Dóm sv. Mikuláša v Trnave

Jedná sa o trojloďovú gotickú stavbu s päťbokým presbytériom, v ktorom sa zachovalo pôvodné pastofórium. Chrám je zaklenutý krížovou klenbou s hruškovito profilovanými rebrami a svorníkmi s erbami kráľov Žigmunda Luxemburského, Albrechta Habsburského a erbom mesta Trnava. V interiéri predsiene sa zachovali pôvodné fresky. Na západnej strane chrámu sa nachádzajú dve mohutné veže. Bočné lode boli v roku 1629 pri obnove rozšírené o bočné kaplnky, vsunuté medzi oporné piliere. Mobiliár dómu pochádza z 18. storočia. V rokoch 1739 - 1741 bola pri barokovej prestavbe pristavaná k severnej lodi centrálne riešená kaplnka.

Areál kostola ďalej obsahuje základy románskeho karnera (osárium), základy kostola sv. Michala, a archeologicky zistený cintorín.

História a vývoj: 

Na mieste dnešného kostola stál starší románsky kostol, ktorý sa spomína v prameňoch už v druhej polovici 11. storočia a jeho existenciu potvrdil aj archeologický výskum. V roku 1380 sa začalo so stavbou nového gotického kostola sv. Mikuláša. Stavebné práce boli ukončené v roku 1430. V rokoch 1543 až 1820 slúžil ako katedrálny metropolitný chrám Ostrihomskej arcidiecézy. 16. a 17. storočie sa nieslo v duchu veľkolepých stavebných úprav. Najvýznamnejšia z nich sa uskutočnila za arcibiskupa Petra Pazmányho v rokoch 1618 až 1630. V roku 1666 chrám ako i celé mesto zasiahol ničivý požiar. Od roku 1918 bol katedrálnym chrámom trnavskej diecézy, až do roku 1977, kedy po vytvorení Trnavského arcibiskupstva na žiadosť prvého trnavského arcibiskupa Júliusa Gábriša pápež preniesol titul katedrálneho chrámu na terajšiu Katedrálu svätého Jána Krstiteľa v Trnave. Dóm sv. Mikuláša dňa 9. novembra 2008 vyhlásil pápež Benedikt XVI. za Baziliku minor.

Číslo UZPF: 
1125
Index PÚSR: 
1 - 4
Ulica: 
Námestie sv. Mikuláša
Číslo - orientačné: 
1
Obec: 
Trnava
Poloha: 
Kostol sa nachádza v historickom centre mesta
Prístup: 
Z Trojičného námestia niekoľko minút
Chránený celok: 
Informačné zdroje: 

Umiestnenie


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Dóm sv. Mikuláša v Trnave

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.