Traja z pekného páru

Kolekcia obrazov nesúca názov Traja z pekného páru vznikala takmer dva roky a jej autormi sú Ivan Csudai, Stanislav Diviš a Laco Teren. V roku 1999 sa na výtvarníckom sympóziu v Turčianskych Tepliciach títo traja autori dohodli, že namaľujú jeden spoločný obraz. Spodnú vrstvu namaľoval Stanislav Diviš, strednú Laco Teren, vrchnú Ivan Csudaia a vznikol prvý obraz Pianoctail. Výsledok prekvapil aj autorov, a tak sa rozhodli vytvoriť celú sériu, pozostávajúcu z dvadsiatich štyroch obrazov. Výstava, ktorej vernisáž sa v Považskej galérii umenia v Žiline vo výstavných priestoroch na prvom poschodí uskutoční vo štvrtok 7. augusta o 17.00 h, je reprízou z jej premiéry zo SNG v Bratislave z roku 2000. Otvoria ju Katarína Bajcurová a Peter Michalovič.
Spoločné autorstvo troch renomovaných predstaviteľov českej a slovenskej maľby nemusí byť zárukou kvality. Tou sú predovšetkým jednotlivé obrazy, ktoré síce obsahujú identifikovateľné stopy jednotlivých vyprofilovaných a verejnosti známych výtvarných autorov, ale zároveň je pozoruhodné aj ich spojenie. Spojenie dokáže transformovať novú kvalitu, tichý dialóg i vášnivý spor, abstrakciu a figuratívnosť, kresbu, aj farebnú plochu. Raz dominuje obrazom afekt, nálada, inokedy zase príbeh. Metaforicky povedané, spoločné maľovanie nie je mechanickou adíciou, ale synergiou, ktorú možno vyjadriť vzorcom 1 + 1 + 1 = 4, pričom pravý člen tejto paradoxnej rovnice vyjadruje to, čo presahuje a čo dodalo spoločnému maľovaniu novú dimenziu, spočívajúcu v neopakovateľnej radosti z maľovania. V tomto prípade to znamená asi toľko, že byť znamená maľovať, maľovať znamená robiť si a rozdávať slasť. A tým je povedané všetko.

-pgu-

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Výtvarná Žilina

V Považskej galérii umenia vo výstavných priestoroch na prvom poschodí bude dňa
8. júla od 9,00 hod. sprístupnená výstava pod názvom Výtvarná Žilina 2003, ktorá bude zameraná na prezentáciu diel od 21 výtvarníkov žijúcich v Žiline alebo pochádzajúcich zo žilinského regiónu, ktoré galéria získala do svojho vlastníctva v rokoch 1990 – 2003.

O slovenskej maľbe v novej knihe Geržovej

Slovenskú maľbu za posledných 60 rokov mapuje najnovšia kniha Jany Geržovej “Rozhovory o maľbe. Pohľad na slovenskú maľbu prostredníctvom orálnej histórie”. Slávnostne ju predstavia v piatok 22. októbra 2010 o 18:00 v Galérii Medium na Hviezdoslavovom námestí 18 v Bratislave. Krst sa uskutoční v rámci ukončenia česko-slovenského sympózia Maľba v kontextoch, kontexty maľby. Krstnými otcami knihy budú oponenti publikácie Juraj Mojžiš a Gábor Hushegyi a tiež básnik, esejista, textár a prekladateľ Ján Štrasser.

Miroslav Cipár

Kysucký rodák, všestranný výtvarník Miroslav Cipár (1935) pochopil svoju žilinskú jubilejnú výstavu ako príležitosť prezentovať výsledky svojich výtvarných aktivít z ostatných rokov. Nevyužil núkajúcu sa šancu na prierez svojou bohatou a mnohovrstevnou štyridsaťpäť ročnou tvorbou pripomenutím tých najúspešnejších knižných ilustrácií či kresieb a obrazov, ale svoju inštaláciu „ušil“ priamo na dané výstavné priestory Považskej galérie umenia.

Zberatelia

Výstava Zberatelia je výber zo súkromných zbierok členov Spoločnosti zberateľov umenia pôsobiacej na pôde Klubu priateľov SNG. Štrnásť zberateľov predstaví takmer 150 obrazov a sôch zo svojich privátnych kolekcií.

Výstava obrazov Ivana Pavleho na Floride

SARASOTA – V priestoroch súkromnej galérie Missing Link v americkom meste Sarasota naFloride sa uskutočnila samostatná výstava slovenského umelca Ivana Pavleho. Výstavabola súčasťou širšej prezentácie slovenskej kultúry v Sarasote, v rámci ktorej saprezentovala aj slovenská filmová tvorba.