Slováci nakrútili povojnový televízny film o Clementisovi

V priestoroch Slovenskej televízie (STV) v Mlynskej doline odpremiérovali v piatok 27. novembra 2009 pre vybraných hostí nový televízny film o politikovi 50-tych rokov, Vladimírovi Clementisovi. Snímka s názvom Smrť ministra je vôbec prvým televíznym hraným filmom vyrobeným v Televíznom štúdiu Košice STV po takmer desiatich rokoch. „Po približne desaťročí tak ožila tvorba dramatických programov ,“ povedal pre agentúru SITA PR manažér STV Branislav Šanta. Režisér Miroslav Košický do hlavnej úlohy ministra zahraničných vecí Československa dosadil slovenského herca Jána Kronera.

Osemdesiatriminútový film zobrazuje posledné dni bývalého ministra, ktorý sa dozvie, že ráno ho majú popraviť. Muž sa v cele tesne pred popravou ohliada do minulosti a zhovára sa so svojím advokátom o rozhodujúcich chvíľach svojho politického i osobného života. Spomína na svoju ženu, ktorá je taktiež uväznená, pričom manželia o tom vzájomne nevedia. „Mňa sa tento príbeh tiež istým spôsobom osobne dotýka, keďže môj otec bol tiež jeden z buržoáznych nacionalistov, aj jeho zatkli,“ uviedol na premiére režisér. Samotný hlavný hrdina si pre svoje účinkovanie dokonca naštudoval dejiny. „Študoval som materiál za pomoci režiséra, ktorý mal jeho históriu naštudovanú. Na každú otázku vedel odpovedať, bola to veľmi príjemná spolupráca s človekom, ktorý na to bol pripravený,“ prezradil pre agentúru SITA Kroner. Podľa vlastných slov podporuje podobné filmové témy. „Je potrebné točiť takéto filmy. Mám trochu pochybnosti, či mladí ľudia vôbec vedia, či si tú minulosť vôbec uvedomujú,“ dodal.


Prvá klapka padla v máji. Interiérové scény sa nakrúcali v košickom štúdiu STV, na exteriérové zábery zvolili tvorcovia lúku pri Tisovci. Časť budovy Mestského úradu v Tisovci poslúžila ako súdna sieň z obdobia prvej ČSR. Námet a scenár spracoval Ľuboš Jurík v spolupráci s režisérom Košickým. Producentsky sa na filme podieľal Ľubomír Menzl, dramaturgičkou bola Jana Liptáková, dramaturgom STV Štefan Fejko, vedúcim výroby bol Miroslav Fedor, pod kameru sa podpísal Jozef Hardoš, hudbu pripravil Norbert Bodnár. Okrem Jána Kronera si v príbehu z 50-tych rokoch zahrali ďalej Ivan Krúpa, Miroslava Pleštilová, Milan Antol, Dušan Jamrich, Ján Gallovič a ďalší.


Diváci si budú môcť film Smrť ministra v televíznej premiére pozrieť vo štvrtok 10. decembra o 20:15 na Jednotke.


Vladimír Clementis bol zatknutý 11. októbra v Paríži. V januári 1940, aby sa dostal z tábora, vstúpil do československých jednotiek vo Francúzsku. Spolu so svojou jednotkou sa prepravil do Británie, kde ho spočiatku internovali, na intervenciu česko-slovenskej exilovej vlády ho však prepustili. V roku 1949 bol Clementis zvolený za člena Ústredného výboru strany a zostal ním až do roku 1951. V apríli 1945 sa stal štátnym tajomníkom na ministerstve zahraničných vecí a neskôr ministrom. V tom čase riadil “repatriácie” maďarského obyvateľstva zo Slovenska. V septembri 1949 cestoval loďou do New-Yorku, kde sa ako vedúci čsl. delegácie zúčastnil na Valnom zhromaždení OSN. Práve tam sa dozvedel o zatýkaní, ktoré sa začalo v Prahe. V roku 1952 bol v procese s Protištátnym sprisahaneckým centrom pod vedením Rudolfa Slánskeho odsúdený na smrť a popravený.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Učiteľ niekoľkých generácií filmárov – Martin Slivka

Etnograf, režisér, scenárista, dramaturg, filmový teoretik, pedagóg, priekopník tzv. etnografickej línie slovenskej dokumentaristiky po sebe zanechal všestranné a bohaté kultúrne dedičstvo. Nakrútil vyše 140 filmov, prevažne autorských, v ktorých bol autorom námetov, scenárov aj režisérom. Základom jeho tvorby v dokumentárnom filme bolo predovšetkým výtvarné umenie a etnografia. Jedna z najvýznamnejších osobností slovenskej kultúry a kinematografie – Martin Slivka.