Forum Replies Created

Page 1 of 2
  • milo

    Member
    18. januára 2013 at 16:14 in reply to: Rekonštrukcia alebo zbúranie?

    Zdravim Vas, venujem sa prerabkam starych (povacsine hlinenych) domov, ale aj novostavbam z prirodnych materialov. Ak budete prerabat stary dom a vymenite na nom vsetko okrem stien a chcete sa dostat na nejaky stupen energetickeho standardu, bude stat menej penazi a casu ak by ste dom stavali novy v rovnakom energet. stupni. Zostanu Vam sice steny (ktore vo Vasom pripade musite este opravit a zateplit) a zaklady (ktore nie vzdy su v idealnom stave a mozu sa prejavit aj niekolko rokov po rekonstrukcii), ale zo stareho domu musite vsetko zle odstranit a zlikvidovat a az potom nahradit novymi vecami. Pri rekonstrukcii je vela obmedzeni, ktore pri novostavbe viete inak navrhnut, alebo nim predist. Novy dom si clovek navrhne podla vlastnych potrieb a predstav, kdezto stary dom ma uz danu velkost a orientaciu, ktoru uz nikdy nebudete moct zmenit. Samozrejme, ze ma vyznam opravovat stare domy aj ked to nieje efektivne, pre ich historicku hodnotu, krasu, alebo citovy vztah. A v niektorych pripadoch to moze byt samozrejme aj efektivne, ak je stavba aj napriek veku kvalitna. Prerabat stary dom ma aj vyhody take, ze mate od zaciatku strechu nad hlavou (do casu kym ju nezhodite, co povacsine je skoro vzdy) a mozete opravovat priebezne. Je to velmi individualne a treba na to trochu skusenosti, aby clovek posudil co Vas asi caka a kolko to bude stat. Ak by sa Vas dom nachadzal niekde v mojom okoli, vedel by som Vam spravit priblizny nahlad na vec. Ja byvam na MY kopaniciach, ak budete chciet, ozvyte sa.

  • milo

    Member
    14. júna 2012 at 21:52 in reply to: Oprava hlineneho domu

    ….a pomedzi stenu a okna bude pekne fukat dovnutra, pretoze malta (ci vapenna, hlinena, alebo cementova) sa vzdy zmrsti a vytvori fugu. Cez meter dlhu fugu siroku hoci 0,1 mm nafuka pri mraze velmi velke mnozstvo chladu do domu. Ja by som to urcite zabezpecil tak, aby do domu nefukalo. Ako to je uz na kazdom co znesie na svojom dome,  ja na svojom znesiem aj pasky, aj PUR penu, hlavne, ze je doma teplo.

  • milo

    Member
    6. júna 2011 at 14:53 in reply to: Tepla voda v studni

    Ja si nerobim srandu,  termalna voda sa da naozaj pouzit na kurenie a taky pramen ma cenu zlata a hned by som vymenil moju studnu za taku. 

  • milo

    Member
    5. júna 2011 at 22:54 in reply to: Tepla voda v studni

    Problem? Taky problem by som prijal, nemusiet riesit kurenie a kurit si vodou zo studne…

  • milo

    Member
    23. júla 2010 at 22:37 in reply to: Rekonštrukcia hlineného domu, prírodnými technológiami

    dovolim si vliezt do tejto temy a spytat sa na radu: mam staru chalupu z kotovice a chcem robit vnutorne hlinene omietky. na niektorych stenach zostali po zasekani rozvodov kurenia diery hlboke aj 20cm ktore potrebujem vyplnit alebo odskoky kedze som zrusil niektore priecky. rozmyslam, ze urobim zmes s velkym podielom slamy (3:2) a touto vyplnim vzniknute diery a nerovnosti a potom nanesiem hrubu omietku aby som podklad vyrovnal. na koniec vrstvu jemnej hlinenej omietky. to s tou slamou bude fungovat? diky.
    Mozes to tak spravit.

  • milo

    Member
    23. júna 2010 at 21:34 in reply to: vnutorna hydroizolacia domu z nepalenej tehly

    Hlinený dom musí dýchať zvonka aj zvnútra. Nesmie sa dať na stenu materiál, ktorý nieje paropriepustný, takže omietku hlinenú, alebo vápennú a žiadnu hydroizoláciu. Ak je stena mokrá, treba odstrániť príčiny vlhnutia a stena vyschne.

  • milo

    Member
    23. júna 2010 at 14:17 in reply to: Rekonštrukcia hlineného domu, prírodnými technológiami

    Doposiaľ mám dojem, že portál je skôr pre kutilov ako pre živnostníkov.
    Musím vyvrátiť Tvoje tvrdenie. Ja som toho dôkazom.
    Moja stránka je http://www.prirodnestavitelstvo.sk
    Ozvite sa mi určite by som Vám vedel v nejakých veciach pomôcť.

  • milo

    Member
    24. februára 2010 at 23:00 in reply to: earth architecture

    Na Zemi je klíma rozdielna a na niektorých miestach sú ľudia radi, keď zaprší. Z toho vyplýva, že niekde v Afrike nemusia riešiť povrchovú úpravu hliny.
    Na to ľudia často zabúdajú.

  • milo

    Member
    23. februára 2010 at 15:57 in reply to: sebestačná ekofarma

    :lol: súhlas :smt038 :smt038 :smt038

  • milo

    Member
    10. januára 2010 at 18:41 in reply to: Oprava hlineneho domu

    Ak by mal niekto zaujem, robim hlinene omietky a nieje problem ich na mieste namiesat z miestnej hliny. Dufam, ze mi tuto malu reklamu prepacite, ale robim to s dobrym umyslom, pretoze si myslim, ze je malo ludi co sa tym zaobera a zohnat remeselnika v danej problematike byva problem. Mojim posobiskom su Myjavske kopanice….

  • milo

    Member
    4. júna 2009 at 23:26 in reply to: Hlina ako staro-novy stavebny material

    Na hlinu pletivo nemusis davat, na kamen je to lepsie dat, aby na tom omietka lepsie drzala.

  • milo

    Member
    4. júna 2009 at 23:20 in reply to: maštaľ ako obytný priestor

    Samozrejme to treba natriet vapnom a musi byt zahasene, len tam preboha nedavaj ziaden latex ! Latex povrch uzatvara a ten potom nedycha. Ako farbu mozes do vapna pridat hlinky, predavaju to aj v stavebninach.

  • milo

    Member
    19. mája 2009 at 22:57 in reply to: Hlina ako staro-novy stavebny material

    Robim s hlinenymi omietkami a som momentalne na volnej nohe, takze ak by bol zaujem, kludne by som sa pustil do tej drevenice. A nepotrebujem mat ani material vo vreciach, da sa to poriesit urcite jednoduchsie a lacnejsie.

  • milo

    Member
    28. februára 2009 at 18:25 in reply to: maštaľ ako obytný priestor

    Co sa tyka hliny, ja som informacie cerpal hlavne z internetu a potom som to vsetko skusal na nasom dome, takze mam uz aj nejake prakticke skusenosti. Ak budes mat nejake otazky, rad poradim, som totiz fanusik hliny.

    ďakujem za ochotu, myslíš, že je šanca sa niekde stretnúť časom, a pobaviť sa o týchto veciach, popr. odkukať?
    Ja síce zatiaľ tiež chodím na chalupu tak, že hlavne makať, ale asi by bolo lepšie sa vopred poriadne poradiť, skôr než začnem čokoľvek robiť. sú to predsa len také špecifické veci.
    ozaj, v akom štádiu sú tie vrtule? čítal som, že je šanca to zastaviť..
    Ak sa budes chciet stretnut napis mi mail a mozeme pokecat.
    milo16@pobox.sk

  • milo

    Member
    22. februára 2009 at 22:16 in reply to: maštaľ ako obytný priestor

    Co sa tyka hliny, ja som informacie cerpal hlavne z internetu a potom som to vsetko skusal na nasom dome, takze mam uz aj nejake prakticke skusenosti. Ak budes mat nejake otazky, rad poradim, som totiz fanusik hliny.

Page 1 of 2