V Makovickom dome dnes vystavili vyše 70 betlehemov

Z vyše 70 betlehemov, ktoré dnes sprístupnili na výstave v Makovickom dome v Žiline, si prvú cenu na šiestom ročníku súťažnej výstavy Betlehemy odniesla Terézia Cisáriková zo Štiavnika. Druhá putuje Jozefovi Prázdnovskému zo Žiliny a tretie miesto získal Jozef Rakovan zo Štiavnika. Agentúru SITA o tom po vernisáži informovala Martina Homolová z Regionálneho osvetového strediska v Žiline. Na výstave, ktorej cieľom je spríjemniť občanom zo Žiliny a okolia atmosféru Vianoc cez ľudové tradície, prezentuje svoje diela približne 50 ľudovo-umeleckých tvorcov z celého žilinského regiónu.

“Výstava betlehemov je tradičnou formou prezentácie ľudových zvyklostí,” zdôraznila Homolová s tým, že zachytáva rôzne techniky ich tvorby. Návštevníci tam môžu vidieť klasický vyrezávaný betlehem, ale aj miniatúry zhotovené z plodov, ako napríklad betlehem v kokosovom orechu či betlehemy z cesta, prírodných materiálov, z dreva, papiera, šúpolia či riečnych kameňov, dodala Homolová. Podľa Homolovej záujem o takéto výstavy neutícha, pretože z roka na rok sa zvyšuje počet návštevníkov. Výstava je spojená s predajom. Záujemcovia si môžu zakúpiť originálne výrobky spojené s Vianocami, ako medovníčky alebo vianočné oblátky. “Počet ľudovo-umeleckých tvorcov starších ročníkov pomaly klesá. Mladí umelci sa však snažia zachytiť tradíciu betlehemov inými technikami a novými vzormi práce. Ešte stále však využívajú prírodné materiály,” odpovedala na otázku, aká je situácia medzi tvorcami betlehemov v súčasnosti.

Výstavu pripravil Žilinský samosprávny kraj – Regionálne osvetové stredisko v Žiline. Koná sa každé dva roky. Ide o bienále výstavy. Na dnešnej vernisáži udelili za betlehemy v Makovickom dome diplomy aj ďalším šiestim jednotlivcom a dvom kolektívom autorov. Verejnosti je výstava prístupná do 17. decembra od pondelka do piatku od 7:30 do 16:00.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Písmo

1. ÚVOD
Písmo je pamäť ľudstva. Môžeme sa o tom presvedčiť sami. Čo urobíme, keď si budeme chcieť niečo zapamätať? Zaviažeme si uzol na vreckovke? Po čase sa však môže stať, že nám uzol síce pripomenie nejakú povinnosť, ale akú – to nám nepovie. Najlepším spôsobom, ako si niečo zapamätať, je poznamenať si to do zošitu alebo notesu. A ako inak než v písomnej podobe!

VÝROČNÁ SPRÁVA SNK za rok 2000

4 ČINNOSTI (PRODUKTY) ORGANIZÁCIE A ICH NÁKLADY 4.1 Ústav knižničných fondov 4.1.1 Stále činnosti: Akvizícia všetkých typov dokumentov, budovanie fondu študovní a príručných knižníc, budovanie databázy dodávateľov, deziderát a nahlásených kníh, Nákupná a oceňovacia komisia, Akvizičná komisia, budovanie vzájomných výmenných vzťahov v rámci MVD, získavanie dokumentov podľa požiadaviek zahraničných partnerov, tvorba ponukových zoznamov multiplikátnych a neprofilových dokumentov, správa fondu MVD, správa majetkovoprávnej evidencie…