Nitrianska Blatnica Kostol sv. Juraja

Malebnosť kostola dotvárajú mnohé prestavby, ale s veľkou pravdepodobnosťou sú v súčasnom kostole ukryté múry jednej z najstarších stavieb u nás. V interiéri sa nachádza barokový oltár s obrazom sv. Juraja.  Pri kostole sa nachádza replika slovanského obydlia. Každoročne sa tu na sviatok sv. Juraja konajú púte, ktoré majú tradíciu už od 16. storočia. 

História a vývoj: 

Rotunda vznikla pravdepodobne už v 9. storočí. Jej vznik súvisí s opevnenou osadou v jej bezprostrednom okolí, ktorá je datovaná do 9. - 10. storočia. Taktiež nachádzame analógiu v podobnej sakrálnej stavbe na Kostolci pri Ducovom. Týmito miestami prechádzala dôležitá diaľková komunikácia, ktorá spájala Ponitrie s Považím. V 11. storočí bola rotunda prestavaná v románskom slohu. Prestavba súvisela s dedinou železiarov, ktorá zanikla v 13. storočí. V nasledujúcom období sa kostol zmenil na ruinu. Obnovený bol v roku 1530, ale aj tak naďalej chátral. V roku 1655 bol znovu stavebne upravený a dostal súčasnú barokovú podobu. V rámci tejto prestavby bola pristavaná veža. V okolí kostola vznikla pustovňa a škola v ktorej pôsobili pustovníci, ktorí sa zároveň starali o kostol. Posledný z nich zomrel v roku 1802.

Obnova, reštaurovanie a konzervácia: 

Archeologický výskum v okolí kostola sa uskutočnil v rokoch 1974 - 1980. Realizoval ho archeologický ústav SAV v Nitre pod vedením profesora Alexandra Ruttkaya.
Od roku 1980 sa uskutočňujú postupne nutné opravy. Kostol má novú plechovú strechu a vymenená bola dlažba. V interiéri sa postupne robia reštaurátorské zásahy a menšie architektonické zisťovacie výskumy.

Číslo UZPF: 
212
Index PÚSR: 
1 - 2
Iné názvy: 
Jurko
Poloha: 
V Považskom Inovci asi 5 km od obce Nitrianska Blatnica.
Prístup: 
Z obce Nitrianska Blatnica.

Umiestnenie


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Nitrianska Blatnica Kostol sv. Juraja

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.