Forum Replies Created

Page 1 of 7
  • vozzo

    Member
    8. mája 2009 at 0:25 in reply to: keramika

    Inak pekná redukcia Bacil. :wink: Klobúk dole.

  • vozzo

    Member
    8. mája 2009 at 0:21 in reply to: keramika

    Hlina z Michaloviec je na prd. Objednali sme 1t + glazúru, ktorá nemala praskať a mala sedieť na črepe. Z tej 1t bolo cca každých 250kg trošku inej zmesky. Trošku dosť. Teraz sme brali od p.Chlebíka z Myjavy. A naposledy sme si boli nakopať 2 Liazky z starej tehelne a tú sme si spracovali. To znamená vysušiť, rozdrviť, namočiť, rozmiešať, rozomlieť, precediť, vysušiť, zošnekovať, zabaliť.
    Glazury maju najlepšie v Roudnice n. Labem – http://www.glazura.cz
    a pošlu ti aj 1kg na skúšku
    Potreby pre keramikárov v Púchove – SVING SK, spol. s r.o.
    ak máš záhradu tak si pec môžeš postaviť aj sama. Stačí ti kus nejakého starého suda alebo ten veľký zavárací hrniec a na dne urobíš 5-6 dier o priemere zápästia postavíš ho na tehlu tak aby ti vznikol priestor pod hrncom a zahádžeš to hlinou až po vrch a môžeš zakúriť.
    Daj si do googla images – pottery kiln a tam nájdeš nespočetné množstvo pecí jednoduché, ale aj na výšku 3posch. domu.
    Good luck.

  • vozzo

    Member
    19. februára 2008 at 19:35 in reply to: Fotografovanie v muzeach

    Súhlasím kompetentný si neuvedomujú že je to v podstate pre nich len reklama a navyše zadarmo!!!

    Alebo nie ?

    Čítaš mi myšlienky !

  • vozzo

    Member
    19. februára 2008 at 19:32 in reply to: suvenir

    pohľadnica z British Museum, kamienok z Kriváňa? Podľa mňa to isté. Ale pre mňa, ten kamienok je mi bližší.

    Ako som videl na turistoch z UK boli nadšení replikou keramiky zo Slovenska, ktorá im bude pripomínať návštevu SK. Že by suvenír ?!

  • vozzo

    Member
    19. februára 2008 at 19:10 in reply to: Detektory kovov a zlato

    Vážený, detektory staviam už nejaku dlhsiu dobu, tie drahe detektory su v podstate naozaj dobre ale maximalne do 30cm, iné zariadenia sa volaju zemné radary a tie idu cez milion. Mate chut kopat? Kupte si detektor aj ten za 60 000sk a vyskusajte si kolko alobalu tvariace sa ako zlato je v zemi. Klince, črepiny z vojny, občas mince z doby socializmu. Len si to vyskusajte a potom porozmyslajte ako ste dobre investovali. Podla mna je lepsie si kupit Bager UDS a rozvrtat trebars historicke centrum Ziliny, Kosic a tak. Aj ked sa najde dutina, chodba a katakomby tak to zaleju betonom. Biznis je biznis a historia? pre investorov je to zanedbateľne. Tak o co sa tu krenkujete? najst malickost je trestne? a co potom devastovanie historických casti miest? Zvazte a potom posudzujte a konajte. S pozdravom Juraj ZA

    :smt045 :notworthy:

  • vozzo

    Member
    19. februára 2008 at 18:53 in reply to: Fotografovanie v muzeach

    Boli u nás turisti z UK, USA, CZ, PL, AUS, atď. a keď sa ma spýtali či si to môžu vyfotiť, až mi bolo blbé, že sa ma vôbec pýtajú.
    Keď som povedal, že jasné, boli trochu prekvapení a s radosťou si fotili čo sa im páčilo. Po prehliadke a ukážke našeho ateléru boli nadšení aké úžasné veci videli a že mohli fotiť čo sa im páčilo.

    VEĎ O TO IDE, aby turisti videli čo máme a ukázali to doma a tak navnadili ďalších turistov aby mali dôvod prísť aj oni.

    Keď som bol v London tak som nafotil v British Museum, V&A, The London Museum čo sa dalo, takže všetko. To som ukázal doma a keď som zobral rodičov do London tak jasné, že chceli vidieť tie úžasné veci čo som nafotil naživo. Neviem čoho sa boja naše múzeá ???????????????
    Propagácie v zahraničí ???

    Veď o to ide :wink: !!!

    Alebo nie ?

  • vozzo

    Member
    5. decembra 2007 at 3:43 in reply to: svastika ako symbol
  • vozzo

    Member
    23. novembra 2007 at 1:41 in reply to: svastika ako symbol

    Mohla by si prosím skúsiť trošku rozviesť tú koso teóriu dynamizácie? Kde si sa k tejto teórii dopracovala?

  • vozzo

    Member
    23. novembra 2007 at 1:19 in reply to: kachlová Secesia

    Ešte som zabudol, z akého interiéru : všetky boli naukladané v celku a nepoškodené na sebe, tak ako sa kachlice ukladajú aj teraz. Poškodili sa iba pri kopaní základov pre nový-dnešný dom. Boli akoby iba narýchlo opustené a nechané na pospas osudu. Majitel musel rýchlo utiecť alebo umrel a zanechal výrobu. Lebo neviem si predstaviť či by som nechal naše výrobky v polovičke rozpracované a v podstate uložené v policiach a akoby starostlivo upratané. Ked niečo vyrábam, tak do toho výrobku vkladám aj časť seba a musel by sa stať veľký prúser aby som to iba tak nechal.
    Alebo to mohol byt aj jeho vlastny archiv.
    Mokrý otlačok dokazuje, že sa jednalo o miestnu dielňu-výrobňu-kachliara.

  • vozzo

    Member
    22. novembra 2007 at 23:56 in reply to: kachlová Secesia

    Ešte presnejšie dom vedľa dnešných potravín MIX. Po ľavej strane.
    Nový dom je inak veľmi “vkusný historicky aj dizajnovo zapadajúci do historického centra”.

  • vozzo

    Member
    22. novembra 2007 at 23:52 in reply to: kachlová Secesia

    Je to z Trenčína, z Hasičskej ulice.
    Kedysi tam bola dielna na výrobu kachlí. Pri rekonštrukcii domu na tomto pozemku – zrovnanie zo zemou a vystavanie betono-kovodomu na novo sme v základoch videli rôzne úlomky kachlíc. Boli sme sa tam pozrieť a našli sme zopár nádherných črepov a celých kachlíc. Tak sme boli v muzeu, oznámiť nález a lokalitu. Ako správny občan, no nie? Bohužiaľ nám bolo povedané, že na také NEZAUJÍMAVÉ nemajú čas. A keďže po niekoľkých taškách črepov a celých kachliciach sme videli, že je to dizajnovo veľmi zaujímavé a pre nás ako keramikov neoceniteľne vzácne, zachránili sme čo sa dalo. Sú tam kachlice od jednoduchších, neoglazovaných, po zložito prepracované, glazované. Povedal by som že by bolo možné vidieť tvorbu od staršej až po najmladšiu.
    Majstrovské značky ako také nemá ani jedna. Iba značky asi konkrétneho človeka-kachliara, ktorý vyrobil tú ktorú kachlicu. Keďže som robil vo výrobni kachliara http://www.kozuby-kachle.sk/ cca 1rok možem povedať, že kachlice si väčšinou podpisovali iba kachliari spravidla svojou iniciálou a na celé kachle sa dávala jedna značka majitela a to tak aby bola vidieť z vonku a nie z vnútornej zamurovanej strany. Na niektoré kachle sa dávala značka aj z vnútra. To boli ale kusovky. Takže my nemáme ani jednu s značkou dielne alebo majitela. Bohužiaľ. No najväčším nálezom môjho krátkeho života a asi aj zostane bol kúsok vytlačenej kachlice, ktorý zostal medzi sutinami. Iba pre zaujímavosť dodávam, že to bol kúsok mokrej a tvárnej hliny, akoby spred hodiny zatlačený do formy a odložený na ďalšie spracovanie. Skúste niečo vymodelovať z hliny a cca 100 rokov to držať v tvarovateľnom stave. O dielni ako takej sme sa veľa nedozvedeli. Zastavil sa pri nás jeden postarší pán a povedal, že čo tam bolo kedysi a aká dielňa a že by nám mohol o tom porozprávať, ale už sa viac neukázal. Takže viac nič nevieme. Ale záznam by o tom mal niekde byť.
    Ale veď väčšina tejto dielne je zakonzervovaná pod betónom pre ďaľšie generácie.

  • vozzo

    Member
    16. novembra 2007 at 23:02 in reply to: výpal keramiky v polnej peci

    Bacil, to pozvanie je od vozzo.

  • vozzo

    Member
    15. novembra 2007 at 21:50 in reply to: výpal keramiky v polnej peci

    Tie co su na foto sme zadymovali iba ciastocne pretoze aj original bol zadymeny iba ciastocne. Dalsia vec je ze ked zadymujes vela nadob naraz a su naukladane na sebe tak miesto kde sa dotykaju ostane iba sedive nie cierne. Tie nadoby original v muzeach ktore su cele cierne boli palene ako solo kus alebo ulozene tak aby sa nedotykali nicoho. To by mohlo svedcit o urcitej dolezitosti alebo vecsom vyzname tej ktorej nadoby, alebo bola iba ulozena ako posledna a tak sa nicoho nedotykala.

    Farba zadymenia je najlepsia okolo 700-800C pri vyssich teplotach sedievie az do strieborna. A zase naopak cim nizsie tym je cierna na crepe nestabylnejsia az ju mozes celkom umyt. To sa mi stalo aj ked sme chceli palit uz vypalenu nadobku. Ta bola predtym uz vypalena na 980C a pri druhom vypale sme dosiahli teplotu iba 800C dym sa tej nadobky ani nechytil.Dal sa umyt vodou.
    S tym zadymovanim az do vychladnutia pece by som asi nesuhlasil, lebo ked teplota crepu klesne pod 400C dym sa uz velmi nevsakuje do crepu.

    Ten milier- jama mala priemer 1,5m hlbku cca 30cm dno sme vylozili ploskáčmi dalej polená hrube 10-15cm potom mensie atd. nadoby boli ulozene na pilinach a tie boli nieco nad urovnou okolitej zeme. Pred zapalenim to malo asi 1,5m mozno viac uz neviem lebo to sme robili pred 7rokmi.

  • vozzo

    Member
    15. novembra 2007 at 14:57 in reply to: výpal keramiky v polnej peci

    my zadymujeme borovicovým ihlicim to je najlepsie. Nie som zastancom vhodenia teraku atd. do pecista alebo este lepsie na nadoby. Na L.Mare zadymovali tak ze naliali trochu vody do pece. Nasledovalo asi to ako by ste dali do vriacej vody zmrazeny sklenny pohar-sodoma gomora. Ale ved vsetci sa ucime. :wink: Toto je nasa 5pec. A este sme palili pri Vahu v “peci” – milier. Diera v zemi a naukladane vo vrstvach drevo razdie piliny nadoby piliny razdie a prekryte drevom. Zapalit a pockat. To bola taka vatra ako pri zvrchovanosti. Asi 5m vysoke plamene.

  • vozzo

    Member
    15. novembra 2007 at 14:44 in reply to: výpal keramiky v polnej peci

    k tej teplote : rozpraval som sa s http://www.triskelionpottery.com/
    a ten mi povedal ze on dosahuje najlepsieho zadymenia pri teplote 500-600 stupnov a nechapal ze my to robime pri 800-1200 a ja som nechapal jeho technologiu. Ale ide nam to obom. :lol:

Page 1 of 7