Vedci vyvrátili minuloročný objav najmenšieho dinosaura, išlo o jaštera

Vedci vyvrátili minuloročný objav najmenšieho dinosaura, ktorého lebka je dlhá iba 17 milimetrov. V tlačovej správe to uviedla hovorkyňa Univezity Komenského v Bratislave (UK) Lenka Miller. Minulý rok publikovali vedci v prestížnom vedeckom časopise Nature informáciu o objave najmenšieho dinosaura zo severného Mjanmarska, ktorý žil pred 99 miliónmi rokov. Iní vedci vrátane paleontológa UK Andreja Čerňanského teraz tento objav vyvrátili v časopise Current Biology. Časopis Nature napokon pre pochybnosti článok stiahol.

„Nešlo o dinosaura, ale o veľmi bizarného jaštera – skupina, kam patria naše jašterice, ale i chameleóny, či varany. Bez pochýb sa podobá na maličkého dinosaura – má veľké oči, dlhú preorbitálnu oblasť, čeľuste plné špicatých zubov a krátku klenutú mozgovňu,“ povedal Čerňanský.

Podľa výskumného tímu, ktorého je súčasťou, urobili autori pôvodného článku v Nature zásadné chyby. Na fylogenetickú analýzu, ktorá skúma príbuzenské vzťahy druhov v rámci evolučných línií, použili maticu zahŕňajúcu iba dinosaury a vtáky. Tie tvoria jednu líniu medzi dinosaurami. Malého jaštera preto omylom zaradili medzi dinosaury.

Prvý nález pozostával len z hlavy, zatiaľ čo nový nález mal okrem hlavy zachovanú aj časť tela s lopatkovým pletencom. Ten je okrem iného typický práve pre jaštery, nie dinosaury. Nový nález má tiež na nose výrazný, dohora sa dvíhajúci pozdĺžny hrebeň. To však môže znamenať variáciu pre samcov. Navyše, ak bol výraznejšie sfarbený, mohol slúžiť na komunikáciu. Líši sa však aj inými detailmi, preto dostal nové druhové pomenovanie Oculudentavis naga. Jašter sa živil pravdepodobne drobnou korisťou.

Mjanmarsko, kde sa nálezy našli, je dnes síce súčasťou Ázie, kedysi však tvorilo izolovaný ostrov. Rástli na ňom araukáriové vlhké lesy a zo stromov vytekalo veľké množstvo živice, ktorá plynutím času skamenela na jantár. Práve vďaka tomu je dnes možné skúmať prehistorické, dávno vyhynuté tvory, ktorých telá uchovala živica aj po miliónoch rokov.

Ilustračné foto: WIKI

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Písmo

1. ÚVOD
Písmo je pamäť ľudstva. Môžeme sa o tom presvedčiť sami. Čo urobíme, keď si budeme chcieť niečo zapamätať? Zaviažeme si uzol na vreckovke? Po čase sa však môže stať, že nám uzol síce pripomenie nejakú povinnosť, ale akú – to nám nepovie. Najlepším spôsobom, ako si niečo zapamätať, je poznamenať si to do zošitu alebo notesu. A ako inak než v písomnej podobe!

Renesančné trulice III

1.1.2. INTARZIA S RASTLINNYMI MOTIVMI
Z obdobia renesancie sa na Slovensku zachovala počtom pomerne rozsiahla skupina intarzovaných truhlíc jednotnej výtvarnej koncepcie pravdepodobne domáceho pôvodu. Jednotlivé práce spája veľa spoločných znakov týkajúcich sa okrem uplatnenia rovnakej techniky výzdoby i dekoratívnych elementov, aj ich celkového usporiadania v architektonickom členení podobnom vo všetkých truhlicach tejto skupiny.

Zaujímavosti zo zákulisia Vatikánu a pápežov

„V čom drží súčastný pápež primát?“
Ján Pavol II. je prvým pápežom, ktorý číta bez okuliarov /používa kontaktné šošovky/. Je prvým pápežom, ktorý nosí náramkové hodinky, lyžuje a zdoláva hory. Na konkláve /voľba pápeža/ prišiel s pár drobnými- 15000 lír, iba toľko mu dovolili vyviesť z Poľska. Je prvým pápežom, ktorý nosí oblečenie šité na mieru francúzskym návrhárom, prvým pápežom hospitalizovaným na verejnej klinike. Ján Pavol II drží i primát v počte nalietaných kilometrov.

Odpovede