Národopisná výstava na Fiľakovskom hrade

udové umenie historického Novohradu - pozvánka

Ľudové umenie historického Novohradu Hradné múzeum vo Fiľakove otvára 18. marca 2011 o 15,00 v Bebekovej bašte Fiľakovského hradu atraktívnu výstavu pod názvom „Ľudové umenie historického Novohradu“. Výstava bude prvým pokusom o spoločnú prezentáciu ľudového umenia Slovákov a Maďarov z územia niekdajšej župy Novohrad tak zo Slovenska, ako aj z Maďarska. Na usporiadaní spolupracuje inštitúcia so Slovenským národným múzeom – Etnografickým múzeom z Martina, Novohradským múzeom a galériou z Lučenca a Palóckym múzeom z Balašských Ďarmôt (MR). Krásne novohradské výšivky, tkaniny, paličkované čipky, čepce, kožušky a iné súčiastky kroja, podobne ako bohato zdobené doklady pastierskeho umenia, domáckej výroby, ľudového nábytkárstva a hrnčiarstva ponúkajú možnosť hľadania paralel a odlišností v tradičnej materiálnej kultúre Slovákov a Maďarov žijúcich na dvoch stranách hraníc. Na vernisáži vystúpia heligónkar Rudolf Václavík z Lučenca a speváčka ľudových piesní Ilona Magdeme z obce Studená. Výstava prezentujúca vyše 350 originálnych artefaktov bude sprístupnená do 24. mája 2011.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Poslovia mágie – Africké bábky a masky na Fiľakovskom hrade

Hradné múzeum vo Fiľakove otvára v sobotu 3. júla 2010 o 17,00 v Bebekovej bašte Fiľakovského hradu výstavu pod názvom „Poslovia mágie – Africké bábky a masky“ v spolupráci s Národním muzeom – Náprstkovým muzeom asijských, afrických a amerických kultur v Prahe. Exponáty odzrkadľujúce tajuplný svet rituálov Čierneho kontinentu pochádzajú zo štátov Nigéria, Togo, Kongo, Pobrežie Slonoviny, Mali, Gabon, Keňa, Mozambik, Tanzánia, Burkina Faso, Sierra Leone, Ghana a Angola. Približujú historický vývoj, poslanie a symboliku afrických bábok a masiek, vrátane regionálnych odlišností a ich vzťah k súčasnej európskej spoločnosti a kultúre. Výstava bude sprístupnená do 15. novembra 2010. Počas jej trvania budú prebiehať aj múzejnopedagogické aktivity viažuce sa k téme výstavy.

Výtvarná Žilina

V Považskej galérii umenia vo výstavných priestoroch na prvom poschodí bude dňa
8. júla od 9,00 hod. sprístupnená výstava pod názvom Výtvarná Žilina 2003, ktorá bude zameraná na prezentáciu diel od 21 výtvarníkov žijúcich v Žiline alebo pochádzajúcich zo žilinského regiónu, ktoré galéria získala do svojho vlastníctva v rokoch 1990 – 2003.