Dolná Krupá kaštieľ

Obdĺžnikovú budovu kaštieľa zdobí na oboch stranách priečelia klasicistický portikus. Budovu obklopuje krajinársky pôsobivý anglický park.

História a vývoj: 

Kaštieľ v barokovom slohu stál už v polovici 18.storočia. Postupne prestavovaný objekt dostal dnešnú podobu po roku 1813, keď Jozef Brunsvik zadal projekt, ktorý vypracoval taliansky architekt Anton Pio Rigel. Následne celý areál dostal klasicistickú podobu. Zároveň vznikol vyše 100 hektárový anglický park, ktorého projekt vyšiel z dielne belgického záhradného architekta Henryho Nebiena. Zaujímavosťou parku je nádherná grotta.

Kaštieľ predstavuje reprezentatívny príklad šľachtickej klasicistickej architektúry na Slovensku. Žiaľ areál v priebehu času nemal to šťastie, aby sa do dnešných dní dochoval ako jedinečný súbor klasicistickej architektúry. Niektoré budovy komplexu, vrátane divadla a knižnice, boli zbúrané a v roku 1945 bol kaštieľ úplne vyrabovaný. Následne slúžil ako liečebný ústav a koncom sedemdesiatych rokov 20. storočia bol upravený pre potreby Domova slovenských skladateľov. Kaštieľ patrí od roku 2003 do správy Slovenského národného múzea – Hudobného múzea. K zaujímavostiam patria pobyty svetoznámeho hudobného skladateľa Ludwika van Beethovena. Jemu je venovaný pamätník situovaný v záhradnom domčeku, ktorý je pozostatkom starších architektúr kaštieľa. Expozícia predstavuje život a dielo hudobného velikána.

Číslo UZPF: 
803
Index PÚSR: 
1 - 3
Ulica: 
Hlavná
Obec: 
Dolná Krupá
Iné názvy: 
Alsókorompa
Poloha: 
Kaštieľ sa nachádza priamo v obci Dolná Krupá
Vlastník: 
Informačné zdroje: 

Nováčik K., Dolná Krupá, IN: Pamiatky v 21. storočí. o.s. Pomněnka v nakladatelství Mravenec, Brno 2010. ISBN 978-80-86994-99-4

Umiestnenie


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Dolná Krupá kaštieľ

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.