Kostol sv. Mikuláša, Veľké Vozokany

Pôvodne gotický kostol zasvätený sv. Mikulášovi, je situovaný na návrší  v južnej časti obce. Okolo kostola sa rozprestiera cintorín. Objekt je evidovaný v ÚZPF.

História a vývoj: 

Prvá písomná zmienka o Veľkých Vozokanoch pochádza z roku 1209. Kostol sa prvý krát spomína v roku 1308 v súvislosti s jeho zasvätením sv. Mikulášovi. Spomína sa tiež v súpise pápežských desiatkov z r. 1332 – 1337. Kostol je jednoloďová stavba s polygonálnym uzáverom svätyne, asymetricky situovanou vežou na západnej strane a plochostropou sakristiou na južnej strane. Loď kostola  je plochostropá a na jej západnej strane sa nachádza betónová empora. Svätyňa je zaklenutá gotickou rebrovou klenbou s hladkým kruhovým svorníkom. Klinové rebrá dosadajú priamo na steny. Do lode sa svätyňa otvára lomeným víťazným oblúkom. Loď je presvetlená dvoma oknami  na južnej a dvoma oknami na severnej strane. Všetky štyri majú segmentové záklenky. Svätyňa je presvetlená jedným okenným otvorom so segmentovým záklenkom a to na severnej strane. Na východnej strane má z vonkajšej strany na fasáde prezentovaný starší štrbinový okenný otvor, ktorý je dnes zaslepený. Jej nárožia sú spevnené trojicou oporných pilierov. Kostol bol barokovo upravený v r. 1742 a aj koncom 19. storočia kedy bola asi odstránená klenba v lodi z dôvodu statických porúch. V interiéri sa zachovali aj časti barokového mobiláru.  Vo svätyni sa nachádza neskorobarokový oltár sv. Mikuláša biskupa a na pravej strane víťazného oblúka sa nachádza neskorobaroková kazateľnica z 2.pol. 18. storočia.  Do južnej sakristie sa vchádza neprofilovaným kamenným portálom. Veža je zastrešená polygonálnou ihlancovou strechou a jej interiér je osvetlený okrem troch zvonových okien aj kruhovým otvorom s kamenným ostením umiestneným v nižšej časti veže.

Obnova, reštaurovanie a konzervácia: 

Oprava a rozšírenie organu vyvolali v 60-tych r. 20. storočia zväčšenie organovej empory. V rámci tejto úpravy vstup presunuli do novopostavenej prístavby vedľa veže. V r. 1987 bola na kostole vymenená krytina za plechovú a v r. 2000 bola vykonaná nová výmaľba interiéru kostola. Pred niekoľkými rokmi boli zrekonštruované fasády novou omietkovou vrstvou a farebnou úpravou.  

Číslo UZPF: 
1562/0
Číslo - orientačné: 
184
Poloha: 
Na návrší v južnej časti obce
Prístup: 
autom, pešo
Informačné zdroje: 

Gažiová E. : Aktualizačný list NKP, Archív KPU Nitra 2006

Hromník M. : Veľké Vozokany v dejinách, Bratislava 2002

www.pamiatky.sk

Umiestnenie

Veľké Vozokany

  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Kostol sv. Mikuláša, Veľké Vozokany

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.