Forum Replies Created

  • pyropraktik

    Member
    29. júna 2020 at 10:22 in reply to: K A V I A R E Ň

    Dobrý deň, som rád, že ani administrátor nevidí problém s uverejnením pyropraktického vademéka. Už som začal na ňom pracovať. Úloha to nie je ťažká, ťažké je urobiť to tak aby práca po dvoch mesiacoch nezapadla do zabudnutia. Snáď bude aj knižočka použiteľná doma, na záhrade, poli aj v lese.

    Aby ste vedeli na čo sa môžete tešiť, ilustračná chuťovka – Munície sa netreba báť, stačí mať rešpekt.

  • pyropraktik

    Member
    8. júna 2020 at 10:52 in reply to: K A V I A R E Ň

    Dobrý deň, po poslednej diskusiii na tému Munícia – aj z 2. svetovej vojny mám otázku na administrátora. Bolo by vhodné zaradiť do tejto diskusie vademékum začínajúceho pyropraktika? Bolo by určené pre každého kto sa počas zakladania záhrady, stavby a rekonštrukcie domu a podobne môže stretnúť s výbušnými alebo zápalnými predmetmi. Obsahom by bola identifikácia, miera nebezpečnosti, správne postupy pri náleze, vyvrátenie mýtov, ktorými je munícia opradená aj v odborných kruhoch a snáď aj niekoľko nápadov ako ju využiť v bežnom živote.

  • pyropraktik

    Member
    2. júna 2020 at 2:49 in reply to: Munícia – aj z 2. svetovej vojny

    Martina 28, žiadnu debatu si nenarušila a nijaké pravidlá neporušila. Okrem toho si jedna z mála, ktorí vedia opísať situáciu a sformulovať otázku. Za to som Ti vďačný a bolo mi potešením odpovedať.

    Téma nálezov munície je tabuizovaná z obavy, že s ňou budú ľudia experimentovať a prídu k úrazu. V drvivej väčšine prípadov sa jedná o “bezpečné” nálezy, ale treba mať na mysli, že výbušnina nikdy nespí. Nechcem malovať čerta na stenu, ale je celkom možné, že niekde v záhrade bude ešte nejaký bratríček alebo sestrička. Bolo by dobré požiadať pyrotechnika o prieskum aby sa vám lepšie spalo. Za fľaštičku “baracky”… kto by odmietol??

  • pyropraktik

    Member
    31. mája 2020 at 11:29 in reply to: Munícia – aj z 2. svetovej vojny

    Pekný deň Martina 28, nikdy by som si nepomyslel, že pri odpovedi na otázku týkajúcu sa “smrtelne nebezpečných nálezov z druhej svetovehj vojny” sa bude dať využiť obnova. sk.

    To čo ste vyhrabali je torzo sovietskej delostreleckej míny kalibru 82 mm. Keď chceš vedieť podrobnosti, prejdi na stranu 2 tejto diskusie a v poste č.35 ich nájdeš. V postoch 36 a 37 sú obrázky nálezov.

    Daj na pyrotechnikov a nepozeraj Markízu. Pusti psa a nesnaž sa tým železom zatĺkať klince… stanové kolíky sa zatĺkať dajú, xixi. Je nebezpečný ako kameň, za ktorý ste ho spočiatku považovali.

    Prejem pekný, bezstarostný víkend.

  • pyropraktik

    Member
    29. marca 2020 at 0:26 in reply to: Munícia – aj z 2. svetovej vojny

    Fuha. Asi si necital prispevky. Same asi a cca. Predpokladam ze si to uz vykopal. Co to je? Ked si to zahrabal a nevies o co ide tak sa ani nedozvies. Davam ti moznost. Vies co su tie konzervy?

  • pyropraktik

    Member
    15. marca 2014 at 21:30 in reply to: Munícia – aj z 2. svetovej vojny

    Dokonca až dvakrát zaistený ručný granát. Elektrikár čo si ho tam schoval to myslel dobre, lenže ako ukazujú pripojené obrázky izolačné pásky nič nevydržia. Dosť bolo zábavy. Milo ma potešil obrázkami, ale že nenapísal ani riadok ma celkom prekvapilo. Keď vás nepotešil on, skúsim to sám.

    Ručný granát M 52 používaný na bojiskách občianskej vojny v Juhoslávii v rokoch 1991-1995. Bližšie typové určenie nie je bez rozmerov možné. Zapaľovač s pyrotechnickým oneskorením 3,5-4,5 sekundy. Smrtiaci účinok 15 m.

    Je celkom možné, že “zberateľ” si ho v tomto stave doviezol z dovolenky pred pár rokmi. Nevzerá na to, že by skorodoval v plasovej fľaši.

  • pyropraktik

    Member
    22. novembra 2011 at 13:12 in reply to: Munícia – aj z 2. svetovej vojny

    Po piatich rokoch som sa vrátil na obnovu a nestačím sa čudovať. Vynovenému vzhľadu ale najviac tejto rubrike. Utrel som si slzu a aby som nevyrobil OT, k veci.

    henry, podľa toho čo som si pozrel si v poriadku ale nesmieš sa nechať šikanovať mladými titánmi. Takže, myslieť je striebro, napísať sem je zlato a za to naťahovanie Mila 1 žiadnu odmenu nedostaneš (aj keď v niečom máš, možno, pravdu). Tú si zaslúžiš za to, že si mi nahral na vstup do diskusie. Tak teda, aby si bol spokojný. Harp našiel fragmenty sovietskej 82 mm mínometnej strely O-832Д, čo znamená že je to strela trhavá (O – oskoločnaja) a stabilizátor má desať krídeliek (D – desjať).

    82 mm mínometné strely boli v ZSSR vyrábané ešte v dvoch modifikáciách:

    O-832 – trieštivá so šiestimi stabilizačnými krídelkami,

    Д-832 – dymová (D – dymovaja) tiež so šiestimi stabilizačnými krídelkami.

    Pre úplnosť dodám, že najnebezpečnejším z nich (aspoň podľa mňa) je dymový variant plnený fosforom.