Vrbové synagóga

Synagóga vo Vrbovom je významným reprezentantom židovskej sakrálnej architektúry na západnom Slovensku. Jedná sa o  jednoloďovú budovu s rovným uzáverom, v interiéri zakončenou výklenkom s dvoma kompozitnými hlavicami. Fasády člení pásová bosáž a pilastre, ozdobná kordónová rímsa a listová atika. Nárožia a rizality zdôrazňujú vežičky. V interiéri sa zachoval drevený strop s pestrofarebnou ornamentálnou orientálnou výzdobou. Objekt je dnes neprístupný a v značne poškodenom stave.
História a vývoj: 

Synagóga vo Vrbovom bola postavená v historizujúcom maurskom slohu v rokoch 1882 - 1883. Projekt bol dielom bratislavských architektov Kittlera a Grätzela. V roku 1942 prestala plniť svoju náboženskú funkciu a v roku 1949 ju židovská obec predala podnikateľovi Deziderovi Hačkovi. Po jej znárodnení slúžila ako sklad obilia a neskôr ako sklad podniku Trikota.

Obnova, reštaurovanie a konzervácia: 

S rekonštrukciou chátrajúcej synagógy začalo mesto Vrbové ešte pred rokom 1989. Táto iniciatíva bola však prerušená reštitúciou. Odvtedy bola predmetom viacerých majetkových prevodov.

Číslo UZPF: 
2491
Index PÚSR: 
0
Ulica: 
Beňovského
Obec: 
Vrbové
Iné názvy: 
Verbö
Poloha: 
Synagóga sa nachádza priamo v centre mesta.
Prístup: 
Z Piešťan smer Senica.
Vlastník: 
Informačné zdroje: 

Umiestnenie


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Vrbové synagóga

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.