznačená prvou katastrofou vyvražďovania národa v 20. storočí. V prvej svetovej vojne „mladá turecká vláda Výboru pre jednotu a pokrok“, spojená s Berlínom a Viedňou, prikázala byrokraticky zorganizovanú ničivú kampaň proti arménskemu národu.

Zdroj: http://www.ecav.sk/info/spravodajstvo/2001/tlac-2001-01-08-a.htm

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Cirkev a pamiatky

Katolícka cirkev požaduje, aby financovanie údržby a opráv kultúrnych pamiatok, charity a cirkevného školstva bolo vyňaté z pripravovaného zákona o financovaní cirkví. Po dnešnom rokovaní s vicepremiérom Pálom Csákym a ministerkou financií Brigitou Schmögnerovou to povedal predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) František Tondra.

Cirkev: peniaze z rozpočtu nebudú stači»

BRATISLAVA – Obnova kultúrnych pamiatok vo vlastníctve cirkvi a financovanie cirkevných ąkôl by malo ís» aj z iných ątátnych zdrojov, nielen z rozpočtu, ktorý pre katolícku cirkev určí zákon o financovaní cirkví. Povedal to včera predseda Konferencie biskupov Slovenska Frantiąek Tondra po rokovaní s podpredsedom vlády Pálom Csákym, ministerkou financií Brigitou Schmögnerovou a ministrom kultúry Milanom Kňaľkom.

MK SR: Cirkvi majú šancu získať viac peňazí na obnovu pamiatok

Pomoc štátu pri obnove kultúrnych pamiatok vo vlastníctve cirkví je nevyhnutná, tvrdí biskup Tondra: BRATISLAVA 25. marca 2004 (SITA) – Cirkvi majú šancu získať viac peňazí na obnovu pamiatok. Prispel k tomu najmä nový grantový systém ministerstva kultúry (MK SR) Obnovme si svoj dom. Na dnešnej tlačovej besede po stretnutí s predstaviteľmi cirkví a náboženských spoločností to uviedol minister kultúry Rudolf Chmel, podľa ktorého treba ešte vyriešiť, ako do tohto programu zaradiť obnovu cirkevných pamiatok.