Forum Replies Created

Page 1 of 6
  • steve

    Member
    3. mája 2016 at 10:15 in reply to: Povrchova uprava podlah – olej a vosk

    neviem, ktorý produkt harp použil, ja som pred 5 rokmi natrel podlahu v dvoch miestnostiach s Hartwachsol od biopinu a dodnes žiadna oprava náteru. Chalupa je využívaná každý víkend ( aj cez zimu ) nikto sa neprezúva blato voda do kuchyne. žiadne fľaky ani po červenom víne či iných nápojoch. Podlaha udržiavaná saponatom na drevené podlahy bez ďalších ošetrovacích voskov. Nechcem nikomu robiť reklamu, ale každý výrobca má viac produktov s rôznou cenou aj kvalitou. Ja som si najskôr zistil čo sa vo svete vyrába a potom hľadal predajcu. Hartwachsol nebol ideálny, ale jediný, ktorý sa v danom čase dal zohnať.

  • steve

    Member
    9. apríla 2014 at 10:20 in reply to: Oprava hlineneho domu

    Do rekonštrukcie domu som sa pustil v roku 2006 a dlážky prišli na rad v roku 2011. Nakoľko je dom na svahu odvodnenie som urobil z vonku a pri výmene dlážky som len odstránil starú dlážkovicu, na hlinu parozábranu trámy 12×12, medzera vyplnená polystyrénom dlažkovica (perodrážka 24mm) voskový náter. Po troch zimách som spokojný, musím podotknúť hlina pod dlážkou bola vlhká nie však mokrá.
    Kameň pod dlážku som zamietol z dvoch dôvodov, vo všeobecnosti platí, že ak máte v materiáli vzduch (medzery) je lepší izolant ak je “hustý” akumuluje teplo. Makadam pod dlážkou má obe vlastnosti, je to kameň čiže akumuluje ale medzery izolujú. Takéto podložie sa ťažko zohrieva. Ak nie je dom celoročne obývaný bude dlážka studená, pretože čas na chladnutie je dlhší ako na zohrievanie.
    Druhým dôvodom bola dostupnosť, chalupa je na samote v lese
    Čo sa týka premŕzania, zemina premŕza do hĺbky 80 cm, takže základy premŕzajú len nad zemou a staré domy sú viac menej v úrovni terénu.

  • steve

    Member
    24. februára 2013 at 11:48 in reply to: Kachlové pece a sporáky

    trochu si sa poponáhľal, nič hrozne sa nastalo, očistiť (kefa) namočiť a zatrieť hlinou. pec je nutne pred zakúrením vysušiť. všetka voda musí preč a ak je to pri nízkej teplote tým lepšie. ja som použil odvlhčovač a natieklo mi za prvých 48 hod 15 l. miestnosť som temperoval na 30 stupňov
    ak si to prehnal zo zakúrením pec bude dymiť alebo ťahať falošný vzduch 

  • steve

    Member
    13. júna 2011 at 6:12 in reply to: zúfalý zmúdrelý obyvateľ hlineného domu

    Navrhujem na najhoršom mieste použiť len hlinenú omietku. Osekať pôvodnú a nechať stenu vysušiť. Potom hlinená omietka (hlina+piesok+plevy alebo nasekaná slama) priamo na nepálenú tehlu. Sám som to spravil v kúpelni a výsledok nemá chybu. Nepoužívam žiadnu chémiu. Omietku som nechal vysušiť asi 4 týždne a natrel vápnom. Ak to bude fungovať cez zimu v jednej miestnosti pokračovať ďalej. Hlinenú omietku nie je nutné kupovať, stačí na jeseň nakopať hlinu a nechať ju premrznúť.

  • steve

    Member
    3. júna 2011 at 6:15 in reply to: Kachlova vs. liatinova pec

    Jedná podstatná vec obloženie?, mal som dojem, že pec sa stavia nie obkladá z keramiky. Kamenné sú snad len chlebové pece. Rozdiel medzi kamenom a keramikou je v nábehu tepoty. Neviem po akom čase začne kamen odovzdávať teplo do okolia, ale u dobre postavenej keramiky je to po pol hodinke. Chlebovú pec rozkurujem tak dve hodiny a teplo dáva do miestnosti tak po 3-4 hod. (nie je kamenná ale tehlová)

  • steve

    Member
    13. mája 2011 at 6:25 in reply to: Oprava vymurovky sporaka na drevo

    Pader, neviem kto ti nahovoril, že bežné šamotky by tam nemali ísť. Pokial budeš používať drevo max hnedé uhlie je jedno aký šamot použiješ. Staré sporáky boli z hliny a raz do roka sa ohnisko vymazalo zmesou šamotovej múčky a vodného skla. Sám som takéto opravy robieval s dedom ešte koncom 70-tych rokov. Šamotové tvarovky sú určené pre iné teploty, ktoré s drevom nedosiahneš.

  • steve

    Member
    26. apríla 2011 at 18:10 in reply to: Povrchova uprava podlah – olej a vosk

    http://www.icaslovensko.sk/biopin/produkte.html 

    Na podlahu som použil Hartwachsol a som nadmieru spokojný. V kuchyni sme mali potopu aj čosi blata z dvora a na podlahe nezostala stopa. Použil som náter 3x.

  • steve

    Member
    20. apríla 2011 at 6:38 in reply to: kúpeľňa v starom dome

    Ten piniový olej som použil aj ja a doporučujem varintu olej+vosk. Majú zastúpenie na slovensku, ale reklama sem nepatrí, takže googlujte.

  • steve

    Member
    5. apríla 2011 at 6:08 in reply to: kúpeľňa v starom dome

    Som zastancom starých postupov a jediné čo by som menil je materiál, osobne by som použil drevo používané na záhradný nábytok či terasy (meranti je lacnejšie než náš dub). Škvára ani hlina nie je problém, sám som to tak ponechal a podlaha je z indického dubu. Po ôsmich rokoch bez poškodenia. Použil som hlinenú omietku a samozrejme odsávanie nadmernej pary.

  • steve

    Member
    13. januára 2011 at 6:17 in reply to: Ako vkladat fotografie priamo?

    Jednoduchá úprava fotografie. Obrázok otvoríme v programe skicár alebo malovanie ( štart,programy,príslušenstvo,skicár(malovanie)
    Nasleduje zistenie rozmeru (4 stlpec ponuky) obrázok,artríbúty(vlastnosti) je potrebné mať označenú možnosť “pxl” klávesová skratka “Ctrl+e”
    zmena rozmeru – obrázok,zmeniť veľkosť, klávesová skratka “Ctrl+w” obrázok zmeníme v percentách oproti pôvodnému. (menšie obrázky nezväčšovať!)
    rýchlejšie otvorenie v programe “pravé tlačíto mouse,otvoriť v programe,skicár”
    Postup je pre “Windows”

  • steve

    Member
    8. januára 2011 at 11:56 in reply to: spodná voda

    Uvazoval si nad vlhkostou v miestnosti a teplotou steny, je dost mozne ze tam vzniká rosný bod. Ak je murivo suché, moze to byt vlhkost z miestnosti, ako v nasich panelakoch.

  • steve

    Member
    14. decembra 2010 at 12:03 in reply to: mokra stena

    Drevený štít sa vráti na pôvodne miesto a prekryje osb dosky, ktoré boli nevyhnutnosťou pre záchranu domu. Okná 60×70 cm budú počas neprítomnosti uzatvorené okenicami.Podľa môjho názoru vikier by to viac rušil. Je to vec názoru a proporcii. Druhé foto je robené iným objektívom a dosť skresľuje realitu.

  • steve

    Member
    5. decembra 2010 at 18:55 in reply to: mokra stena

    palo
    pred 4-rokmi by som nemal odvahu sem niečo písať, ale po praktických skúsenostiach viem o čom hovorím.

    totoje moja chalupa 1.4.2006

    dnešné ráno 5.6.2010

    prešiel som tvrdou školou starých remesiel

  • steve

    Member
    3. decembra 2010 at 6:22 in reply to: mokra stena

    Prvý krok mal byť zabránenie prístupu vody z vonku k základom, riadne vysušiť. Osobne, nakoľko vlastním dom z nepálenej tehly, by som domurovanie robil z nepalenej a hlinenou maltou bez vápna. Malta na pravej časti vyzerá ako vapenná. Vlhkosť nepálenú tehlu nepoškodí, samozrejme keď to nie je striekajúca voda. Mráz je to najhoršie. Aj ked temperuješ, teplota je len vo vnútri a vonkajšia časť je vystavená mrazu. Nehrozí poškodenie muriva vo vnútri ale zvonku. Doporučujem zabrániť prístupu vody z vonku, vysušovať, vysušovať a určite to zachrániš. Na takéto murivo je ideálne použiť hlinené omietky.

  • steve

    Member
    21. novembra 2010 at 20:27 in reply to: Oprava vymurovky sporaka na drevo

    Poznám šamotovú tehlu a šamotový plátok. Ak si nevidel sporák z vnútra skús si pozrieť video z coneca 2005 na http://www.kachliar.sk/videa.php
    Plechový obal ti poslúži ako estetický zovňajšok, vnútorná vymurovka musí stáť sama.

Page 1 of 6