V Makovickom dome dnes vystavili vyše 70 betlehemov

Z vyše 70 betlehemov, ktoré dnes sprístupnili na výstave v Makovickom dome v Žiline, si prvú cenu na šiestom ročníku súťažnej výstavy Betlehemy odniesla Terézia Cisáriková zo Štiavnika. Druhá putuje Jozefovi Prázdnovskému zo Žiliny a tretie miesto získal Jozef Rakovan zo Štiavnika. Agentúru SITA o tom po vernisáži informovala Martina Homolová z Regionálneho osvetového strediska v Žiline. Na výstave, ktorej cieľom je spríjemniť občanom zo Žiliny a okolia atmosféru Vianoc cez ľudové tradície, prezentuje svoje diela približne 50 ľudovo-umeleckých tvorcov z celého žilinského regiónu.

“Výstava betlehemov je tradičnou formou prezentácie ľudových zvyklostí,” zdôraznila Homolová s tým, že zachytáva rôzne techniky ich tvorby. Návštevníci tam môžu vidieť klasický vyrezávaný betlehem, ale aj miniatúry zhotovené z plodov, ako napríklad betlehem v kokosovom orechu či betlehemy z cesta, prírodných materiálov, z dreva, papiera, šúpolia či riečnych kameňov, dodala Homolová. Podľa Homolovej záujem o takéto výstavy neutícha, pretože z roka na rok sa zvyšuje počet návštevníkov. Výstava je spojená s predajom. Záujemcovia si môžu zakúpiť originálne výrobky spojené s Vianocami, ako medovníčky alebo vianočné oblátky. “Počet ľudovo-umeleckých tvorcov starších ročníkov pomaly klesá. Mladí umelci sa však snažia zachytiť tradíciu betlehemov inými technikami a novými vzormi práce. Ešte stále však využívajú prírodné materiály,” odpovedala na otázku, aká je situácia medzi tvorcami betlehemov v súčasnosti.

Výstavu pripravil Žilinský samosprávny kraj – Regionálne osvetové stredisko v Žiline. Koná sa každé dva roky. Ide o bienále výstavy. Na dnešnej vernisáži udelili za betlehemy v Makovickom dome diplomy aj ďalším šiestim jednotlivcom a dvom kolektívom autorov. Verejnosti je výstava prístupná do 17. decembra od pondelka do piatku od 7:30 do 16:00.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Betlehemy ako ich nepoznáme – výstava v Radoľskom kaštieli

Kaštieľ v kysuckej Radoli je plný vianočných betlehemov, podľa manažérky Kysuckého múzea Lenky Jancovej z rekordných 557 výtvorov návštevníkov výstavy určite uchvátia betlehemy osadené v šupke z cibule, v cesnaku, orechu, mušli či žiarovke. Absolútnym vystaveným unikátom je betlehem osadený v zrniečku čierneho korenia, ten má rozmery len 0,6 krát 0,6 milimetra. Všetky betlehemy sú od jedného autora- Jozefa Práznovského, ktorý sa do Slovenskej knihy rekordov dostal ako autor najväčšieho počtu vlastnoručne vyrobených betlehemov. Výstavu „Betlehemy ako ich nepoznáme“ si môžu návštevníci Radoľského kaštieľa pozrieť do konca januára 2011.

Spišské múzeum predstaví betlehemy zo spišských kostolov

Spišské múzeum v Levoči pripravilo v predvianočnom období IV. ročník Spišských Vianoc. Na výstave v historickej radnici na Námestí Majstra Pavla v Levoči uvidia návštevníci dvadsiatku betlehemov zapožičaných z kostolov stredného a dolného Spiša. Výstava potrvá od 9. do 19. decembra, keďže „betlehemy sa musia na Vianoce vrátiť do kostolov,“ uviedla Dáša Uharčeková Pavúková z múzea. Väčšina betlehemov pochádza z 20. storočia, nájdu sa však medzi nimi aj staršie kúsky.

Vianočná výstava betlehemov z Třebíča v SNM

BRATISLAVA 6. decembra 2004 (SITA) – Putovnú zbierku unikátnych betlehemov z Múzea Vysočiny Třebíč vystavia od štvrtka v bratislavskom Slovenskom národnom múzeu (SNM) na Vajanského nábreží. Výstava je sprievodným podujatím veľtrhu Nostalgia Expo o ochrane a propagácii kultúrneho dedičstva. Betlehemy z Třebíča už videli v mnohých českých mestách, v Kanade a v Rakúsku. “Ide o mimoriadne obľúbenú výstavu, ktorú múzeum zapožičiava v období Vianoc aj mimo nich rôznym múzeám a inštitúciám,” informovala agentúru SITA Renáta Holienčinová zo SNM. Putovná zbierka je rezervovaná na niekoľko rokov dopredu. Na Slovensku ostane do 6. januára.

Betlehemy z Třebíča

Dňa 9.12.2004 v budove na Vajanského nábr. 2 v Bratislave bude sprístupnená (v rámci podujatia Nostalgia expo) výstava betlehemov pochádzajúca z Múzea Vysočiny Třebíč. Túto putovnú výstavu unikátnych betlehemov už mali možnosť vidieť návštevníci múzeí nielen v mnohých mestách na území Českej republiky, ale aj Kanade, v Rakúsku a teraz aj na Slovensku. Ide o mimoriadne obľúbenú výstavu, ktorú múzeum zapožičiava v období Vianoc ale aj mimo nich rôznym múzeám a inštitúciám, a je rezervovaná aj niekoľko rokov dopredu.

Tradícia stavania a výroby betlehemov

Tradíciu betlehemov alebo jasličiek zaviedol svätý František z Assisi, zakladateľ rehole františkánov. Na Vianoce v roku 1223 pripravil v jaskyni v talianskom Grecciu jasle, do ktorých uložil živé dieťa. Vedľa stála Mária a Jozef, priviedli aj osla a vola. Napodobnením situácie opísanej v Biblii chcel František upozorniť spolubratov aj miestnych ľudí na maximálnu chudobu, v ktorej sa Boh rozhodol prísť na svet. V nasledujúcich rokoch si obyvatelia Greccia sami pripravovali živé aj umelé betlehemy a podľa Františkovho príkladu si rozdávali darčeky, aby napodobnili lásku Boha, ktorý sa nám sám dal ako dar. Tento zvyk sa neskôr rozšíril do všetkých krajín. Najhonosnejšie betlehemy sa stavali vo františkánskych a kapucínskych kostoloch a na ich výzdobe sa podieľali poprední umelci a vladári.