Moravany kaštieľ

Ešte pred predajom kaštieľa v roku 2006 sa dalo dočítať o hodnotnom vybavení interiéru kaplnky následovné: "Na mieste východnej bašty kaštieľa zbúranej začiatkom 18. storočia, dala kaplnku zrekonštruovať správa moravianskeho kaštieľa. Interiéru kaplnky, ktorej bolo 30. mája 1757 generálnym urbárom Ostrihomského arcibiskupstva udelené privilégium na slúženie svätých omší, dominuje renesančný oltár s erbmi Čákiovcov a Zičiovcov. Stred oltára tvorí obraz Piety. Nadstavec nad oltárom zobrazuje Najsvätejšiu Trojicu. Na dvierkach svätostánku (pod Pietou) je krucifix. Renesančná kazateľnica so zobrazeniami evanjelistov je prekrytá drevenou baldachýnovou strieškou v čierno-zlatej farebnej kombinácii. Kaplnka je zastrešená kupolou s vyčnievajúcou vežičkou, na ktorej je pripevnený kovový kríž."

História a vývoj: 

Pôvodne na terase Váhu stál stredoveký hrádok. Dnešnú podobu získal renesančnou prestavbou koncom 16. storočia. Kaštieľ patril Rottalovcom, Čákiovcom, neskôr Motešickým, ktorých vystriedali Zedwitzovci, ktorí ho vlastnili až do znárodnenia. Pomerne veľké úpravy kaštieľa sa uskutočnili v 2. polovici 19. storočia. Roku 1881 do povalového priestoru vstavali tretie podlažie a na východnej strane pristavali vežu. V rokoch 1964 - 1970 bol kaštieľ obnovený podľa projektu Karola Chudomelku zo Stavoprojektu Bratislava pre Domov slovenských výtvarných umelcov a architektov v správe Slovenského fondu výtvarných umení. V anglickom parku pri kaštieli sú rozmiestnené plastiky slovenských i zahraničných umelcov, ktoré tu vytvorili v rámci medzinárodných sochárskych sympózií.

Obnova, reštaurovanie a konzervácia: 

V roku 2006 bol kaštieľ predaný zahraničným fyzickým osobám, ktoré objekt zastavili slovinskej banke. Vnútorné vybavenie kaštieľa bolo vyrabované a rýchle chátranie celého objektu sa prejavuje čoraz väčším vlhnutím stien a pliesňami na omietkach. Na kupolu kaplnky zateká voda zo strechy.

Číslo UZPF: 
954
Index PÚSR: 
1 - 3
Číslo - orientačné: 
161
Poloha: 
Na ľavom brehu Váhu, severne od Piešťan.
Prístup: 
Kaštieľ sa nachádza na návrší priamo v obci.
Vlastník: 
Správca: 

Umiestnenie


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Moravany kaštieľ

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.