Stredoveké pamiatky spropaguje hudobný film

Románske a gotické pamiatky Nitrianskeho kraja a maďarskej župy Komárom – Esztergom bude propagovať hudobný film. Pracuje na ňom regionálne združenie Váh – Dunaj – Ipeľ. Peniaze na projekt získalo zo štátneho rozpočtu. Film, ktorý vyjde v novembri na DVD, prezentuje šesť slovenských pamiatok a štyri pamiatky na strane maďarského partnera projektu. Ide o gotický kostolík s vzácnymi freskami v Sazdiciach, súbor románskych pamiatok v Bíni, románsku kaplnku Nitrianskeho hradu, Dražovský kostolík, Kostol v Kostoľanoch pod Tribečom, podhradie Topoľčianskeho hradu, hrad v Ostrihome, jazerný hrad v Tate, sakrálnu pamiatku v Tate a ranogotický kostolík v obci Dömös. V každej z pamiatok zahrá hudobný súbor Musicantica v dobových kostýmoch historickú hudbu. Prestrihy detailne ukážu danú pamiatku.

Všetky texty piesní sú v latinčine. V kostoloch znie sakrálna hudba, na hradoch svetská. „Projekt je určený na podporu cestovného ruchu a rovnako aj na podporu uvedomovania si vlastnej histórie a spoločného kultúrneho dedičstva v rámci euroregiónu,“ povedal dnes na tlačovej besede riaditeľ združenia Daniel Balko. DVD vyjde v náklade tisíc kusov a bude k dispozícii v turistických informačných kanceláriách v Nitrianskom kraji a v Maďarsku. Balko nevylučuje distribúciu aj do kníhkupectiev.


Buklet DVD-filmu bude mať vyše 20 strán a obsahovať bude fotografie, texty piesní, informácie o jednotlivých pamiatkach, kontakty, otváracie hodiny, navigáciu.


Vyvrcholením projektu budú dva koncerty, na ktorých zaznie hudba z filmu naživo. Jeden bude na Slovensku a druhý v Maďarsku. Na budúci rok plánuje regionálne združenie Váh – Dunaj – Ipeľ vytvoriť podobný propagačný film so zameraním na renesančné pamiatky.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Do Mojmíroviec zavíta turecká armáda, fakíri a tanečnice

Mojmírovce pri Nitre sa v sobotu 11. septembra 2010 presunú o 400 rokov v čase späť do doby, keď patrili pod správu Osmanskej ríše. Zavíta sem turecká armáda v plnej zbroji, paša, janičiari, fakíri, tanečnice a doboví jazdci – okrem Turkov aj kozáci, poľskí a habsburskí rytieri. V tureckom šiatri sa budú podávať turecké špeciality, ktoré zabezpečí turecká ambasáda. Súčasťou budú aj tri prednášky venované 150-ročnému obdobiu tureckého susedstva, osmanskej armáde a zbroji a tiež súčasnému Turecku a jeho pamätihodnostiam. Chýbať nebude jarmok s remeselníkmi a historická hudba. Podujatie Turci v Mojmírovciach organizuje regionálne združenie Váh – Dunaj – Ipeľ, obec Mojmírovce a Turecké veľvyslanectvo na Slovensku. Združenie tu zároveň slávnostne odhalí informačnú tabulu, ktorá je súčasťou náučnej cyklotrasy po pamiatkach Nitrianskeho kraja a severného Maďarska.