Výročia svatby

Zelená svadba, Bavlnená, Papierová, Drevená, Cínová, Medená, Plechová, Ružová, Sklenená, Porcelánová, Strieborná, Rubínová, Zlatá, Diamantová, Perlová.Zelená svadba – v znamení myrty – svadobný deň. Myrta je známa v Európe ako svadobná zeleň od l6. storočia.

Bavlnená – prvé výročie. Obzeráme sa späť. Splnilo sa vysnívané? Dodržali sme sľuby? Vo všednosti dní je všetko trochu inak.

Papierová – druhé výročie. Doteraz vernosť a láska povieva pred nami ako kúsok papiera. Vydrží?

Drevená – piate výročie. Vydržali sme a držíme sa pevne. Tak, ako sa reže do dreva.

Cínová – šesť rokov. Podľa skúseností aj manželstvo je ako cín. Treba ho občas prečistiť.

Medená – sedem rokov. Podľa starých zvykov si v tento deň manželia darovali medený peniaz.

Plechová – osem rokov. Plech nie je drahý materiál a predsa slúži na zhotovenie dôležitých drobností potrebných pre život.

Ružová – l0 rokov . V ten deň zvykli darovať manželia svojej partnerke ružu.

Sklenená – l5 rokov. Priezračné a jasné, také majú byť vzťahy medzi manželmi.

Porcelánová – 20 rokov. Šťastie je ešte krehké a môže sa rozbiť.

Strieborná – 25 rokov. Striebro je už pomerne drahý kov a má ušľachtilé funkcie.

Rubínová – 40 rokov. Láska je jasná a prešla už ohňom skúseností.

Zlatá – 50 rokov. Byť spolu v láske a spokojnosti – to je hodné viac ako zlato.

Diamantová – 60 rokov. Láska trvá a je tvrdá ako diamant.

Perlová – 7O rokov. Roky sa radili ako perla a vytvorili šnúru.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Odkiaľ pochádzalo zlato starovekého Egypta

Civilizácia starovekého Egypta neustále podnecuje ľudskú predstavivosť. Väčšine z nás sa pri vyslovení mena tejto krajiny zázrakov vynorí pred očami zem prastarej kultúry, rieka Níl, pyramídy, podivuhodné náboženstvo a zlaté poklady. Každý si okamžite spomenie na zlaté klenoty nepredstaviteľnej ceny, ktoré sa našli v hrobke bezvýznamného panovníka Tutanchamona a pokúša sa predstaviť si nesmierne bohatstvá, ktoré museli ukrývať hrobky veľkých kráľov: Ramesse II., Amenhotepa III., Thutmose I. a IV., či Setiho I…
V staroveku sa Egypt považoval za krajinu zlata. Zachoval sa list, ktorý okolo roku 1400 pr. Kr. napísal mitanský panovník Tuštattu egyptskému kráľovi Thutmose IV.: „Pošli mi rýchlo mnoho zlata, aby som mohol realizovať svoje zámery, pretože zlato je v tvojej zemi ako prach.“ Zlato bolo v starom Egypte naozaj extrémne hojné, napriek tomu však bolo podľa niektorých egyptológov vyhradené len pre nobilitu.

Význam archeomineralógie pri poznávaní kultúrneho dedičstva a jej úloha…

Ľudstvo si stále viac uvedomuje nenahraditeľné miesto kultúrneho dedičstva medzi najcennejšími hodnotami civilizácie. Jeho významnou súčasťou sú aj stavebné a výtvarné pamiatky, remeselné a umelecké artefakty. Poznanie ich pôvodu a predpokladov možnosti ich zachovania pre budúce generácie, predstavujú celý rad komplikovaných problémov. Pri riešení týchto otázok môžu nezastupiteľným spôsobom pomôcť aj petrológia, geofyzika, geochémia, mineralógia a ďalšie vedné odbory.

Galéria NOVA

Galéria NOVA vznikla koncom roku 1990 a je najstaršou súkromnou galériou na Slovensku. Jej výstavný priestor sa nachádza priamo pod Michalskou bránou v centre Bratislavy. Medzi hlavné ciele galérie NOVA patria prezentácia najvýznamnejších trendov v súčasnom výtvarnom umení. Galéria NOVA sa hlavne orientuje a podporuje umelcov, ktorí sa venujú tvorbe sklenných objektov v duchu tradície Ciglerovej sklárskej školy.