Slovensko má najkrajšiu rytú známku v Európskej únii

Známka k 400. výročiu Žilinskej synody (www.pofis.sk)

Poštová známka k 400. výročiu konania Žilinskej synody vyhrala prvé miesto v súťaži o najkrajšiu rytú poštovú známku Európskej únie Grands Prix de l’Art Philatélique. O víťazstve rozhodla cez víkend odborná porota v Bruseli. Známka vyšla v exkluzívnej hárčekovej úprave v limitovanom náklade 60-tisíc kusov. Autorom výtvarného návrhu je Dušan Kállay a autorom oceľorytiny Martin Činovský.

Vzhľadom na skutočnosť, že sa Žilinská synoda konala pod záštitou uhorského palatína grófa Juraja Thurzu z Betlanoviec, stúpenca reformácie augsburského smeru, aj dizajn poštovej známky je prispôsobený týmto historickým reáliám. Obsahuje umelecky stvárnený hlavný obraz z takzvaného Thurzovho oltára, ktorý si dal palatín vyhotoviť do kaplnky svojho hradu na Orave. Oltár neskôr preniesli do evanjelického kostola v Necpaloch, kde sa nachádza dodnes.

Unikátny neskororenesančný oltár, nazývaný Speculum Justificationis, pochádza z roku 1611. Namaľoval ho nemecký maliar Paul Juvenel starší podľa staršej grafickej predlohy norimberského rytca Josta Ammana. Komplikovaná kompozícia obrazu je vizualizáciou kľúčových vieroučných otázok. Zobrazenými motívmi a nápismi v jednej kompozícii interpretuje tézy o ospravedlnení hriešneho človeka pred Bohom v protestantskom ponímaní.

O poštovej známke sa začalo hneď po jej vydaní hovoriť vo filatelistickej obci ako o najkrajšej známke desaťročia alebo najkrajšej slovenskej známke vydanej po roku 1993. Koncom minulého roka získala dve ceny ministra dopravy a získala aj ocenenie generálnej riaditeľky Slovenskej pošty, Krištáľovú známku za najkrajšiu známku roka. Bruselský starosta Freddy Thielemans odovzdá cenu zástupcovi Slovenskej pošty, a. s. koncom septembra v Maximiliánovej sále bruselskej radnice za účasti významných osobností politickej, kultúrnej a filatelistickej verejnosti.

Informovala Bela Lisáková zo Slovenskej pošty, a. s. 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Európsky dohovor o krajine

Európsky dohovor o krajine prijatý na stretnutí Rady ministrov ?lenských krajín Rady Európy 20. októbra 2000 vo Florencii po absolvovaní ratifika?ného procesu ú?inný pre Slovenskú republiky d?om 9. augusta 2005

Zberateľstvo známok

Pri výbere zberateľa a predmetu jeho zbierania som zvažoval niekoľko variant. Nakoniec som sa rozhodol pre zbieranie známok. Túto činnosť dnes už môžeme nazvať fenoménom pretože niekoľko desaťročí sa mu venovali tisíce nadšencov po celom svete. Od malých chlapcov až po seniorov, od obyčajných ľudí až po boháčov. Jednoducho zbieranie známok sa stalo koníčkom ale aj veľkým biznisom.

Odpovede

  1. Jsem to na daném odkazu

    Jsem to na daném odkazu hledala – danou reportáž, ale nenašla. Mohu poprosit o podrobné instrukce, kde přesně je reportáž umístěná.

Comments are closed.