Archeológovia našli pod kostolom v Socovciach strieborné mince

Niekoľko unikátnych nálezov sa podarilo nájsť archeológom pri záchrannom výskume v areáli kostola Narodenia Panny Márie v Socovciach v okrese Martin. Šesť strieborných mincí z rokov 1430-1434 objavili priamo pod základmi gotického presbytéria. Ako pre agentúru SITA povedal vedúci výskumu Marián Samuel z Archeologického ústavu SAV v Nitre, ide o razby hlavného komorského grófa Sedmohradska Mikuláša Redwitza, ktorého povolal z územia rádu nemeckých križiakov v Pobaltí kráľ Žigmund Luxemburský na obranu južných hraníc Uhorska pred Turkami. Na udržanie posádky razil Redwitz v rokoch 1430-1434 značné množstvo mincí, ktoré sa neskôr dostali aj do iných častí Uhorska. Nález zo Socoviec je prvým z územia severného Slovenska, zároveň sa tieto mince prvý raz našli v sakrálnom areáli.

Ďalším prekvapením bolo pre archeológov objavenie viacerých veľkých a nahrubo opracovaných kamenných náhrobkov. Takéto kamenné platne sa používali na označenie miesta hrobu od 11. do začiatku 14. storočia. Podobné kamene sa v Turci našli len pri výskume Kostola svätého Martina v Martine. “Výnimočným je nález náhrobného kameňa s vyrytým rovnoramenným krížom v jeho hornej časti. Ide o prvý nález tohto druhu z Turca, na celom Slovensku ich evidujeme len niečo vyše desať kusov,“ uviedol Samuel.


Archeológovia odkryli tiež základové murivá z najstaršej stavebnej fázy kostola, základy kostnice pristavanej k severnej stene kostola a ďalšie objekty spresňujúce stavebný vývoj architektúry. Ako uviedol Samuel, výskum v okolí kostola priniesol nové cenné poznatky o jednej z najstarších sakrálnych stavieb v Turčianskej župe, ďalšie prekvapivé výsledky môže priniesť pokračovanie výskumu v interiéri kostola.


Záchranný výskum v okolí kostola Narodenia Panny Márie sa robí v súvislosti so statickým zabezpečením kostola, ktorý je už dlhé roky v havarijnom stave. Kostol stojaci na kopci nad obcou patrí k najstarším v bývalej Turčianskej župe, podľa písomných prameňov vznikol najneskôr v prvej polovici 13. storočia. Samotná obec vznikla pravdepodobne už v 11. storočí. Jej názov je odvodený od vlastníka týchto majetkov – istého Socu. Od prelomu 11. a 12. storočia bola v držbe Diviackovcov, neskôr sa stala kráľovským majetkom.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Na Zobore nad Nitrou objavili archeológovia stredoveký kamenný vodovod

Nitra, 1. augusta (TASR) – Vedecký výskum Benediktínskeho kláštora svätého Hippolita na nitrianskom Zobore robia v tohtoročnej sezóne pracovníci Archeologického ústavu SAV v Nitre. “Doteraz odkryté archeologické nálezy potvrdzujú existenciu kláštora v období od 11. do 15. storočia. Ide o významnú archeologickú lokalitu. Zoborský kláštor bol podľa známych prameňov najstarším podobným duchovným centrom na Slovensku,” povedal dnes pre TASR vedúci výskumu Marian Samuel.

Rozprávkový nález v Hybe!

Viac ako 200 strieborných mincí zo 17. storočia predstavuje unikátny nález.

HYBE – Toľko obávaný piatok trinásteho nakoniec predsa len znamenal šťastie! Práve v tento magický deň našli v obci Hybe neďaleko Liptovského Mikuláša priam rozprávkový poklad! Robotník Peter Erhardt tu pri kopaní kanálu objavil pod základmi kostola hlinený krčah plný strieborných mincí. Archeológovia tvrdia, že ide o nález s nevyčísliteľnou historickou hodnotou.

Na unikátny poklad viac ako dvesto historických mincí narazil v piatok trinásteho robotník Peter, ktorý v okolí kostola kopal odvodňovací kanál! V jeho blízkosti sa pohyboval už približne mesiac…

„Nemohol som uveriť vlastným očiam! Hlinený krčah bol asi 30 centimetrov pod zemou. Bol rozbitý a zakrytý skalou. Mince boli vysypané okolo v hline. Jednu som očistil a vtedy som na nej uvidel dátum 1690,“ hovorí o rozprávkovom náleze Peter Erhardt. Ten vzápätí krčah s mincami odovzdal tamojšiemu kostolníkovi Danielovi Lofajovi, aby ho do príchodu pamiatkarov uschoval.

„Na väčšine grajciarov bol zobrazený kráľ Leopold a na druhej strane Madonna s Ježiškom. V roku 1700 bola búrlivá a nepokojná doba aj v Hybiach. Mince tam zrejme zakopal kňaz alebo zámožnejší človek, aby ich skryl pred zlodejmi. A neskôr sa mu ich už zrejme nepodarilo vykopať,“ dodáva kostolník, ktorý sa zaoberá históriou obce. Podľa neho je to prvý takýto vzácny poklad, aký v Hybiach našli.

Nálezom sú nadšení aj žilinskí pamiatkari. „Nedá sa povedať, akú hodnotu tie mince mali, no v tom čase to musel byť slušný peniaz,“ potvrdil Martin Furman z Krajského pamiatkového úradu v Žiline. Mince by sa po expertízach a čistení mali objaviť v slovenských múzeách.