Achajmenovský zlatý kalich zo škatule od topánok

Staroveký zlatý kalich, ktorý náhodne získal britský predajca odpadových kovov, vydražia na aukcii za vyvolávaciu cenu pol milióna britských libier (v prepočte asi 19,5 milióna slovenských korún). Doteraz bol ukrytý v škatuli od topánok pod posteľou svojho majiteľa Johna Webbera.Štrnásť centimetrov vysoký kalich, ktorý je dekorovaný hlavami dvoch žien hľadiacimi opačným smerom s prepletenými hadmi, mu daroval starý otec v roku 1945. Majiteľ sa dlho domnieval, že je vyrobený z mosadze a rozhodol sa dať ho ohodnotiť minulý rok, keď sa sťahoval. Dozvedel sa, že ide o zriedkavý kus starovekého perzského bohatstva, vytepaný zo zlata stovky rokov pred narodením Ježiša Krista. Podľa odborníkov sa spôsob spracovania zlata “zhoduje s achajmenovským zlatom a kovaním zlata” v treťom alebo štvrtom storočí pred naším letopočtom. Ríša Achajmenovcov padla v roku 330 pred Kristom po porážke Alexandrom Veľkým.

Aukčná sieň Duke’s v Dorchestri vydraží kalich 5. júna 2008. Sedemdesiatročný Webber povedal pre denník The Guardian, že jeho starý otec mal “dobré oko” pre starovek a zbieral všetko, čo našiel pri vedení obchodu v meste Tauton. “Nebo vie, odkiaľ to mal, nikdy to nepovedal,” dodal súčasný majiteľ vzácneho kalicha.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Hitlerove akvarely v dražbe

Vo Veľkej Británii sa dnes uskutoční aukcia akvarelov Adolfa Hitlera. Celkove 13 krajinomalieb, vrátane zrejme autoportrétu zobrazujúceho muža na kamennom moste, vydražia v meste Ludlow v západnom Anglicku.