Červený Kláštor

Prevádzkovateľom kláštora je na základe zmluvného vzťahu s Pamiatkovým úradom SR od 1.1.2008 nezisková organizácia CYPRIAN, n.o.

História a vývoj: 

V roku 1319 daroval magister Kokoš Berzeviczy miesto na sútoku Dunajca a Lipníckeho potoka spišským kartuziánom, aby tam postavili kláštor. Rehoľa kartuziánov tu pôsobila do 16. storočia. V 15. storočí sa kláštor stal cieľom husitského rabovania a neprospela mu ani prítomnosť bratríckeho vojska. Následný úpadok viedol až k zrušeniu kláštora v roku 1563. V barokovom duchu bol obnovený kamaldulskými mníchmi, ktorí ho vlastnili od roku 1711. V 18. storočí žil v kláštore známy a povesťami opradený mních Cyprián, ktorý po sebe zanechal pozoruhodný herbár. V kláštore žil aj jeho menej známy súčasník páter Romuald Hadbavný, ktorý je považovaný za spoluautora prvého prekladu Písma svätého do západoslovenského jazyka z roku 1750, s presnou gramatickou a pravopisnou normou. Červený kláštor bol ako mnoho iných zrušený v roku 1782 v rámci reforiem cisára Jozefa II.

Obnova, reštaurovanie a konzervácia: 

Komplexná rekonštrukcia celého kláštorného areálu sa uskutočnila v rokoch 1956 - 1966. V roku 2007 boli ukončené reštaurátorské práce v kostole sv. Antona pustovníka.

Číslo UZPF: 
865
Index PÚSR: 
1 - 7
Číslo - orientačné: 
117, 118, 119
Poloha: 
Kláštor sa nachádza pri vtoku potoka Lipník do Dunajca vedľa cesty z Hniezdneho do Spišskej Starej Vsi.
Prístup: 
Zo Spišskej Starej Vsi 6 km.
Vlastník: 
Informačné zdroje: 

Umiestnenie


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Červený Kláštor

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.