aktivita › diskusia › Archeológia › Detektory kovov a zlato
Tagged: archeologia, cat_archeologia
-
Detektory kovov a zlato
Posted by admin_obnova on 2. apríla 2004 at 20:36Mám zaujímavé CD “Ryžovanie zlata a detektory kovov”.
Na CD je zaujímavá príručka o ryžovaní zlata s mapami miest na ryžovanie,
Sú tam komplené návody na stavbu asi 50 detektorv.
Ak by bol záujem môžem poskytnúť CD alebo len plány.
Sám už som nejaké detektory postavil.sana-mens odpovedal 12 years, 2 months ago 24 Členovia · 474 odpovede/odpovedí -
474 odpovede/odpovedí
-
Anonymous
Member3. apríla 2004 at 1:31Ani neznalost zakona sice neospravedlnuje, ale ak by predchadzajuca informacia niekoho inspirovala, predsa si dovolim odcitovat:
ZAKON c. 49/2002 Z. z.
z 19. decembra 2001
o ochrane pamiatkoveho fondu§ 39
Podmienky vykonavania vyskumu
(6) Nepovolene vyskumy a vykopy na kulturnych pamiatkach, pamiatkovych uzemiach
a uzemiach s archeologickymi nalezmi, ako aj nepovoleny zber a premiestnovanie
hnutelnych nalezov alebo ich vyhladavanie pomocou detekcnych zariadeni sa
zakazuju.§ 42
Priestupky
(1) Priestupku na useku ochrany pamiatkoveho fondu sa dopusti ten, kto
j) vykonava bez povolenia vyskumy na kulturnych pamiatkach, pamiatkovych
uzemiach alebo archeologickych naleziskach, vyhladava hnutelne
archeologicke nalezy a vykonava ich zber.
(2) Za priestupok podľa odseku 1 moze krajsky pamiatkovy urad ulozit pokutu az do
100 000 Sk.Dufam, ze tym nebudem niekoho inspirovat ja… :-)
-
Tiez by ma zaujimalo, preco ste si pre vasu reklamu vybrali prave Obnova.sk – ta sa predsa nevenuje zajadnemu dobrodruznemu zalesactvu, kt. je spojene s hladanim zlata pod povrchom pody ci vo vodnych tokoch.
Nasou temou su aj archeologicke nalezy. Preto tiez dufam ze vase zaujmy neboli nekale. Aj ked akokolvek rozmyslam nic ine ma nenapada.
V CR s “detektorakmi” mali obrovske problemy a asi aj maju. Videl som o tom na CT2 dokument. V dokumente boli zahrnute aj reportaze zo zatykania a odsudenia vykradacov. Predmety pritom zvatsa putovali do Nemecka a Rakuska. Dokonca aj hladaci boli z tychto krajov.
Bolo tam aj uvedene kde najcastejsie hladaju, ale to tu nebudem rozpisovat. Preco? :)
-
Anonymous
Member7. apríla 2004 at 18:28Tak pozor. Detekcia kovov je super hobby a vacsina hladacov nie su rabovaci archeo nalezisk. A neobstoja tvrdenia, ze toto hobby moze byt dobre len pre Americanov vzhladom na ich “kratku” historiu. Vo Velkej Britanii je hladanie kovov tiez mimoriadne rozsirene a hladaci spolupracuju s archeologmi. Netvrdim ze vsetci ale urcite je vyhody takejto spoluprace prevazuju.
Vid napr. -
Anonymous
Member14. apríla 2004 at 22:07Pri riadnom archeologickom vyskume detektor pomoze – napriklad dohladat vyvazanu sut, ci v nej nieco neostalo. Ale hladanie na divoko bez pritomnosti archeologa je trestne! Ja osobne, ak stretnem dakeho hladaca na hrade – skonci minimalne so sutrom v hlave…
-
Anonymous
Member16. apríla 2004 at 5:03pán vojvoda.
Teda stým šutrom do hlavy ste to prehnal.Ktorý idiot chodi s detektorom na hrady.
Snad nejaký archeol.ktorý trpí profesionálnou deformaciou.Ešte ktomu šutru,skor akoby ste hodil vopchal by som vám ho do papule. -
Anonymous
Member20. apríla 2004 at 17:52Aké nedorozumenie, páni. Sám sa chystám hľadať. Nenapadne ma však ísť na hrad. Je to zapísaná pamiatka. A v jeho sutinách, čo sú vlastne spadnuté steny, sa nič nemôže nájsť. Nanajvýš stará bagandža. To je škoda času. Stačí mi potulovať sa po pasienkoch, kde sa pasú kravy a ovce. A prekutať vlastnú veľkú záhradu a okolie. A to nie je zakázané.
-
Anonymous
Member21. apríla 2004 at 7:10Hoďte na neho sieť je to blázon
-
Anonymous
Member21. apríla 2004 at 7:13ešte dodatok: Vojvoda je….
-
Chvalabohu ze si myslite, ze sa na hrade nic neda najst. :) ale fakt sa neda…. :)
-
jan: co je to za cislo? to je na vas ci na pana vojvodu, alebo ine?
k vasmu prispevku:
“Stačí mi potulovať sa po pasienkoch, kde sa pasú kravy a ovce. A prekutať vlastnú veľkú záhradu a okolie. A to nie je zakázané.”Prestudujte si zakon, tusim ze nemate pravdu. Akonahle nieco najdete mali by ste to oznamit a odovzdat archeologom. Mate moznost dostat nalezne. Dokonca nemate pravo ponechat si nalez co len z vasej vlastnej zahrady. Je to krute, ale je to tak. Podobne je to aj v tom ked vlastnite pamiatku. Tiez na nej nemozete robit co chcete.
-
Anonymous
Member23. apríla 2004 at 7:25„ Rozkrádanie dedičstva“
„ Zbojstvá hľadačov pokladov“
„ Minulosť Slovenska v rukách vzkrádačov“
„ Rabovanie v raji“Ale každá minca má dve strany, preto skúsme sa pozrieť aj na ňu! Máme naozaj všetkých hádzať do jedného vreca? Majú všetci študovaní na hlave vätožiaru?
Je naozaj také jednoduché touto cestou zbohatnúť? A zamyslime sa nad tým, prečo práve stred a východ Slovenska a nie Bratislava?
Takže môžeme začať. Podľa pána vedúceho katedry archeológie FFUK v Bratislave je to úplne jednoduché.
O prosperite takejto činnosti nikto nepochybuje. Stačí si zadovážiť výkonný detektor a ste jednoducho milionárom!
Prvým krokom je detektor, ktorého cena určite nie je zanedbateľná jedná sa citujem.
Cena detektorov je rôzna, od 23-tisíc korún až po najmodernejšie za 64-tisíc, ktoré dokonca dokážu ukázať, či ide o zlato, striebro, bronz, bezcenné železo, a ukážu aj približný tvar predmetu skrytého v zemi.
Nikto neberie autorovi článku, že nemá pravdu. Necháme ho v tom a skúsme sa na problém pozrieť bližšie. Už len cena poukazuje, že to nie je lacný špás. Pričom investovať do niečoho, z čoho ešte nevieme, či budeme mať zisk je dosť riskantné, takže detektor sa nekupuje vždy len kvôli zisku. Ďalej sa s ním musíme naučiť zaobchádzať, čo tiež nie je maličkosť, aby sme aspoň čo-to našli. So stopercentnou detekciou to tiež nie je také ružové. Napríklad už len s rozlíšením kovu železného od farebného sú potiaže, a to najmä vtedy, keď zem obsahuje veľké množstvo železného odpadu. S odpadom veľkých rozmerov si nepomôžu ani tie najmodernejšie detektory. To znamená, že signál sa správa ako správny, pričom nález môže byť veľký kus železa hlboko pod zemou.
Pochybujem, že by skúsený hladač kopal na takomto mieste. Jednoducho, čo sa nedá rozlíšiť, nekopeme! Ďaľším problémom je diskriminácia medzi neželeznými kovmi. Tak napríklad taká hliníková fólia s denárom hrubým ako pliešok je na nerozlíšenie, a to sme ešte neprišli k vplyvu zeme na cievku a mineralizcií pôdy okolo predmetu, atď.
Podstatné je nálezisko. Archeologické nálezisko je topograficky vymedzené územie s odkrytými alebo neodkrytými archeologickými nálezmi v pôvodných nálezových súvislostiach. To hlása zákon.
Keď si to tak zoberieme , v podstate celé Slovensko je archeologické nálezisko.
Podľa archeológov detektoristi porušia lokality natoľko, že nie je možný žiadny ďalší výskum. Citujem: Jednoducho vyberajú kovové predmety, ale kopaním porušia lokality do takej miery, že budúci vedecký výskum stráca význam.
Tento argument však možno použiť len tam, kde je pôda naozaj v neporušenom stave. Najčastejšie však artefakty z nálezových okolností vytrhávaju tažké stavebné stroje a pluhy poľnohospodárskych traktorov, za ktorými dosah detektorov poriadne pokuľháva. Na zreteli stačí mať hlavne to, že dosah indikácie detektora je daný hlavne priemerom cievky. To znamená priemer = dosah. V praxi to znamená asi toto: ,,Nenájdeš rímsky denár v hĺbke nad 20 cm, česť výnimkám!“. Tento nedostatok sa dá samozrejme riešiť tým, že si zoženieme väčšiu cievku, ale tým sa nám citlivosť na malé predmety podstatne zníži, a to nehovoriac o znížení odfiltrovania feromateriálu. A potom ešte choďte hľadať do lesa, tam sa nedá ani kopnúť.
Ešte taká poznámka: Na pokopanom sa dá kopať, na betóne si už nekopneme, jedine ak s loptou.
Niečo sme našli! Citujem:
Nálezné je navyše smiešne. To sa odvíja podľa zákona od ceny kovu, pritom na nálezné má nálezca len právo, teda nie nárok. Pri menej cenných kovoch ako je bronz, sa poskytuje do výšky ceny kovu, ak ide o drahé kovy, nálezné sa mu môže vyplatiť do výšky 10 % kultúrno-historickej hodnoty archeologického nálezu určenej na základe posudku. Kto by za týchto podmienok odovzdal nález? Väčšinou totiž historická cena prevyšuje cenu materiálnu.
Vo výške cien, pokút a všetkého možného už doháňame Európu, čo keby sme sa aspoň trošku posnažili dobehnúť ju aj v odmeňovaní. Čo vlastne vedie ľudí prilepšovať si takýmto spôsobom, ak ich k tomu nevedie láska k histórii?
Podľa mňa je to hlavne nezamestnanosť, ktorá panuje najmä na východnom a strednom Slovensku. Títo detektoristi si kupujú lacné detektory, ak nie zmontované doma a kopú takmer všetko. A tak nálezy miznú najmä u tých zadzobanejších „milovníkov“ krásnych vecí, na ktorých sa nikdy nepríde, lebo sú priveľmi vysoko.Verejne sa hovorí o tom, že aj niektorí archeológovia si detektormi kovov ,,prilepšujú‘‘. Archeológ však môže s detektorom chodiť po náleziskách beztrestne. ,, Tak tomuto teda naozaj verím !!!!!
Ruku na srdce, neviem síce aké vysoké sú platy našich fundovaných archeológov, ale podľa finančnej situácie nášho štátu sú určite hlboko pod dosahom detektorov ich západných kolegov. A nespomenuli sme konflikt záujmov. Naozaj si myslíte, že numizmatik pracujúci v službách vedy nebude mať doma zbierku? Blbosť! A v týchto pre a proti by sme mohli pokračovať.
Je mi veľmi ľúto, že som sa v pamiatkovom zákone nestretol s klauzulou, ktorá by mala zvýšiť záujem o zachovávanie nálezov.
Chcel by som sa tiež dištancovať od všetkých hľadačov, ktorí túto činnosť vykonávajú len v záujme zisku, či už ako jednotlivci alebo záujmová skupina.Poz: Tento článok bol napísaný ako reakcia na články uvedených na začiatku textu. Tieto boli uverejnené v denníkoch Pravda v minulom roku.
Venované všetkým, ktorých sa to týka.
AEQVITAS
-
Pekne!
…avsak na obranu archeologa. Je pre vas take nepochopitelne, ze by niekto mohol robit nieco take bez toho aby nieco ukradol? Je pravda ze vatsina ludi si mysli: “bol by to idiot, keby tak nespravil”
Ja som pracoval v muzeu so zbierkami hodnoty vysokej natolko, ze by ma kazda z nich zabezpecila na 10 rokov. A poviem vam ze niektore neboli ani v invetaroch. Myslite ze mam niektoru z nich doma na televizore? Nemal by som na to zaludok.
:) -
Anonymous
Member26. apríla 2004 at 5:10Nemyslím si že, študovaní Archeológovia ,,kradnú ,,to som nikdy nepovedal asi ste si to prečítali veľmi rýchlo, práve naopak myslím si že, nie .
Avšak zase nie všetci detektoristi sú zlodeji a väčšina z nich sa zaujíma o militárie.
Prosim Vás aký máte názor na nálezné? Stojí vôbec za to!? -
re: Prosim Vás aký máte názor na nálezné? Stojí vôbec za to!?
Podla mna nie. Rozpraval som sa s chlapmi s SAV-NR, tiez zdielali moj nazor.: Tretinovy system. Neviem kde to tak presne funguje, tusim ze vo Francii. Tretina statu, tretina nalezcovi, tretina majitelovi pozemku. Ak je nalezca majitel pozemku a stat chce odkupit nalez musi zaplatit dve tretiny historickej ceny. Ak si chce nalezca ktory je majitelom pozemku ponechat nalez musi zaplatit 1/3 statu. atd. Neviem ako je to s predkupnym pravom statu, ani to neviem ci je opravnenym nalezcom ktokolvek.
Podla toho co som cital by to malo byt takto.
Log in to reply.